Neviditelný pes

EDITORIAL: Bilancování a e-zin ke stažení

diskuse (4)

PechyTOPlistRok se s rokem sešel, jak bývá zvykem, a přišel čas rekapitulovat události jednoho planetárního oběhu kolem svého slunce, stejně jako plánovat věci nadcházející. Pro pořádek začneme letmou rekapitulací.

Rok 2006 Sardenu přinesl zejména stabilizaci jednodenní aktualizace a návrat k tomu (téměř), co vybudoval Pagi.

Obnovil jsem publikování povídek (a našel několik slibných povídkářských talentů), nabídl vám oblíbenou rubriku ukázek knih (zde si nedovedete ani představit, jak tuto službu poskytovanou zdarma dokáže převážná většina nakladatelů ignorovat a raději kolikrát volí drahé reklamy v časopisech pro jiné cílové čtenářstvo – tento boj však nevzdávám), obnovil jsem spolupráci s komiksovým portálem Komiks.cz a proto se nemusíte bát, že by vám unikla nějaká novinka ze světa obrázkových knih. Stále funguje aktualní seznam vyšlých titulů, který se k mému překvapení drží nad průměrnou denní návštěvností jednotlivých příspěvků. To, kde Sarden trochu tratil, byly žhavé filmové novinky, přidat hodlám také v životopisném zaměření Sardenu a po dlouhé době se pokusíme obnovit nejoblíbenější drbárnu.

Minulý rok se pravidelný čtenář mohl setkat s téměř šesti stovkami příspěvků, což je při současném počtu trvalých redaktorů a v porovnání s konkurencí výkon veskrze nadlidský. U nás toho bylo skutečně málo, co by člověku mohlo z oblasti žánrů SFFH uniknout.

Zaměření Sardenu zůstalo hlavně zpravodajské a v několika ohledech nemá na českém internetu konkurence (stojí to ale mnoho sebeobětování a lásky k fantastice). Jedná se zejména o pravidlné reportáže z conů (ač se jich osobně účástním v malém počtu, tak musím poděkovat všem lidičkám, kteří je pro Sarden píší – Janě Dvořáčkové, Darth Ziře, Hanině Veselé, Honzovi Kovanicovi a několika dalším).

Můj dík dále patří všem organizátorům a fanům, kteří se naučili včas posílat upoutávky na chystané akce, ať už cony, různé soutěže, autogramiády a podobné záležitosti.

Zčistajasna jsem se ocitl u slov díků, pak nesmím zapomenout zmínit (mezi desítkami přispěvatelů) Pagiho, jenž je mi pevnou oporou v udržování vysoké laťky tohoto webu.

Tolik asi ke vzpomínání na minulost, ačkoli uplynulých dvanáct měsíců nepřinášelo pouze to dobré. Osud rozhodl o odchodu několika významných tvůrců světové fantastiky (Poledouris, Williamson, Nelson Bond, J. M. Ford, C. L. Grand, Gemmell, Feintuch či Lem). Svým dílem utvářeli fantastiku po dlouhou dobu a zanechali po sobě dostatečně trvalý odkaz, abychom nezapomněli, ale dokázali si z nich vzít příklad a jejich děl potěšení či ponaučení.

Jak už jsem řekl, nový rok 2007 bude ve znamení změn. Kromě stávajících rubrik a pravidelných článků jsem se rozhodl posílit právě nedostatečně zajištěné sekce. Více filmu, drbů, povídek – to je naše heslo.

Sarden 1 2007Jako novinku, to už asi tušíte, jsem se rozhodl pro souhrná měsíční vydání v podobě e-zinu, kde naleznete všechny vydané recenze, nejlepší povídky, výtahy z ukázek, životopisy a také seznam očekávaných akcí na měsíc příští. Aby toho nebylo málo, snažíme se zajistit vydolování archivu starého Neviditelného psa, tudíž se budete retrospektivně setkávat s nestárnoucími záležitostmi.

Tento úvodník docela protahuji, ale „bohužel“ jsem ještě neskončil. Plány jsou jedna věc a realita neboli skutečnost druhá. Proto vás touto cestou vybízím, aby jste se také stali redaktory našeho deníku o SFFH. Vím, nemáme příliš co nabídnout, tahle práce závisí na nadšení a dobrovolnosti, jak jsem naznačil výše (respektive níže v levém sloupci). Přesto se nebojte a pošlete nám svůj názor na dílo, které jste nedávno četli nebo viděli, zkuste zaslat svou povídku (ale nejprve si ji po sobě přečtete a zamyslete se, zda-li by nesnesla trochu úprav a korektur), informujte nás o chystaných akcí. To vše na náš redakční mail: sarden@pagiserver.cz.

Samozřejmě ještě nevím, jak se budete stavět k e-zinu, proto očekávám, že mně své připomínky, výtky, návrhy také zašlete do elektronické schránky. Budu se těšit. Nejzajímavější a nejpřínosnější kritiky zveřejníme v listárně, v následujícím vydání.

Nu, co ještě říci? Snad jen, že pár doplňků oproti on-line článkům v e-zinu naleznete a doufám, že vás potěší.

Váš

šéfredaktor

P.S.: Abych nezapomněl. V anketě na webu naleznete novou otázku (a anketu na hl. stránce v pravém sloupci). Soubor e-zinu je ke stažení pod touto větou.

zpět na článek