Neviditelný pes

DRBY: Nominace na AC Clarke Award, něco ke čtení a poslechu...

6.2.2006

ACC Award 2005Začneme pozvolna, jak to tak bývá, nějakými těmi nominacemi. Jedna z nejprestižnějších britských a potažmo celosvětových sci-fi cen vůbec získala své nominované pro tento rok. Její prestiž bývá srovnávána s Booker Prize v hlavním proudu. Mluvím o Arthur C. Clarke Award 2006. Již od roku 1987 ji za uplynulý rok z grantu uděluje autor, jenž jí propůjčil jméno, tedy sir Clarke. Samozřejmě na to není sám, ale odborná porota (Tu tvoří pět členů. Dva z BSFA a Science Fiction Foundation, jeden pak ze Science Museum). Od roku 2001 byla odměna zvýšena, ze stávajících tisíci liber, na 2001 a od té doby se každoročně tato částka zvyšuje o jednu libru. Letos bude činit 2005 britských peněžních jednotek. Letos se v nominacích usídlili tito zkušení autoři žánru a jejich romány:
  • Accelerando, Charles Stross
  • Air, Geoff Ryman
  • Banner of Souls, Liz Williams
  • Learning the World, Ken MacLeod
  • Never Let Me Go, Kazuo Ishiguro
  • Pushing Ice, Alastair Reynolds

Není to zase tak dávno, co Pixaru vypršela smlouva s Disneym, přesto se historie opakuje a nový ředitel firmy, která stvořila spoustu nádherných kreslených příběhů, Robert Iger koupil, novodobějšího úspěšného giganta animovaných příběhů, právě Pixar (Život brouka, Hledá se Nemo, Úžasňákovi, ...) za 7,4 miliardy dolarů (něco přes 175 mld. korun!). Disney se tak pojistil v nastupujících trendech úspěchů počítačových animáčů.

Milovníci bezesporu nejrozsáhlejšího a nejkultovnějšího seriálu jako celku Star Treku určitě nejsou nadšeni téměř definitivním úpadkem této generační televizní řady. Někteří fanové se však nenechali odradit a vytvořili vlastní retro pokračování klasického seriálu. Myslím, že jejich server stojí za návštěvu. Více na Star Trek - New Voyages.

Pokud umíte dobře anglicky nebo si chcete tento jazyk procvičit, pak se rozhodně podívejte na nejnovější projekt Mech Muse. Od 15. února budou stránky nabízet čtené verze povídek, románů, rozhovorů a dalšího materiálu, týkajícího se žánrů SFFH. Za celkem směšný poplatek 5 dolarů za měsíc dostanete něco mezi 10-15ti hodinami zvuků v "empétrojkách". Myslíte, že by se něco podobného osvědčilo z početných rozhlasových adaptací Českého rozhlasu?

Když už jsme u zdokonalování současné linguy franca, pak vás odkážu na stránky Estronomiconu. Nejnovějšímu e-zinu ve formátu *.pdf (Adobe Acrobat), který vám každý měsíc bude nabízet zajímavé povídky, články, rozhovory a grafiku. Proč současnou nabídku nevyužít, když je to zadarmo ;-)

zdroj: SFCrownest.com, SCIFI.com, SFSite.com

redakce


zpět na článek