27.9.2021 | Svátek má Jonáš


DIVADLO: Zkáza vesmírné lodi Libido

7.5.2010 20:00

Kabaret Caligula Zkáza vesmírné lodi Libido 1TOPlistPraha, Palác Akropolis, 23 a 24. května 2010

V souvislosti s pražským divadelním souborem Kabaret Caligula (KC) bývá často skloňováno slovo kultovní. Všechny tři celovečerní inscenace Kabaretu Caligula (Jan Hus: Vzkříšení, Hamlet: Přání zabít i Zkáza vesmírné lodi Libido) se těší dlouhodobému zájmu publika. Palác Akropolis, kde jedině KC vystupuje, bývá při těchto představeních pravidelně vyprodán. Pro nás je zajímavé to, že všechny zmíněné hry v sobě mají výrazné prvky fantastiky. A to se nezmiňujeme o dalším formátu tvorby KC – krátkometrážních skečích. Ty se v některých případech odehrávají v pre- a postapokalyptickém světě, jindy okupují hájemství fantasy.

Aby nebyla mýlka – všechna představení KC jsou mimořádně vtipná. Na své si v nich přijdou příznivci Terryho Pratchetta, gotiky i odlehčené science fiction. A právě do poslední kategorie spadá i Zkáza vesmírné lodi Libido, anoncovaná jako „akční disko-muzikál z budoucnosti“. Nyní máte poslední dvě příležitosti ho vidět, protože Kabaret Caligula ohlásil „kosmickou derniéru“.

Jde o vůbec nejúspěšnější a nejnákladnější kus Kabaretu Caligula, který soubor hrál od roku 2007. O čem pojednává příběh?

Kabaret Caligula Zkáza vesmírné lodi Libido 2Galaktická říše lidstva se už tisíc let klaní odkazu proroka Romula, teď ale prožívá svou nejtěžší hodinku. Romulus, prorok, bůh, sexuální guru, se nečekaně vrátil mezi živé, přímo na palubu nejsilnějšího kosmického plavidla ve vesmíru, vládního křižníku Libido, a s rozhodností vlastní nadlidem se do všeho vložil. Říší tou dobou hýbe především otázka zničení či nezničení teroristické (přesněji „gigoloanarchistické“) planety Šiška, kde se v rozporu s Romulovým učením praktikuje sex mezi živými bytostmi. Říšské dogma přitom jednoznačně ukládá provozovat koitus pouze s tzv. sexboty, speciálně pro tento účel vyráběnými. Hrozí, že božský Romulus vyslechne rady intrikánského geronta Zenona Plazmose a bude tancovat, jak hnusný stařec sípá. Nebo hrozí, že se Romulus přidá k hrdinovi mnoha hvězdných válek prétoru Castorovi a odpíská konec celé planety Šiška v jediném atomově žhavém momentu. A dokonce hrozí, že se Romulus nechá svést sexy tribunkou Erektrou a schválí plán "Šišák do každé rodiny“ a vyvrátí tak z kořenů Říši, která byla vybudována k uctění jeho odkazu. Zbraně vládní kosmické lodi Libido jsou nažhaveny, kamery jedou a vesmířané napjatě sledují přímé přenosy plné slovních přestřelek, laserové palby a nekompromisně kompromitujícího intergalaktického sexu.

Klasickým problémem při inscenaci čehokoliv, co má cokoliv společného se sci-fi, je věrohodné ztvárnění interiéru kosmické lodi. Kabaret Caligula se s touto potíží vypořádal se ctí. První verze představení disponovala kulisami, o kterých se nadšeně vyjádřil i měsíčník Pevnost. Nová verze, jejíž poslední dvě představení se nezadržitelně blíží, zase upoutá „největším mechanickým penisem v dějinách divadla“ a pestře svítícím velkolepým hlavním vstupem na křižník Libido ve tvaru olbřímí vagíny.

Představení je plné akce, originálně pojatých filmových sekvencí a s přehledem odzpívaných hitů, které ve vhodných momentech podtrhují dramatičnost děje. A příběh o pádu tisícileté galaktické Říše je vtipný i dojímavý zároveň. Poslední příležitost se s ním seznámit budete mít v neděli a pondělí 23. a 24. května 2010 od 20:00 v Paláci Akropolis. Budou při tom i televizní kamery.

Internetové stránky souboru: www.kabaretcaligula.com.

Silver


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...