Neviditelný pes

FILM: Alenka a obchod s Čínou

12.3.2010 0:05

Alice in Wonderland Burton Alenka v říši divů 1TOPlistNesmrtelná dobrodružství viktoriánské školačky v Říši divů a Za zrcadlem sepsaná oxfordským matematikem Dodgsonem alias Lewisem Carrollem jsou tu opět, tentokrát v podobě, kterou jim dal režisér Tim Burton. K úspěšnosti měli filmu napomoct také známí herci a nové technologie. Jak se ukázalo, ani Johnny Depp a Helena Bonham Carterová, ani 3D a CGI hejblata k tomu nestačí. Tak především vlastní příběh je zasazen do dosti hloupého konvenčního rámce. Devatenáctiletou Alenku po smrti otce chtějí provdat za bohatého panáka, jehož oficiální žádost o ruku ji natolik vyděsí, že raději uteče, následuje bílého králíka, propadne se do králičí díry a … a teď by to mělo začít, to hlavní, na co se těšíme: Alenčina snová féerie, hravá, groteskní, imaginativní. Jenže místo toho po té, co hrdinka otevře kouzelná dvířka do zahrady, valí se na nás jen křiklavost, a to v barvách i ve zvuku, přestože některé scény jsou tmavé (ale ne temné, tedy burtonovsky temné, to se jaksi nekoná).

Alice in Wonderland Burton Alenka v říši divů 2Nezáživný úvod se dá překousnout, chápu, že filmu jen prospěje, pokud není pouhou otrockou ilustrací knihy. Pomiňme to, že scénář postavil proti sobě poněkud nesmyslně Srdcovou královnu z prvního dílu založeného na karetní hře, proti Bílé královně z druhého dílu, který staví na hře v šachy. Snad tolik nevadí, že se z příběhu stává akční bojůvka ve stylu současné fantasy, Alenka navlékne brnění a setne hlavu obávanému Tlachapoudovi. Víc mi vadí, že tam, kde by měl děj lehce vířit, působí staticky a naopak, kde by byl čas se zastavit a vychutnat nečekanou pointu, jen se dusavě přežene. Proslulá svačina u zajíce Březňáka se změnila v jakýsi nervový tik, z hravě nonsensové konverzace zbylo jen pár nesrozumitelných útržků. Stejná scéna ve Švankmajerově filmu Něco z Alenky působí skvěle, ačkoliv se tu téměř vůbec nemluví, zato tady to prostě nefunguje. A ještě podařený závěr: Alenka se vrací domů, odmítne ženicha a rozhodne se pokračovat v otcových obchodnických aktivitách. A vybere si rovnou Čínu, protože s tou ještě nikdo neobchoduje! Tož tak. Proměna Alenky v protřelou obchodnici mi přišla z celého filmu asi nejdivoucnější.

Z multiplexu jsem vycházela po boku asi šestiletého kluka, kterého se maminka s nadějí v hlase ptala, jak se mu to líbilo. Moc ne, pravilo dítko a začalo zaujatě mluvit o tom, že na záchodcích v kině mají dvoje splachování, to menší je na čurání, aby se ušetřila voda. Alenka byla spláchnuta. Bohužel, musím s tím chlapečkem souhlasit.

Alenka v říši divů (Alica v krajine zázrakov / Alice in Wonderland)

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA, 2010, 108 min

Režie: Tim Burton
Hrají: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Geraldine James, Michael Sheen, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Crispin Glover, Christopher Lee, Frances de la Tour, Alan Rickman, Tim Pigott-Smith, Stephen Fry, Timothy Spall, Noah Taylor, Matt Lucas, Eleanor Gecks, Marton Csokas

V kinech ČR: 04.03.2010 Falcon
V kinech SK: 11.03.2010 Saturn

Magda Dědková


zpět na článek