27.9.2021 | Svátek má Jonáš


FILM: Co nás čeká na plátnech kin? 4-5/2010

1.4.2010 9:05

Clash of the Titans Souboj TitánůTOPlistJe až s podivem, kolik letošní rok na filmových plátnech přináší nespočet žánrových trháků. Nezbývá nám, než se na následující měsíce stručně podívat.

1. dubna 2010 - Moon

Toto béčko nás skutečně přivede na povrch věčného souputníka Země. Přestože se jedná o komorně laděný snímek, tzv. "one man show", server CSFD.cz dokáže překvapit čtenářskými recenzemi podobného ražení:

V roce 2038 jsou přírodní zdroje na Zemi vyčerpány a nadnárodní korporace provádějící těžbu na vzdálených planetách spolu vedou nevybíravou konkurenční válku. Agent Felix Stone (Paré) je vedením jedné ze společností vyslán na strategicky důležitý Měsíc 44, aby ve zdejší napjaté atmosféře mezi drsnými piloty z řad vězňů a jejich mladými navigátory, vypátral její záhadně zmizelé těžební lodi. Napětí houstne a to ještě nikdo netuší, že se k Měsíci blíží plavidlo konkurenční firmy, která jej má v úmyslu zabrat... (choze)

8. dubna 2010 - Season of the Witch (Doba čarodějnic)

George A. Romero v plné síle představuje horor v hlavní roli s N. Cagem. Je otázkou, jak svou roli dámy s bradavicí výkonostně rozporuplný herec zvládne. Potěšit atmosférickým trailerem se můžete zde.

Joan Michell je nešťastná čtyřicetiletá žena v domácnosti, která má manžela Jacka a devatenáctiletou dceru Nikki. Manžel Jack je nesdílný podnikatel často mimo domov a dcera Nikki se jí pomalu vzdaluje a chystá se odstěhovat ze společného domu. Poté, co se odváží k návštěvě místní čtenářky tarotových karet a vůdkyni sekty černé magie wicca, začíná frustrovaná Joan hledat nový náboj pro svůj nudný život, v čarodějnictví. Joan si začíná zahrávat s temnými silami a pomalu začíná věřit, že se z ní stává čarodějnice. Stále více se potápí do světa vlastní fantazie a začíná jí hrozit velké nebezpečí. To nejhorší. Za chvíli nemusí být schopna rozeznat realitu od své fantazie a to může mít tragické následky. (Chatterer)

15. dubna 2010 - Clash of the Titans (Souboj Titánů)

Jeden z nejočekávanějších filmů první poloviny letošního roku nás zavede do dob starořeckých eposů a je jedině škoda, že výdělky tohoto filmu nejspíš nebudou stačit na pokrytí řeckého dluhu. Vydejme se společně s Perseem a dalšími klasickými hrdiny na krvavou řežbu plnou vizuálních efektů. Otázkou ale zůstává, jestli upoutávka nebude lepší než samotný velkofilm.

Perseus, syn boha Dia a pozemské krásky je nevědomky zatažen do intrik žárlivé Diovy manželky Héry a více či méně malicherných konfliktů ostatních bohů. A tak Perseus na své cestě za štěstím (a krásnou Andromedou) musí překonat nejen mýtické nestvůry, včetně Gorgony Medusy, ale i lidské vrtochy božských vládců Olympu. (oficiální text distributora)

22. dubna 2010 - Dont Look Back (Proměna)

Je až s podivem, že v mysteriózním thrilleru se budeme moc potěšit hudebními výkony Boba Dylana. Ale znáte to, filmaři dokáží všechno. Je pravda, že Bob už není žádný fešák, ale po boku Moniky Bellucci by pookřál asi každý z mužů.

Jeanne (Sophie Marceau), pohlcená do psaní svého prvního románu, začíná pozorovat kolem sebe znepokojivé změny. Její tělo se začíná měnit, ale nikdo v jejím okolí to nepozoruje. Její rodina pokládá tyto obavy za výsledek stresu při dokončování románu, ale Jeanne si uvědomuje, že se děje něco mnohem hlubšího a mnohem více znepokojujícího. V domě své matky objeví fotografii, která ji přivede na stopu jedné ženy v Itálii. Tady, přeměněná v jinou ženu (Monica Belluci), odhalí zvláštní tajemství své identity. (oficiální text distributora)

29. dubna 2010 - The Road (Cesta)

Spojení spisovatelského umu C. McCarthyho a režisérského umění F. Felliniho nemůže vést k ničemu menšímu, než neuvěřitelně vděčnému diváckému zážitku. Již ze závěrečné scény(níže) je patrné, že půjde o postkatastroficky ladění snímek z prostředí zničeného celosvětovým kataklyzmatem. Tragédie otce zde dostává neuvěřilně podmanivý rozměr.

Filozofické podtexty v knize byly zakomponovány opravdu hluboko, takže každý po právu může přemítat, jestli sám neodhalil některé, které McCarthy nezamýšlel odhalit. Pravdou však zůstává, že v případě převodu knihy na pohyblivé obrázky, chcete-li stříbrné plátno, se režisérovi podařilo zachovat vše v knize obsažené. Zda-li je to na škodu, už bude záležet na každém z vás. Pro mě se film stává znepokojivou sondou do ducha lidstva a podnětným materiálem k přemítání. (recenze na Sardenu)

13. května 2010 - Robin Hood

Slavný zbojník ze Sherwoodu se vrací. Nicméně každému je při pohledu na ukázku jasné, že se jedná o rodinný film, kde jméno Russella Crowea a režiséra Ridleyho Scotta dávají tušit, že už mají násilí plné zuby a půjde o rodinnou podívanou vyšperkovanou nejnovějšími animačními technologiemi. Snímek určitě vtrhne do kin vybavené brýlemi.

Středověk nemuselo být špatné místo k životu. Hodně ovšem záleželo na tom, ke které vrstvě patříte. Obyčejní poddaní měli často život pod psa. Když nebyla válka, byl mor, když ne mor, objevila se neúroda, nebo vše najednou. Pokud byla úroda, přišly zvýšené daně, lapkové a zvůle šlechty. Schytali to skoro pokaždé. Ještě že měli statečného a poctivého ochránce Robina Hooda. (Shadwell)

20. května 2010 - A Nightmare on Elm Street (Noční můra v Elm Street)

Samuel Bayer na nás zaútočí v situaci, kdy se ani nemůžeme bránit. Nápomocen mu bude Freddy Krueger, který oběti chytře likviduje v jejich snech. Dostatečně vypovídající je klasická dětská říkanka:

Jedna, dvě Freddy si pro tebe jde,
tři, čtyři raději zamkni dveře,
pět, šest do ruky vem kříž,
sedm, osm chytne tě, když spíš,
devět, deset už nikdy se nevzbudíš.

Určitě jste si všimli, že jsme nezmínili akční pecku v podobě Iron Mana 2, jehož premiéra je stanovena na konec dubna. Pokud se na snímek těšíme, snad vám to rozmluvíme následující ukázkou, neboť vězte, že nad klasiku prostě není a novodobé scifárny mnohdy nenabízejí nic než pozlátko vizuálních efektů:

Uvedené texty distributorů a uživatelů jsou převzaty z CSFD.cz.

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...