Úterý 17. června 2025, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FILM: Aeon Flux

Jan Pechanec
diskuse (3)
Aeon Flux PosterJean-Luc Godard kdysi řekl: "Všechno, co pro film potřebujete, je žena a zbraň." Tuto větu si zapamatujte, protože u filmu Aeon Flux naplňuje svou podstatou téměř sto procent snímku. Vraťme se však k tomu, co stálo na počátku filmu. Jak bývá v posledních letech pravidlem, nemohlo to být nic jiného než úspěšná komiksová předloha, ještě úspěšnějšího kresleného televizního seriálu. Za ním stál Peter Chung a pro MTV (spolu s Paramountem) vytvořil několik pilotních dílů plus seriál v roce 1995, vyprávějící o hvězdné agentce. Seriál si získal oblibu nejenom kvůli nadbytku násilí, ale svým nezvyklým pojetím, neboť Aeon pokaždé zemře.

MTV/Paramount si Chunga k filmu pozvalo jako tvůrce charakterů, scénář pak vytvořila celkem neznámá dvojka Phil Hay a Matt Manfredi. Režírování se ujala Karyn Kusama (doposud natočila pouze Girlfight, koukatelný a kritikou oceňovaný film o dívčím boxu). Jako hlavní hrdinku Aeon produkce (Gale Anne Hurd - pecky jako Vetřelci a Terminátoři) vybrala Charlize Theron (asi nejvíce ji proslavila role ve filmu Zrůda). Po boku Aeon stanul Marton Csokas (xXx, Království nebeské, Timeline) v roli vědce Trevora Goodchilda. Záporného bratra Orena Goldchilda si zahrál Johny Lee Miller (Mindhunters), monikánskou kamáradku Aeon ztvárnila Sophie Okonedo (Hotel Rwanda). Těch několik dalších snad nemá smysl jmenovat, protože většinu času upírá čočka kamery svůj zrak na Charlize.

Kapánek si osvětlíme kostru příběhu. V roce 2011 postihla lidstvo smrtelná choroba, za pomoci Goldchildova léku přežilo pouhých 5 miliónů lidí, kteří se usídlili v novém městě Bregna. Po 400 let se společnost neodvažovala opustit bezpečí města a klan Goldchildů upevňoval svou moc. Proti totalitnímu režimu se vytvořila tajná organizace odporu a nazvala se Monykáni. Neubráním se tomu a vyslovím to. Klasická dystopická zápletka po vzoru Orwellova 1984.

Aeon patří u Monykánů k jedněm z nejlepších agentek a po smrti svojí sestry Uny, bere boj za svobodu osobněji, než je zdrávo. Podsvětí získá jedinečnou možnost, jak odstranit Trevora Goldchilda a podlomit moc jeho bližních. Aeon však nedokáže Trevora zabít, nastává hon na oba dva...

Samotný fakt, že se film odehrává v uzavřeném městě v roce 2415, donutil tvůrce hledat správné kulisy pro jejich příběh. A hle, jedno město, na západ od nás, je oslovilo natolik, že se do něj celý štáb odebral. Pokud vám některé scény něco připomenou, pak věřte, že se natáčelo v Berlíně. Většina scén je z berlínského zvířecího útulku ve čtvrti Hohenschönhausen. Skutečně stylové betonové kulisy s přiměřenou dávkou zeleni ve vás vyvolají smíšené pocity (a tím nemyslím zrovna přirovnání k autům a tchýním).

Podobně se můžeme zdržovat u kostýmů (představte si Star Trek Vzpouru a máte pojem o tom, co se nosí v Bregně), účesů a podobně, protože tento druh filmů hodně spoléhá na speciální efekty. Počítačová kouzla jsou na solidní úrovni a skvěle využívají propojení s realitou (skutečné exteriéry, klasické střelné zbraně). Nejvíce si však tvůrci vyhráli v sídle Goldchildů, které brání opravdu hezký park s ostrou travičkou a rychlopalnými vosími hnízdy, což nemůže nanogeneticky upravenou Aeon a Sithandru překvapit, až příliš snadno překonávají veškeré překážky (na druhou stranu vidíme víc akce). Choreografie pohybů a střihačská práce potěší milovníky dobrých (ačkoli jednostranných) soubojů, popřípadě oko nejednoho muže. Efekty odsoudíte snad až v závěru filmu, protože v nich až příliš uvidíte práci modrého pozadí (možná zeleného), což předchozí špičkovou práci kapánek podkopává.

