Neviditelný pes

FILM+DVD: Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka

3.8.2007 0:05

Wallace a Gromit 1TOPlistV městě West Wallaby se připravuje tradiční soutěž o největší zeleninu. Protože v celém území řádí mnoho škůdců, především králíků, kteří terorizují zahrádky a skleníky místních občanů, vytvořila se poptávka po službě, která by produkty zahrádkářů ochránila. To je samozřejmě příležitost pro staré známé Wallace s Gromitem (viz předchozí recenze na krátké filmy s Wallacem a Gromitem z května tohoto roku), aby ukázali svou invenci a také podnikatelský talent, zejména tedy invenci. Za pomoci mnoha Wallaceho vynálezů dokonale fungující firma Anti-Pesto (do češtiny neodolatelně přeloženo jako Hlodobrana) zabezpečuje zahrádky pěstitelů a díky dokonalým detektorům a zabezpečovacím zařízením nezřídka vyráží na úspěšné noční zásahy proti nenažrané králičí hrozbě.

Wallace a Gromit 2Spokojení klienti Hlodobrany ovšem netuší, jakým způsobem Wallace nakládá se svými úlovky. Vzhledem k jeho dobromyslnosti a humánnímu (králičímu, zvířecímu, no já nevím, možná protektivnímu) přístupu k živým tvorům se mu začíná celý dům plnit hladovými ušáky a Gromit musí svému pánovi pomáhat s každodenní přípravou obrovského množství krmiva pro jejich malé zajatce. Geny vynálezce ovšem pohánějí Wallace k hledání řešení – jeho přístroj na vymývání mozků králíků od chuti na zeleninu je již hotov a připraven k vyzkoušení...

Definitivní ránu skladovacím kapacitám domku W & G i jejich dosavadnímu životnímu stylu učiní zásah proti škůdcům na pozemcích lady Tottingtonové – kromě neuvěřitelné scény vysávání desítek králíků z jejich nor dojde také ke vstupu ženského elementu do života Hlodobranců (hlavně jejich lidské složky) a také se objeví zárodky budoucího konfliktu s obdivovatelem dotyčné dámy lordem Victorem Quartermainem.

Po příjezdu domů zahájí Wallace experiment se svým Vymývačem myslí ... a něco se trochu pokazí.

V několika následujících nocích se městečko ocitá na pokraji chaosu – objevil se nový škůdce, který nekompromisně plení zahrádky, skleníky i sklady zeleniny, který nebere ohled na bezpečnostní opatření a jehož běsnění ohrožuje samotné konání zelinářské soutěže. Hlodobrana pátrá ze všech sil po původci zkázy – nejenom, že se jedná o velkou ránu jejich doposud úspěšnému podnikání, ale také je ohrožen vlastní Gromitův výpěstek, úchvatná obří dýně. V tuto chvíli musím poznamenat, že pokud mluvíme o soutěži, kterou by měl vyhrát pěstitel největší zeleniny, tak největší znamená v tomto případě gigantická – rajčata, okurky, mrkve a dýně o velikosti člověka jsou opravdu úžasné a stejně úžasná je péče, kterou jim věnují jejich vlastníci – pravda, místní farář při tom zřejmě poněkud nekorektně zneužívá svého „nadřízeného“.

Do boje proti hlavním škůdci se zapojí jako konkurent (nejen v boji o přízeň dámy) i lord Victor, který je znám svou loveckou vášní a přístupem „nejdříve střílím, potom se ptám“, a jeho zlý pes Phillip.

Postupující pátrání vede ke zjištění, že pachatelem je obří králíkodlak, kdo nebo co je oním monstrem si čtenář laskavě zjistí při shlédnutí filmu nebo si to snadno domyslí z následujících řádků. Jen tak na okraj - ve skutečnosti při nezdařeném pokusu vznikli „-dlaci“ dva.

Hektické finále filmu s sebou přináší množství nezapomenutelných scén, mezi nimiž vyčnívají akční letecký souboj Gromita s Phillipem (věděli jste, že někteří psi u sebe nosí takové ty dámské peněženky na drobné?), souboj králíkodlaka s Victorem včetně šlechticovy ztráty příčesku a závěrečný moment, kdy spravedlnost vezme do svých rukou dav venkovanů.

Nick Park se svými spolupracovníky na výsost zábavným způsobem ukázal životaschopnost svých hrdinů a celého jejich světa i ve formátu celovečerního filmu. „První vegetariánský horor“, jak ho titulují sami autoři, je vyváženou směsicí humoru, napětí, akce i dokonalého zpracování originálního námětu. Pět let, které realizační tým strávil animováním plastelínových postav se zúročilo nejen v obdrženém Oscaru za nejlepší animovaný film roku, ale zejména ve skvělé porci zábavy, díky které se k filmu rád vracím – a v množství detailů a vtípků ve filmu objevuji stále něco nového.

Mezi mnoha vtípky a kulturními odkazy zmíním ty nejviditelnější – King Kongův (králíkodlakův) výstup po stěně zámku, odkazy na klasické horory, zejména ve scénách s farářem, nápis na krabici, kterou Wallace zakrývá svou nahotu: „May contain nuts“ – angličtináři si přeloží, ostatním se omlouvám; a za povšimnutí stojí například také fakt, že místní policejní konstábl se v anglické transkripci jmenuje PC Mackintosh... a navíc všichni králíci jsou opravdu skvělí.

Mezi bohatými a zábavnými bonusy DVD lze nalézt komentáře režisérů, vystřižené scény, pohled do historie Wallace a Gromita, rodinné album s fotkami, plakáty a storyboardy i skvělé hry a naučné "pořady" pro děti i dospělé.

Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit) - Velká Británie
Režie: Nick Park a Steve Box
scénář: Steve Box, Nick Park, Mark Burton, Bob Baker
hrají: Wallace, Gromit a další
mluví: Peter Sallis, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Peter Kay a další
2005 Aardman Animations Ltd.
v ČR vydáno na DVD 2006 Bontonfilm, 81 minut

Dalmatin


zpět na článek