26.11.2020 | Svátek má Artur


EDITORIAL: Svět knihy 2010

10.5.2010 0:05

TOPlistKniha je jako zahrada, kterou nosíš v kapse.

Latinská přísloví

Svět knihy logo 2010

Stejně jako minulý rok se i tento vydám na Svět knihy na pražské výstaviště v Holešovicích. Slavnostně otevřen bude ve čtvrtek 13. května a davy liberofilů, chcete-li milovníků knih, se v dvoukřídlém, vlastně dnes stále ještě jednokřídlém, veletržním paláci budou cíleně potulovat do neděle května šestnáctého. Je skoro škoda, že levé křídlo padlo na popel, neboť mi v mysli každoročně vyvstává obraz otevřeného vázaného výtisku, který pohlcuje čtenáře.

Na tomto literárním svátku, letos věnovanému Polsku, si tisíce vzdělaných lidí vychutná bohaté nákupy kousků vázaných i brožovaných, mnozí z nás se setkají se svými ikonami tištěného slova a vůbec se předpokládá nezapomenutelný, ducha obohacující zážitek. V předvečer této události mi připadnou lichými obavy, tvrdící, že se v současnosti nečte. Možná nemáme tolik času, možná si vybíráme škvár, ale rozhodně jsme jednu z prvních věcí, co se ve škole naučíme, nezavrhli. Vždyť je to jedna z nemnohých možností, jak si odpočinout, jak prožít napětí a dobrodružství v našich stereotypních uspěchaných životech.

Možná i kvůli výše uvedenému bychom se měli více zamyslet nad letošními hlavními tématy: Rosteme s knihou – literatura po děti a mládež, Literatura a sbližování kultur. Chtěl bych na vás apelovat, zejména pokud jste rodiči (stejně jako to dělá Česká televize). Vemte své ratolesti o víkendu na výstaviště a nebojte se neosobních davů. Mnozí nakladatelé specializující se na dětskou knihu vás určitě srdečně uvítají a všichni vám slevu dají.

Hlavní stránka "veletržního" webu nás láká například zajímavými hosty: Na veletrhu přivítáme nositelku Nobelovy ceny za literaturu Wisławu Szymborskou, vynikající světoznámou autorku Dorotou Masłowskou, českým čtenářům již dobře známé Olgu Tokarzcuk, Andrzeje Sapkowskeho a Andrzeje Pilipiuka, spisovatele a scénáristu Wojciecha Kuczoka, autora detektivních příběhů Marka Krajewskeho, nekonvenčního autora Michała Witkowskeho a další spisovatele píšící beletrii, knihy pro děti, esejisty a publicisty, výtvarné umělce i herce.

Kromě jiného bychom však neměli zapomenout, že za každou knihou (ať už pro vás nebo vaše ratolesti) nestojí pouze autor sám, ale celá armáda lidí, kteří mají svou tvář i své osudy a stejně jako vy si také rádi něco přečtou. Nedopusťme, aby se naplnila děsivá vize Bradburyho požárního sboru. Jedno křídlo paláce sice lehlo popelem, ale je naší odpovědností vybudovat další generaci, která bude v četbě nalézat poučení i zábavu.

"...Po pravdě řečeno, mohli bychom uspořádat kurzy myšlení a čtení knih."
"Ano!"
"Ale to by pouze otupilo hrany. Celá kultura je skrz naskrz prohnilá. Kostra potřebuje roztavit a znovu vymodelovat. Dobrý Bože, je to mnohem složitější než jenom zvednout knihu, kterou jste před půl stoletím odložil. Jen si vzpomeňte, že požárníků je zapotřebí jen málokdy. Veřejnost sama přestala číst, sama od sebe."

Ray Bradbury, 451 stupňů Fahrenheita, str. 87, Baronet 2009)

Neměli bychom být stejně skeptičtí jako jeden z nejvýznamnějších polských literátů dvacátého století, který napsal:

Nikdo nečte. Když už čte, tak nerozumí. A když čte a rozumí, stejně zapomene.

Stanislaw Lem

Chce se mi věřit, že naopak všichni čteme. Když nerozumíme, tak se alespoň snažíme o pochopení. A díky knihám nikdy nezapomeneme.

Budu se těšit nashledanou na Světě knihy na pražském výstavišti v sobotu 16. května 2010. Poznáte mě snadno. Budu si číst.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...