EDITORIAL: Nominace Sardenu
Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.
Milí čtenáři,
dnes nebudu promlouvat k vám, ale zejména k akademikům, jak se již stalo mým dobrým zvykem.
Milí akademici,
rok se s rokem sešel a je na nás, abychom společně rozhodli o publikacích a lidech, které si zaslouží označení To (ti) nejlepší v uplynulém roce v Česku a na Slovensku. Výběr je opět nadmíru bohatý a jenom zběžné přečtení Orientačního seznamu produkce si vyžádá několik desítek minut, přičemž nemálo z nás si uvědomí, kolik jsme toho propásli přečíst. Jenže zase tolik nám to vadit nemůže, neboť se od akademika očekává ohromující přehled a velká dávka rozvahy. Vždyť i kniha, kterou jsme nečetli, si může zasloužit náš hlas. Z tohoto důvodu pro vás začátkem příštího týdne připravíme obvyklý seznam těch nejlépe hodnocených knih vytvořený podle hodnocení v předních českých periodikách a opět se pokusíme nepřehlédnout ani kritiky webové (ty na Sardenu obzvláště).
Oslovuji vás však zejména z osobních a zištných důvodů. I letos mé srdce zaplesalo a já se dmul pýchou, když jsem spatřil nominace pro Sarden. Ostatně proto jsem mluvil o rozvaze při hodnocení. Pojďme se však podívat na lehce přehlédnutelná písmenka nominovaných redaktorů Sardenu v moři těch ostatních. Za samozřejmost pak považujme, že Orientační seznam (dále OS) není úplným seznamem, ale snaží se poskytnout maximální vodítko pro všechny akademiky, kteří letos poprvé mohou hlasovat elektronicky. Což mi říká, že by se konečně mohlo usmát štěstí (i sfinga) na nějaký ten internetový deník o fantastice.
V kategorii Nejlepší teoretický text (dále jen NTT), tedy původní nebo překladové dílo úzce související s SF, fantasy nebo hororem (včetně životopisů tvůrců, doslovů a recenzí) se do OS dostaly za Sarden pouze 2 texty, ale věřte mi, že kvalitních jich je mnohem více (viz seznam v závěru sloupku).
Například Michal Pavlič se mezi elitu probojoval rozsáhlým životopisem české military legendy jménem Robert Fabian.
Trochu s podivem se do Krátkých prací mimo beletrii (součást NTT) zařadil bravúrní, ke kořenům se vracející seriál Jiřího Halamy s názvem Počátky Zlatého věku. Dvaadvacet dílů mapuje česky vydané (a dosud nevydané) práce autorů, na kterých nemálo akademiků vyrůstalo. Svým rozsahem, erudicí a informační hodnotou pak bezesporu válcuje ostatní texty mezi těmi krátkými. Podle mého názoru se neztratí ani mezi Tituly mimo beletrii. A to i proto, že obsahuje značné množství obrazového materiálu a tudíž barev, které by mohly upoutat oko akademikovo stejně dobře jako třeba krásy Pandory ;-)
Již tradičně se Sarden objevil v "královské kategorii" Nejlepší časopis a internetové médium. Oproti jiným projektům si zajisté zaslouží také vaši pozornost (hlas) z několika důvodů. Je tu již bezmála 11 let. Neustále přináší novinky ze světů fantastiky domácích i zahraničních. Umožňuje seberealizaci mladým i lidem staršího data narození. Všichni se k němu i po letech rádi vracejí a to i přesto, že nemají nárok na honorář. Ano, možná si ťukáte na čelo, ale děláme to z čiré lásky a potěšení. Na jeho stránkách vzniklo několik vřelých přátelství. V redakci sdružuje desítky lidí z celého uzemí dvou republik. V loňském roce se nebál přesunout na vlastní doménu, aby mohl být blíže svým čtenářům. Přinesl nejrozsáhlejší a vlastně první rozhovor s Danem Simmonsem, což byl úspěch tak ohromující, že jsme se o něj chtěli rozdělit s co největším počtem čtenářské obce skrze spřátelený magazín. A co víc, každý z vás se k nám může kdykoliv připojit a pomáhat www.sarden.cz vytvářet k obrazu svému. Pokud vás ani tohle nepřesvědčilo a chtěli byste další argumenty, pak mě kontaktujte na redakčním e-mailu nebo v diskuzi.
Cena za dlouholetou práci pro SF obsahuje jméno zakladatele našeho/vašeho deníku Sardenu, kterým není nikdo menší než Petr "pagi" Holan. Člověk, který pamatuje a zejména stál u zrodu Čsl. Fandomu a již tři desítky let ho obohacuje nejenom o kritiku, vedení, překlady, ale je schopen se o své zkušenosti podělit a předávat je nastupující generaci.
Moje jméno se pak objevilo v kolonce Nejlepší editor/redaktor. Zde musím uznat, že znám spoustu lepších profesionálů. Nicméně mi v seznamu chybí jméno mého zástupce Martina Stručovského, bez kterého by Sarden.cz nemohl fungovat. Zastává mě bez nároku na odměnu na všech postech a přichází nejenom s nápady, ale i s nadšením, které žene dál celý náš tým.
Milí akademici, hlasujme s rozvahou a rozumem, případně zbytečně nehlasujme v těch kategoriích, o kterých nemáme ani páru. Zbytečně bychom mohli poškodit prestiž a váhu celé Akademie SFFH.
Děkuji za pozornost.
Jan Pechanec
Výběr zajímavých textů vyšlých na Sardenu v uplynulém roce:
- Počátky Zlatého věku - Jiří Halama - 23 částí (Úvod)
- Z upířích archivů aneb 1400 stránek ve dvou svazcích - Ivo Fencl
- Center and periphery of the body designed by science fiction - Ondrej Herec - 3 části
- Král hororu King a jeho Beznaděj s nadějí - Ivo Fencl
- Joe Abercrombie - Michal Pavlič - rozhovor (D. P. Stefanovič a M. Pavlič)
- Jesenné čítanie - Michal Pavlič
- Antonín K. K. Kudláč - Literatura přes palubu
- Dan Simmons - rozhovor - redakce Sardenu
- Duna - veledílo, jež nemělo vzniknout - Radek Grubner
- Sci-fi v roce jedna a krátce předtím - Marek Küchler
- IKARIE DVACETILETÁ: Nostalgické vzpomínání - Jiří Halama
- Fantastická dobrodružství Ferdy Mravence - Ivo Fencl
- Vládcové vesmíru - z Čech i odjinud - Marek Küchler
- RECENZE: Blanka Jirušková, trilogie Kočičí noci
- Zrcadlovky a Singularity = kyberpunk - Michal Pavlič
- Zapomeňte na tajnosti - Leonard Medek
- Robert Fabian - Michal Pavlič
- LIDÉ: Stovky by se v úterý dožil redaktor John Campbell! - Ivo Fencl
- Simmons král - Ivo Fencl