30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


(DVOJ)RECENZE: Richard Morgan, Brutální byznys

18.4.2007

Brutalní byznys MorganTOPlistChris Faulkner žije se svojí ženou Carlou téměř normální život. Téměř - protože Chris je zaměstnancem poradenské firmy, a ty tvoří ve světě Brutálního byznysu zvláštní kastu. Svojí činností ovládají a mění svět, vlády i jejich opozice si je vybírají, aby jim pomohli udržet se u vesla či se k němu dostat. Konkurzy jsou tvrdé a nelítostné. Jen někteří - a poradci mezi ně patří - mají na nákup a provoz aut, a výběrové řízení není soubojem myšlenek, jiskřivých prezentací či tlustých paré s referencemi a ukázkami, co uchazeči dovedou.

Vítězem konkurzu a majitelem zakázky se stává ta poradenská firma, jejíž tým porazí soupeře v tvrdém a nelítostném souboji na dálnici. Obrněná auta vybavená pancéři a bodci a jejich řidiči - to je symbol nové doby. Ti, kdo dokáží v tomto nelítostném souboji zvítězit, předpokládá se, dokáží také zvítězit v ještě nelítostnějším souboji v Kambodži, Kolumbii či kdekoliv jinde ve světě. Chris sem příliš nezapadá, ale po přestupu do Válečných investic se rychle dokáže přizpůsobit. V prvním souboji v nové firmě odvrátí porážku a své šéfové donese tradiční trofej - identifikační kartu své soupeřky, Ta ji už nikdy nebude potřebovat. Jenže brzy zjistí, že někdo uvnitř vlastního týmu po něm jde. Brutální byznys nemá hranice...

Přestože v tomto příběhu nenajdete krvepády kulhánkovského stylu, je to kruté a nelítostné vyprávění o krutém a nelítostném světě. Jedinými vlastnostmi, které tu zajišťují přežití, jsou schopnost přežít a šťastná náhoda. Chris tu druhou má - a tu první si musí rozvíjet den po dni, minutu po minutě. Tak tvrdě a nelítostně, že se nakonec odcizí se svojí ženou, svým jediným pojítkem s normálním světem. Jeho chabé pokusy odpoutat se od brutálního byznysu ho vedou k poznání, že pokud nechce živořit, musí v tomhle koloběhu tvrdosti a krutosti zůstat.

Brutalita, která se dostala i do českého názvu, prosakuje celým příběhem tak silně, že každou chvíli budete mít chuť knihu odložit - abyste po ní opět sáhnuli a pokračovali v četbě. Krutost tu je systémovou vlastností, čiší i ze zdánlivě klidných pasáží, vystrkuje růžky a ze sousedního bytu tluče na zeď enklávy normálnosti, jakou je byt Chrisova tchána. Není příjemné se s ní setkávat v takovém rozsahu a intenzitě, na rozdíl od kulhánkovských či žambochovských příběhů je Morganův svět příliš přirozenou extrapolací naší reality, působivou a poutavou, a tak příběh zasahuje čtenáře hluboko do jeho podkorových oblastí.

A teď ta slíbená druhá recenze:

Málokdy se setkáte s příběhem, který tak brutálně přímočaře navazuje na některý poklad ze zlatého fondu SF, jako tento Morganův román. Vezměte krásný křišťál, krystal s jasným tvarem a úžasnou vnitřní strukturou, popadněte kladívko a osekejte z něho všechny přirozené tvary a nahraďte je ostrými nepravidelnými hranami a prasklinami v celé zbývající hmotě. Něco takového se povedlo Richardu Morganovi, když napsal tuto analogii Obchodníků s Vesmírem Frederika Pohla a Cyrila M. Kornblutha. V Morganově podání to jsou již jen Kšeftaři se Zemí.

Ekonomické vztahy a vazby autor propracoval podobně detailně, stejně promyšleně k nim nastavil i společenské normy a pravidla. Místo reklamních agentur tu jsou poradenské společnosti, průmyslové krevní msty nahradil mnohem univerzálnějšími souboji v automobilech, ale tam někde se ke škodě své i svých čtenářů zastavil. Zatímco Mitchell Courtenay a jeho žena Kathy jsou esencemi dvou světonázorů a globální ekonomický a politický konflikt se odráží i v jejich osobních vztazích, Chris a Carla se jen hádají, oba jsou produkty, nikoliv tvůrci.

Chrise jeho autor zmrazil v poloze msty v rámci jednoho světonázoru, zatímco Mitch ve snaze zachovat systém prozkoumá všechna jeho zákoutí a začne tvořit něco zbrusu nového. Dlouho jsem čekal, kdy Chris nastoupí Mitchovu cestu - až jsem pochopil, že on ve skutečnosti pouze upravuje pravidla v rámci existujícího systému, není tvůrcem nového, jen morfuje to, v čem žije a co mu nevyhovuje z pohledu jeho vlastní osoby a jeho snahy přežít (*).

Chrisův příběh vyniká v detailu, v brutalitě světa, v němž hrdina žije a bojuje. Nic více, naštěstí ale také nic méně. Richard Morgan se zastavil někde ve třech čtvrtinách cesty - vytvořil působivý propracovaný svět budoucnosti. Jen v několika málo okamžicích zazní slova, která vybízejí k zamyšlení i nad naší vlastní přítomností (vyspělé ekonomiky potřebují málo rozvinuté země jako zdroje surovin a odbytiště pro své výrobky), ale to je jen komentář, nikoliv hnací motor celého příběhu. Brutálnímu byznysu do toho opravdu zlatého fondu SF chybí mnoho ryzosti, i když má své místo ve fondu stříbrném.

Opravdu to jsou dvě recenze téže knihy - dva různé pohledy na totéž. První z nich je postaven na knize samotné, působivém světě brutality, vzniklém setřením civilizačního pozlátka ze současných obchodních praktik a jejich koncentrací a zviditelněním v podobě automobilových soubojů. Ten druhý pohled - to je postesknutí, že Richard Morgan tu škrábe drápkem na vrata Olympu, v němž bydlí pouze několik autorů a jen o něco málo více knih, ale už neměl sílu bránu k nesmrtelnosti otevřít. Je to velká škoda pro autora i pro čtenáře, mimo jiné proto, že podobnost tohoto románu s Obchodníky s Vesmírem (přestože se o ní autor v předmluvě nezmiňuje) je značná a proto tato nevyužitá příležitost opravdu zabolí. Připomínám, že i přes tuto výtku autor patří ke špičce současné moderní SF.

Richard Morgan: Brutální byznys (Market Forces)
překlad: Eva Brožová
obálka: Jan Doležálek
medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2007
552 stran, 279 Kč (členové klubu Trifid 189 Kč), brožované
ISBN 80-7254-873-5

(*) Na zadní straně obálky je řečeno, že Chris Faulkner musí zavraždit řadu lidí, aby pochopil, že kráčí po špatné cestě, ale že je to v jeho silách změnit, že člověk musí mít ideály a že o jejich naplnění je třeba bojovat, a to jakýmkoliv způsobem. Mám pocit, že autor anotace zřejmě četl zatím nenapsané pokračování Brutálního byznysu...

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...