4.12.2020 | Svátek má Barbora


EDITORIAL: To nejlepší z roku 2009 podle naší redakce

18.4.2010 18:05

Akademie SFFH logo 3TOPlistMinulý rok přál fantastice snad ještě více, než-li ten předchozí. Objevilo se spoustu nových titulů překladových, ale ani domácí autoři se nenechali zahambit. Z mého pohledu se vyrojilo také hodně kvalitních reedicí a opět se vyrovnalo několik restů vůči zahraničním klasikám žánrů sffh.

Sumarizaci toho nejlepšího jsme se ani letos nevyhnuli snad ve všech předních médiích věnujících se fantastice - tedy až na Sarden. Před uzávěrkou hlasování druhého kola cen Akademie SFFH je asi ten pravý čas, kdybychom měli připomenout několik význačných titulů, ať už těch, které se do užších nominací probojovalo, či těch ostatních. Náš následující souhrn mapuje pouze knihy, které vyšly v roce 2009, redaktoři si je přečetli a odpovídají tedy vkusu každého z nich. Na následujících řádcích připomeneme opravdu slušný balík knih, z nichž některé oslovilo téměř celou redakci.

Sarden Facebook logoNejvíce zabodovala zábava, kterou nám poskytl Scott Lynch s románem Lži Lockeho Lamory. Hravost, nápady, napětí, léčky v léčkách, prostě jsme dostali všechno, co máme rádi odměnou nám bylo zpestření začátku letošního podzimu.

Jak už to tak bývá, nikdo nezvládl přečíst všechno, co se na pultech knihkupectví vloni urodilo, přesto by bylo škoda, nepřipomenout si některé z knih, na něž se v druhém nominačním kole cen Akademie SFFH nedostalo. Akademici, hlavně nezapomeňte, že možnost zvolit tu nejlepší knihu máte do 24. dubna 2010, kdy proběhne uzávěrka pro hlasování ve druhém kole.

Zahraniční fantastika

Nejvíce zabodovala zábava, kterou nám poskytl Scott Lynch s románem Lži Lockeho Lamory. Hravost, nápady, napětí, léčky v léčkách, prostě jsme dostali všechno, co máme rádi a odměnou nám bylo zpestření začátku podzimu 2009.

Několik redaktorů po právu oslovil Joe Abercrombie s trilogií První zákon, jejíž poslední dva díly vyšly právě v minulém roce (Až budou viset, Poslední argument králů). Bohužel se však tato trilogie neprobojovala mezi výběr toho nejlepšího (ač to bylo o fous).

Slušnou pozornost vzbudil Bernard Werber, kterého známe jako autora nezapomenutelných Mravenců. Na jaře roku 2009 nás tento sympatický Francouz navštívil v Praze a brzy potom jsme již se zatajeným dechem sledovali posmrtný průzkum jeho Tanatonautů - cestovatelů za hranice smrti. Ani v tomto případě však akademikům neutkvěla zajímavá četba v paměti.

Úspěch v naší redakci slavily jak neotřelé novinky, tak nestárnoucí klasiky, jak reedice, tak nejnovější zahraniční pecky. V seznamu však nejsou jiné výjimečné knihy, které zaplavily předvánoční trh a vzhledem k čerstvosti se dostaly do předních nominačních linií nejednoho akademika (Řeka bohů nebo Drood).

Však posuďte sami:

Sci-fi Pašazád Zakalená Paul z Duny Válka o dárky Poslední teorém Nanečisto
Fantasy První zákon Lži Lockeho Lamory Mágové Národ Vichr smrti
Antologie Čarodějové Singularity Accelerando
Klasiky Poslední jednorožec Levá ruka tmy 451 stupňů Fahrenheita Nadace
Mimožánr Tanatonauti

Domácí fantastika

Domácí scéna jen pomalu nabízí kvalitní temné sci-fi po vzoru anglofonních zemí, zdaleka se však nedá říct, že by ustrnula ve vývoji a nedokázala nabídnout kvalitní literaturu. Alespoň tu fantasy. Minulý rok toho je důkazem, zejména díky spolupráci Františky Vrbenské a Jakuba D. Kočího, strmě stoupající hvězdy Pavla Renčína nebo trilogie Kočičí noci méně známé Blanky Jiruškové. Naše sympatie si získal například Petr Heteša ve svých sci-fi detektivkách staré školy nebo Jan Hlávka, který JFK posunul kvalitativně mnohem výše svojí Odplatou. Kapitolou samu o sobě se stal akční nářez Asfalt Štěpána Kopřivy. Do našeho výhledu se sice nedostaly Celebrity Ondřeje Neffa, ale pouze díky tomu, že redakční zebříček vznikl na konci roku 2009, kdy ho ještě mnoho členů redakce nečetlo.

Sci-fi Démoni jsou věční Odplata
Fantasy Vítr v piniích Kočičí noci
Antologie Hořící přízraky Beton, kosti a sny
Mimožánr Asfalt O princezně trochu zakleté

Své žebříčky s nejlepšími knihami roku 2009 poskytli následující členové redakce: Dalmatin, Dreamchaser, Majkl, Sirius, Jajoch, Alča, Lament, Zuzka, Pechy.

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...