28.5.2022 | Svátek má Vilém


FILM: Beowulf

30.11.2007 0:05

Beowulf 3TOPlistPřiznejme si to hned na začátek, od Pána prstenů – Návratu krále se nestalo, abychom v kině viděli pořádný fantasy velkofilm. Ano, sice nás studium Warner Bros každý rok zásobuje příběhy o mladém čarodějovi s jizvou na čele, ale ani Harry Potter všechno nezachrání. Od Pirátu z Karibiku se taky očekávalo mnohé, ale předčit kvalitu prvního dílu se jim zase tak nepodařilo. No a o Eragonovi se raději ani nebudu zmiňovat.

Proto když jsem se doslechl, že se uznávaný režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Kontakt, Forrest Gump) chystá natočit film podle staroanglické legendy byl jsem nadšen. Obavy se ovšem vedraly na povrch v okamžiku, kdy jsem zjistil, že film bude animovaný. Polární expres se mi zrovna dvakrát nelíbil.

Beowulf 4Mé obavy se však vytratili, jakmile jsem film shlédl. Nebudu tu posuzovat animaci (i když na její ne úplně dokonalé provedení si budou stěžovat, hm… skoro všichni), protože nejsem žádným velkým filmovým odborníkem. Budu tu hodnotit příběh a všechno okolo.

Scénář dostal na starosti bůh moderní fantasy – Neil Gaiman (knihy Američtí bohové, Hvězdný prach atd.) a Roger Avary (Pulp fiction). Je vidět, že nad ním strávili spoustu času a že je to stálo spoustu úsilí.

V jejich podání je příběh drsný, krvavý a temný, přesně jako doba v níž se odehrává. A jaká že to byla doba? No přece, doba ve které bylo největším přáním muže padnout v bitvě a stát se hrdinou. Hrdinou, kterého budou i o mnoho set let později opěvovat bardi v hrdinských písních.

Právě z toho důvodu připlouvá se svými muži mladý rek Beowulf do království Dánského ve kterém řádí obludný Grendel. Ve filmu je dobře vidět jeho krvavé řádění.

Pokud jste četli předlohu, tak jistě víte, jak vše dopadne a pokud ne, tak si zajděte na film, opravdu to stojí za to.

Beowulf 1Jen vám prozradím, že při závěrečném souboji s další nestvůrou jsem málem ani nedýchal, to jak mě to dostalo.

Další pro mě důležitou složkou každého filmu je hudba. O tohoto filmu ji obstaral Zemeckisův dvorní skladatel – Alan Silvestri. Silvestriho hudba stejně jako scénář přesně vystihuje dobu příběhu a dodává ji to pravé kouzlo. Rozhodně bych si to bez ní neuměl přestavit.

Beowulfa budou mnozí lidé přirovnávat k 300 a pokud bych měl mluvit za sebe, tak se mi tento snímek líbil mnohem víc. Dokonce chápu, proč je animovaný, domnívám se, že by Beowulfa nepustili do kina kvůli některým brutálním scénám.

Sečteno a podtrženo – Beowulf je jednoznačně jedním z nejlepších (ne – li nejlepším) filmů letošní sezony, ale nejlepším fantasy filmem od dob Pána prstenů – Návratu krále. A navždy se zapíše do historie fantasy filmů. Své vysoké hodnocení si proto právem zaslouží

Doufám, že tohle není osamělá vlaštovka, ale že nás v budoucnu čekají další žně fantasy velkofilmů.

Hodnocení: 90%.

  • Český název: Beowulf
  • Originální název: Beowulf
  • Česká premiéra: 29. listopadu 2007
  • Světová premiéra: 16. listopadu 2007
  • Natočeno: USA 2007
  • Režie: Robert Zemeckis
  • Scénář: Neil Gaiman, Roger Avary
  • Kamera: Robert Presley
  • Hudba: Alan Silvestri
  • Hrají: Sharisse Baker-Bernard (Hild), Chris Coppola (Olaf), Brendan Gleeson (Wiglaf), Crispin Glover (Grendel), Anthony Hopkins (král Hrothgar), Angelina Jolie (hlas Grendelovy matky), Alison Lohman (Uršula), John Malkovich (Unferth), Sebastian Roché (Wulfgar), Ray Winstone (Beowulf), Robin Wright Penn (královna Wealhtheow)
Martin Stručovský


Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...