26.9.2023 | Svátek má Andrea


EDITORIAL: Jak to vidí Pechy?

4.11.2005

psaci strojMilí zlatí, stříbrní, bronzoví (nehodící se škrtněte) čtenáři,
věřím tomu, že jste v šoku (ti starého Sardenu znalí) nebo příjemně překvapeni (ti, jenž pravidelně navštěvují Lidovky). Má maličkost vše řešila šíleným smíchem. Jaká to ironie osudu, když jsem si stěžoval na vzhled a změny v Ikarii, abych byl doslova za pár dní postaven před ten samý problém. Podívejme se, jak dopadl Sarden.

Už Pagi při příležitosti nečekané změny upozornil na úskalí, které čekají nejenom vás, čtenáře.

Není to pouze nepřehledný design, který postupem času chceme vyladit k obrazu spokojenosti všech. Jako daleko horší problém vidím nechutné reklamy, které web lemují ze všech stran a s tím, bohužel, nejspíš nic neuděláme.

To, co samozřejmě vy nevidíte, ale pro redaktory to bude, alespoň z počátku, nejhorší noční můra (pro Pagiho spoustu běhání a smlouvání), je právě redakční systém, jenž sdružuje mega server Lidovek - tudíž desítky zbytečných kolonek a vazeb.

Přiznám se, že tato drastická změna nebyla očekávána většinou z nás. Představoval jsem si pouhé poskytnutí prostoru a změnu adresy, jenže nic nebývá tak jednoduché, jak se zdá, jak si představujeme. Podruhé bohužel.

Jsou tu však i nemalé výhody. První, jež už jsme zmínili, se týká vzhledu - na tom se bude pracovat a nový systém doufejme přinese vedle některých omezení i některé výhody. Druhá přináší zázemí zaběhlého informačního serveru a nové duše, které se o sci-fi zajímají a třeba se odhodlají začlenit se do Fandomu. V neposlední řadě tu máme anketu, jejíž sílu rozhodně nehodlám podceňovat. Dobře kladené otázky a vaše odpovědi nám rozhodně ulehčí vytvářet nové dítko k obrazu většiny (demokracie se tomu říká). Můžeme zmínit také diskuzi, ta vám umožní reagovat na komentáře, se kterými nesouhlasíte. V neposlední řadě je stará rubrika Neviditelného psa o sci-fi kompletně přesunuta pod podrubriku Archív (ve starém provedení - výhoda generovaného webu, najdete ji zde). Kalendáře sci-fi akcí na ScifiWorldu a na Pagiserveru své místo nezměnily, stejně tak zůstávají nezměněny veškeré kontakty na nás, redaktory. Vaše připomínky očekáváme na redakčním, mém, či Pagiho e-mailu.

Ať už se na budoucnost díváte s nadšením nebo opovržením, prosím vás o jediné: "Nelámejte nad námi hůl." Sarden vás nadále bude informovat o dění doma a ve světě. Kvalita příspěvků naštěstí nebude ovlivňována grafikou, pakliže vám vadí, vždy si příspěvek můžete zkopírovat do nějakého textového editoru a vytisknout.

Stejně tak pevně věřím, že se změny nezaleknete ani vy, autoři, recenzenti, jednoduše všichni naši přispěvatelé.

Nezbývá mi než dodat, že vytváření Sardenu je dřina, neplacená dřina, neustálá dřina. Přesto ho dělám s nadšením, protože mám pocit, že tak by to mělo být, protože žánry sffh si zaslouží pozornost, protože mi vaše komentáře otvírají oči a mohu se díky vám stát, když už ne lepším člověkem, tak alespoň lepším redaktorem.

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...