Hudba se skvěle doplňuje s akčním dějem, takže není potřeba na ní hledat příliš much (ostatně jedna moucha se na začátku snímku objeví). Zvuková stránka zachovává obvyklé pojetí vědecko-fantastických filmů, takže když něco vyjíždí a zajíždí, musí to být patřičně ozvučeno syčivými a vrzavými zvuky.

Kamenem úrazu celého projektu se stal chatrný scénář a mdlé herecké výkony. Možná to ani jinak nešlo. Příběh se sune dopředu, ale ničím vás nepřekvapí, protože se podstatné události dozvídáte v předstihu. Hned víte, že populace je neplodná, takže si domyslíte potřebu klonování, při možnostech Goldchildů, vás, nejspíš napadne, že podsvětí by tolik nezmohlo, kdyby nemělo pomoc od nějakého hlavouna, atd. A herecké výkony? Nedostává se na ně, protože kameraman (společně s rejžou a možná celým štábem) projevuje slabost pro Charlize a ta září na plátně po většinu času. V podstatě je společnost budoucnosti odosobněná a pokud přijde na city, jsou přerušeny působivou akční scénou, takže ani hlavní hrdinka si příliš nezahraje. Ne, ne, tady nikdo Oskara nedostane. Jediný bonus nalezneme v obsazení C. Theronové, její fyzička musela být před natáčením podrobena celkové inventuře. Charlize na sobě fyzicky značně zapracovala, což se od tak náročné role nejenom očekává (za deset miliónů nejspíš také, každopádně to vypadá sexy).

Žánrově se Aeon Flux přiblížil filmům jako Ostrov nebo Equilibrium. Oproti Eguilibriu mu však chybí atmosféra, oproti Ostrovu pro změnu lepší scénář a pořádné automobilové honičky. Podívame-li se na film z hlediska neobvyklé hlavní hrdinky, pak mě napadá analogie s Elektrou nebo Catwoman. Naštěstí pro Flux si může Theronová obě předešlé protagonistky hravě strčit do kapsy. Pakliže zmíním, že film stál 62 miliónů dolarů a v USA vydělal necelých 26, nerozváděl bych srovnávání těchto tří filmů (veskrze žádné podstatné rozdíly nenajdeme)...

Až k nám 26. března 2006 film dorazí, pečlivě si promyslete, jestli si nepočkáte až na DVD verzi. Aeon Flux nabízí koukatelnou akční scifárnu, která bohužel žánru nepřínáší nic nového. Dobře myšlený, stále však jen průměr, který mohl mnohem víc vytěžit z původní předlohy.

Na druhou stranu měl pan Godard pravdu. Filmu bohatě stačí žena se zbraní, kdyby tam bylo něco víc, možná by to dopadlo o poznání lépe.

Český název: Aeon Flux
Originální název: Aeon Flux
Česká premiéra: 26. března 2006
Světová premiéra: 2. prosince 2005
Natočeno: USA 2005
Režie: Karyn Kusama
Scénář: Matt Manfredi, Phil Hay
Kamera: Stuart Dryburgh
Hudba: Graeme Revell
Hrají: Charlize Theron, Frances McDormand, Johnny Lee Miller, Marton Csokas, Sophie Okonedo, Amelia Warner, Caroline Chikezie
Žánr: akční/sci-fi/drama/thriller
Distributor: Bontonfilm

Aston Ondřej Neff
17. 6. 2025

V pondělí představili Piráti svůj program.

Jan Ferenc
17. 6. 2025

Současný tarifní systém je složitý a hlavně zastaralý.

Gita Zbavitelová
17. 6. 2025

Mnoho Íránců se z útoků raduje a doufá, že režim padne.

Petr Kolman
17. 6. 2025

Když vás v devět nepustí do hospody, která zavírá v deset.

Ivo Fencl
17. 6. 2025

Lucie Hášová Truhelková: Příběhy čtvrtí.

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a...

kh Kateřina Havlická
16. 6. 2025

Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gluško v pátek převzal kopie pověřovacích listin od...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Slovenský vládní speciál dopravil v pondělí z Ammánu do Bratislavy 73 evakuovaných lidí, včetně 14...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Ve věku 92 let zemřel historik a někdejší disident Jan Tesař, kterého komunistický režim opakovaně...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz