9.8.2022 | Svátek má Roman


EDITORIAL: Konec anonymní diskuze na Neviditelném psu

24.1.2010 0:05

Pechy Jan PechanecTOPlistJak jste si již určitě všimli, tak se od 15. února ruší anonymní diskuze pro server Lidovek, a tudíž i celého Neviditelného psa, rubriku sci-fi nevyjímaje. Od aféry "Klondike", neblahé paměti, je to v očích mnoha čtenářů očividné porušení jejich nezadatelného práva na svobodný projev. O tom se dá diskutovat, což si dovolím učinit.

Za prvé si myslím, že se jedná o reakci majitele serveru na porušování jeho práv, které otevřeně deklaroval pro všechny jedince, kteří do diskuzí vstupovali (1). Někteří diskutující se ani neobtěžovali přistoupit na tato jednoduchá pravidla, a ačkoliv jsem do diskuzí vstupoval vždy vlažně, vždy s přesvědčením, že si rozšířím obzory o jiné názory, byl jsem nemile překvapován nenávistnou útočností několika čtenářů, pominu-li jejich neochotu použít v případech nevztahujících se k tématu třeba redakčních e-mailů.

Možná jsem i ve svých osmadvaceti příliš naivní, ale stále věřím tomu, že zejména se slušností nejdál dojdeš a pokud to podle někoho přestává v současné demokratické společnosti platit, neznamená to, že bych se měl neslušně chovat i já. Osobně se snažím přijímat za vlastní názor, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda dalších a nejlepší ukázkou demokracie není svoboda ve smyslu neuvážlivého jednání, ale právě přijmutí vysokého stupně odpovědnosti za své činy.

Do jisté míry chápu nechuť mnoha letitých čtenářů Neviditelného psa poskytovat své osobní údaje, a to zejména adresu bydliště, třetí straně, zvlášť za podmínek, které povedou k jejímu očividnému obohacení (2). Na druhou stranu si myslím, že člověk pohybující se běžně na internetu, o sobě dobrovolně odtajňuje daleko více osobních informací, než si připouští (ať už platby přes internet, objednávání zboží, vysledovatelnost IP adresy, registrace kdekoli jinde a navštěvování stránek, které před ostatními tají).

Zaměřím-li se na osoby, které dávaly v diskuzi průchod svým frustracím nebo nedokázaly vyjádřit svůj nesouhlas za pomocí věcné argumentace, ale uchylovaly se k urážkám a napadání, pak tak činily anonymně, bez toho, že by se pod svůj názor (pokud jejich výlevy mohu názorem nazvat) dokázaly podepsat.

Podle mého mínění se člověk uchyluje ke skrývání své identity ze strachu z odhalení, zároveň kvůli pocitu bezpečí, který mu maska dává a dovoluje mu učinit více, než kdyby měl jednat otevřeně. Nevím, nakolik to může být relikt z doby, kde otevřeně vyjádřit svůj názor znamenalo spáchat svoji občanskou sebevraždu. Domnívám se však, že ani dvacet let po sametové revoluci tuto opatrnost dostatečně nevymýtilo. Z druhé strany pohledu se však může jednat o obyčejnou radost ze hry, pocitu, že společně s určitou skupinou osob sdílím tajemství a vytvářím tajemné bratrstvo, sním o svém boji proti bezpráví a útlaku. Ale i v tomto případě se jedná o pocit, že musím s někým manipulovat a nebýt naprosto upřímný.

Nicméně skutečně svobodná diskuze je opravdovým přínosem nejenom pro čtenáře, kteří mohou vyvrátit případné úmyslné i neúmyslné autorovy mystifikace, ale zároveň umožnit hodnotnou sebereflexi. Bohužel to může být i nástroj pro hanobení a perzekuování autora. Každá stránka má prostě dvě tváře mince a nebylo by fér domnívat se, že redaktoři stránek se někdy uchylují k jejich zakázání, neboť není v jejich silách vymazávat a kontrolovat nevhodné a nezodpovědné reakce.

Společnost MAFRA však zašla i na můj vkus poněkud daleko, když v diskuzi neumožnila použití přezdívek. Sám jsem si všiml, že na Neviditelném psu se vytvořila skupina lidí, kteří dotváří celkový obraz rodiny ve spojení s deníkem a stali se jeho neodmyslitelnou součástí, kvůli které se nemálo z vás na Psa vrací. Tato nemožnost poněkud vyvrací mé přesvědčení, že by se jednalo o zvýšení komfortu diskuze pro všechny slušné čtenáře. Také přístup mých kolegů a vedení Lidovek, tedy nevedení dialogu se čtenáři, posiluje obecnou nedůvěru a připomíná právě totalitní zřízení.

Nevím, nakolik vulgární byla diskuze na Lidovkách, ale ta na Psu na mě působila celkem slušně a objevovalo se vždy mnoho fundovaných názorů, kterými jste obohacovali všechny články. Vzhledem k jisté specifičnosti deníku však doufám, že dopad na Sarden jako sci-fi rubriku pocítím ve ztrátě vašeho zájmu minimálně a, nebudete-li ochotni podstoupit registraci do diskuze, nepřestanete rubriku navštěvovat. Stejně tak vás rád uvítám v diskuzi Sardenu na SciFiWorldu, která má větší možnosti ve smyslu bavit se o rozličných tématech a vytvořit komunitu lidí se stejným zájmem. Alespoň v případě naší sci-fi redakce se to, myslím, podařilo.

Doufám, že dostatečně zvážíte všechna pro a proti a s chladnou hlavou vyjádříte své názory. Bohužel však vím, že rozhodnutí poskytovatelů služeb nezměníme. Do 15. února 2010 ještě několik dní zbývá, stejně jako mně, než mi poštou dorazí heslo k dokončení registrace v nové, byť o mnoho názorů i emocí chudší, diskuzi Neviditelného psa.

1) Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo odstranit komentáře, které jsou neslušné, útočí na autora článku nebo na jiné osoby, komentáře, jež se netýkají obsahu uveřejněného článku, a to včetně zákazu přístupu pisatelů takovýchto komentářů na diskusní stránku. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny.
Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus, neplacená reklama a texty cizojazyčné. U diskusních příspěvků se zobrazí aktuální IP adresa Vašeho počítače.
Mají-li čtenáři potřebu vyměňovat si názory na jiná témata, nechť laskavě použijí našeho chatu Psí podrbání.

2) 6. Poskytnutím údajů k registraci návštěvník souhlasí s tím, aby MAFRA, a. s., ve smyslu § 4 písm. e) zákona č. 101/2000 Sb., jím poskytnuté údaje zpracovávala, a to za účelem jejich interního využití, jakož i pro marketingové účely své vlastní a/nebo osob, s nimiž tvoří holding.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...