18.10.2021 | Svátek má Lukáš


DRBY: Neobvyklá kategorie Huga, žena v ohrožení, nanobrnění

5.1.2006

Stalo se tradicí, že na každém Worldconu se udělují ceny Hugo a že poslední dobou mohou pořadatelé udělit jednu hugovskou raketu v libovolně zvolené speciální kategorii. Letošní Worldcon proběhne v srpnu 2006 v kalifornském Anaheimu.
Při oznámení kategorie řekl místopředseda L. A. conu IV (v rámci něho proběhne Worldcon) Craig Miller: "Věříme, že interaktivní videohry se stávají důležitou součástí koberce utkaného ze sci-fi, zejména z tohoto důvodu jsme se rozhodli udělit poprvé Huga v této kategorii.
Cena Hugo se uděluje od roku 1953 vždy tomu nejlepšímu z anglofonní sci-fi a fantasy v uplynulém roce.

Letošním námětem každoročního kalendáře serveru "The End of the Universe" se stala žena v ohrožení. Pokud si tuto zajímavou pomůcku s daty narození význačných anglosaských autorů chcete stáhnout, pak tak učiňte na: http://www.theendoftheuniverse.ca/calendar2006/.

zbrojMilovníci military SF určitě vědí, že správný voják budoucnosti potřebuje také kvalitní obranné pomůcky. Určitě si vzpomenete na polointeligentní bojové obleky z Chorálu před bitvou od Johna Ringa, nebo Heinleinovy obleky z Hvězdné pěchoty, určitě vás napadne řada dalších. Opět jsme o krok blíže vylepšit lidské válečné umění:

Izraelská firma ApNano pracuje na materiálu budoucnosti, který odolá zásahu střely z kulometu, informuje PhysOrg. Od běžného materiálu se odlišuje vysokou schopností rozložit dopadovou energii střely.
"Nanobrnění" je několikanásobně odolnější než nyní známé druhy oceli. V rámci testů byl materiál ostřelován ocelovými projektily o rychlosti 1,5km/s a vystavován zátěži do 350tun na centimetr čtvereční !!!!!
Při syntetizování nového materiálu byly zavrženy obvyklé metody a místo uhlíkových vláken bylo použito pyrosiřičitanu wolframu WS2. V ApNano spojili z nanometrových vláken WS2 vícevrstevné nitě (vlákna), z kterých je násleně vytvořena mnohovrstvá tkanina.
Materiál se hodí k výrobě přileb, neprůstřelných vest, ale i pro obrněnou a transportní techniku.
V současné době je firma ApNano schopná vyrobit 100-200 kg tkaniny denně, od r. 2007 je již schopna plně uspokojit armádní poptávku.
Přeloženo z Lenta.ru Pegeuckem

zdroj: SF Crowsnest

Jan Pechanec


Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...