20.1.2021 | Svátek má Ilona






FILM+DVD: Pro otrlé pamětníky – Vládci vesmíru

15.5.2007

Vládci vesmíru 7TOPlistMám trauma! Proč nemám v krabici s hračkami z dětství akční figurku He-Mana ani Skeletora od Mattela? O co všechno mne totalita připravila. Mám jen několik kovbojů a indiánů z východního Německa a Maďarska a pak báječnou sadu gumových vojáků lidově demokratické armády NDR (takoví esesáčci v socialistické zelené).

Na období strávené na základní škole mám několik letmých vzpomínek. Ihned po mém nástupu v září 1979 zemřel válečný hrdina a bývalý prezident Ludvík Svoboda – na státní pohřeb jsme se dívali v družině. V průběhu mé školní docházky se v SSSR prudce zvýšila spotřeba generálních tajemníků ÚV KSSS – domnívám se, že alespoň kvůli Brežněvovi jsme měli den volna, a některý ze spolužáků občas donesl do třídy vrcholné ukázky kapitalistického konzumu – katalogy Neckermann (a asi také Quelle). Vzhledem k věku jsme asi všichni měli zpočátku v merku především stránky s hračkami. Mezi auty na ovládání, modely lodí a letadel musely určitě být i figurky Vládců vesmíru (Masters of the Universe), protože Skeletor a He-Man mi uvízli v paměti.

Vládci vesmíru 8Z původní série hraček a minikomiksů z roku 1981 se vyvinul relativně funkční organismus, který v různých podobách pronikl i do „velkého“ komiksového světa v podobě příběhů vydaných vydavatelskými giganty DC Comics i Marvel Comics a který, kromě kreslených filmových sérií, dal vzniknout v roce 1987 i hranému filmu.

Film Vládci vesmíru byl natočen v roce 1987 a v roce 2006 se dočkal uvedení na trh i v DVD formátu.

Ve středu vesmíru, na rozhraní světla a temnoty se na planetě Eternia tyčí majestátní hrad Greyskull. Kdo ovládá Greyskull může s jeho potenciálem moci vládnout celému vesmíru. Síly zla, které vede démonický Skeletor (Frank Langella), zaútočily na Eternii a zmocnily se hradu a Skeletor uvěznil dosavadní hradní paní - bílou Čarodějku. Posledními překážkami před nabytím absolutní moci jsou pro Skeletora potřeba získat druhý kosmický klíč, dílo trpaslíka Gwildora, a hrdina He-Man (Dolph Lundgren) volně pobíhající po planetě i se svým Mečem síly. Kosmický klíč dokáže otevírat brány v času a prostoru – při honbě za ním se skupina hrdinů (He-Man, Gwildor, Voják a jeho adoptovaná dcera Teela) pronásledovaná pohůnky zla dostane na Zemi. V americkém maloměstě způsobí jejich energetické i chladné zbraně vcelku velký zmatek. Po drobných peripetiích se všichni navrátí do Eternie a svedou závěrečnou, vítěznou bitku (zdráhám se napsat bitvu), se Skeletorem a jeho vojáky. A to je v kostce celý děj.

Když jsem ve své recenzi popisoval a doporučoval film Flash Gordon jako tu správnou příjemnou komiksovou zábavu plnou patosu, zadní projekce, modelů a masek, zmínil jsem také fakt, že film byl natočen v roce 1980, v roce kdy Impérium vrátilo úder. Vládci vesmíru byli natočeni v roce 1987...

Vládci vesmíru 5Přesto bych se nebál Vládce vesmíru také doporučit a to nejen fanouškům He-Mana, kterých u nás asi příliš nebydlí. Sledování tohoto filmu sice asi vyžaduje mírně pokleslý vkus, ale takhle nějak si představuji čistou esenci klišé, návrat do 80. let minulého století a setkání s diskem, typickým oblečením a účesy, s typologicky vyhraněnými postavami a účesem Dolpha Lundgrena. Skeletorovi vojáci jsou kříženci mezi Stormtroopers a vizáží postavy jménem Dark Helmet z parodie na SW Spaceballs, elitní záporáci jsou pěknou snůškou masek na techno-animální téma, He-Man je hrdina a má Meč, jeho pomocníci jsou správně kladní (i když Teela by se v soutěži o nejotravnějšího sidekicka umístila vcelku vysoko), výstřely z paprskových zbraní jsou červené, modré a zelené, pozemský policista (James Tolkan) má pleš a je to tvrďák, jednu z hlavních ženských postav a pozemšťanku Julii hraje ve svých 23 letech Courteney Cox budoucí hvězda seriálu Přátelé (dlouho mi trvalo, než jsem ji identifikoval).

Vládci vesmíru 3Bavil jsem se, bavil jsem se dobře, ale příště si zřejmě budu muset vybrat nějaký více áčkovější film.

PS: Velkým nedostatkem DVD je úplná absence bonusů.

PS2: Mladší čtenáři si neznámé zkratky (NDR, ÚV KSSS apod.) určitě najdou na internetu.

Vládci vesmíru – Masters of the Universe (USA)
Režie Gary Goddard, scénář David Odell, hrají Dolph Lundgren, Frank Langella, Jon Cypher, Courteney Cox, James Tolkan, filmová premiéra 1987 MGM,
v ČR vydáno na DVD 2006 Bontonfilm, 103 minut

Dalmatin


Advantage Consulting, s.r.o.
SOFTWARE DEV ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč













Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...