28.9.2021 | Den české státnosti


FILM+DVD(BLU–RAY): Monster House

10.12.2007 0:05

Monster House 2TOPlist Jsem velkým fanouškem animovaných filmů obecně, ale zcela logicky mne nejvíce přitahuje kategorie dětských filmů „pro dospělé“. Děti milují Shreka, členy rodiny Úžasňákových či Nema, ale co si budeme namlouvat, každý z jejich příběhů obsahuje velké množství kulturních odkazů, vtípků a situací, které dokáže nejlépe ocenit pouze dospělejší a zkušenější divák.

Přestože se snažím obdobná díla cíleně vyhledávat, film Monster House se mi v době uvedení do kin v roce 2006 záhadným způsobem vyhnul, na druhou stranu se stal jasnou jedničkou při výběru z aktuální nabídky filmů na BluRay disku pro mojí PS3.

Monster House pochází z produkční dílny dua Spielberg a Zemeckis a na výsledku je to opravdu vidět. Autoři dokázali z příběhu, založeném na obvyklých dějových klišé i tradiční sestavě hlavních hrdinů, zformovat velmi příjemné, vtipné a současně strašidelné dílo, na které je radost se dívat. Ústřední trojice hrdinů – klaďas DJ, jeho sidekick, mírně otravný Chowder, a intelektuálně nadřazená Jenny, se v průběhu děje setkává s klasickými dvojicemi v podobě amerických rodičů, policistů či babysitterky a jejího přítele. Záhadný pan Nebbercracker a jeho podivný dům, kteří tyranizují obyvatele městečka již po několik generací, jsou dostatečně strašidelní i zábavní, aby spolu s ostatními postavami bez problému „utáhli“ celou hodinu a půl děje.

Monster House 1Hlavním námětem díla je existence domu pana Nebbercrackera – ten je podle DJových pozorování (bydlí přímo naproti a vlastní pěkný dalekohled na trojnožce) zodpovědný za mizení zvířat, dětských hraček a vůbec všeho, co se dotkne jeho trávníku. Jelikož se blíží Halloweenský večer se svou tradiční „Trick or Treat“ kolednickou průpovídkou, ve vzduchu visí otázka, zda nemůže dojít k jistému úbytku dětí a mládeže ve městě.

Hlavní hrdinové se rozhodnou uspořádat výpravu na pozemek domu a po jistých peripetiích jsou vtaženi i do jeho útrob, kde narazí na nečekané a morbidní skutečnosti, které je dovedou až k samotnému jádru záhady. Závěrečná honička a rozuzlení jsou vskutku výbušné a přivedou diváka k očekávanému, americkému, ale stále vkusnému a snesitelnému happy endu.

Monster House 3Monster House je sice oproti výše zmiňovaným Shrekům a jiným hvězdám animovaného nebe více zaměřen na dětské publikum, rozhodně se však jedná o kvalitní a příjemný oddechový film, který přináší nejen příslušnou dějovou a technickou kvalitu, ale je také zdrojem mnoha odkazů (zejména na filmy pánů producentů – stačí se hned z počátku zahledět do úvodní scény s padajícím listem) a scén, které vyloženě pobaví a zaujmou. Mezi herci, kteří namluvili jednotlivé postavy se skví zejména Steve Buscemi (Nebbercracker), Kathleen Turner (Constance) či Jason Lee (Bones).

BluRay edice obsahuje bonusy v podobě komentáře tvůrců, pohledu do zákulisí tvorby některých scén, fotogalerii a další – bohužel jen v normálním rozlišení.

Na závěr snad jen malou poznámku k názvu filmu v české distribuci – film byl uváděn pod názvem „V tom domě straší“, což je podle mého názoru jen dalším příspěvkem do rodiny osobitých překladů a zvláštních nových názvů, které nám distributoři často předkládají – oním monstrem, tj. strašidlem je ve skutečnosti samotný dům.

Monster House (V tom domě straší) – USA

Režie Gil Kenan, scénář Dan Harmon, Rob Schrab, mluví Steve Buscemi, Mitchel Musso, Sam Lerner, Jason Lee, Fred Willard, Spencer Locke a další, Sony Pictures Animation 2006, 91 minut

Dalmatin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...