Neviditelný pes

DRBY: Tiptree Award, Lucas se mýlil, Saw 3

8.3.2006

Alice Sheldonová se ve svých povídkách věnovala řadě témat, mezi kterými vynikaly například mimozemšťané mezi námi, zdraví planety, kvalita vnímání, role žen, smrt a místo lidství v pustém chladném vesmíru. Svým dílem pomohla překonat klišé o rozdílu mezi „mužským“ a „ženským“ psaním. Od roku 1992 je na její památku vyhlašována cena James Tiptree, Jr. Award, dedikovaná literatuře, která „rozšiřuje a prozkoumává role pohlaví“. (citace z Pagiho životopisu: http://www.scifiworld.cz/article.php?ArticleID=1165)

Protože se jedná o soutěž velice specifickou, která už má relativně dlouhou tradici, sluší se informovat o vítězi za rok 2005. Stal se jím Geoff Ryman s povídkou Air: Or, Have Not Have. Cenu obdrží během třicátého Wisconu ve wisconsinském Madisonu mezi 26.-29. květnem 2006. Kromě uspokojení z ocenění obdrží autor finanční částku 1000 dolarů, originální výtvarné dílo speciálně vytvořené k této ceně a čokoládový podpis, který tradičně doprovází Tiptree Award. Minulý rok cenu obdržel Joe Haldeman za povídku Camouflage. Pro úplnost zveřejňujeme také užší seznam nominovaných prací:

  • Aimee Bender, Willful Creatures (Doubleday 2005)
  • Margo Lanagan, “Wooden Bride” (in Black Juice, Eos 2005)
  • Vonda N. McIntyre, “Little Faces” (SciFiction 02.23.05)
  • Wen Spencer, A Brother's Price (Roc 2005)
  • Wesley Stace, Misfortune (Little, Brown 2005)
  • Mark W. Tiedemann, Remains (Benbella Books 2005)

Saw 3Poslední dobou se hodně mluví o úspěšných hororově (a krvavě) pojatých thrillerech Saw a Saw 2, které přinesly svým tvůrcům za málo peněz hodně muziky. Vždyť rozpočet prvního filmu činil pouhých 1,2 miliónů (doláčů samozřejmě) a dvojka stála milióny "jen" čtyři. Tržby za oba snímky, považované za to nejlepší od dob legendárního filmu Davida Finchera Sedm (Seven), dosahují v současnosti neuvěřitelných 250 miliónů (čtvrt miliardy!) tmavě zelených jednodolarovek.
Není se čemu divit, že se po prvním víkendu producenti rozhodli oznámit informace o chystaném třetím dílu, jehož premiéra je stanovena na 27. října 2006. Režie se opět ujme Darren Lynn Bousman (Pila 2, nebo-li Saw 2), příběh vytvoří dvojice Leigh Whannell a James Wan (oba předchozí díly), zatímco se scénářem si poradí pouze první ze jmenovanných. Už teď nám producenti slibují, že Trojka bude ještě krvavější a pod taktovkou stejného týmu, který může za úspěch druhého pokračování. Nezbývá nám nic jiného, než se těšit a doufat, že kasovní úspěch nezatemní mozky tvůrců a nabídnou nám kromě krve také originální a napínavý příběh o geniálním masovém vrahovi (resp. vražedkyni).

BigDogSkupina vývojářů z Boston Dynamics se ukázala s novým čtyřnohým robotem, o kterého projevuje zájem US Army - přesněji US Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Sám tvůrce Hvězdných válek George Lucas se musí červenat, když tohle vidí, protože si hned musí uvědomit, kde udělal v návrzích na imperiálního Chodce (All Terrain Armored Transport) chybu. Impériu je teď jasné, proč byl jejich transportér tak nestabilní. Vědci ze zmíněného Bostonu chybu napravili a zjistili, že pro správnou stabilitu nestačí jen senzory okolního terénu, ale potřebují hlavně hodně kloubů a kolena v koleni ohnuté proti sobě. Až děsivě směšný prototyp unese kolem stodvaceti liber (30 % vlastní váhy, cca 60 kilogramů), zvládne překonávat pahorky pod úhlem až 35 stupňů a rychlostí kolem šesti kilometrů v hodině. Dokonce ho nerozhodí, když si do něho řádně kopnete. Ostatně, podívejte se na skvělé video (pozor 28 MB) popřípadě na stránky Boston Dynamics. Myslím, že pokud tohle projde, pak bude americká armáda likvidovat nepřítele tím, že u něj vyvolá neutuchající záchvaty smíchu. BigDog je prostě nejpokročilejší čtyřnohý robot na světě ;-)

(podle SFSite.com, SFCrownest.com a NewScientist.com)

Jan Pechanec


zpět na článek