27.9.2021 | Svátek má Jonáš






DIVADLO: Sci-fi v divadle? Brněnský Buranteatr uvede Solaris

3.2.2010 9:05

Stanisław Lem 4TOPlistPolský spisovatel Stanisław Lem (1921 - 2006) pronikl jako jediný z autorů východního bloku mezi absolutní špičku světové science fiction. Velikán stavěný na rovinu Asimovovi, Clarkovi či Heinleinovi bývá ponejvíce oslavován za svou knihu Solaris (1961). Filosofický příběh o nemožnosti porozumění mezi lidskou a mimozemskou inteligencí se dočkal zatím tří filmových zpracování a láká tvůrce adaptací i nadále. Naposled se pokusil uchopit tuto nesnadnou látku režisér brněnského BURANTEATR Matěj T. Růžička. Datum premiéry je naplánováno na 12. února 2010.

Buranteatr Solaris Kamila ZetelováBURANTEATR je brněnský profesionální divadelní spolek, působící od roku 2008 na Čáře naproti hodinám. Zakladatelé divadla zastávají myšlenku, že by měli svým uměním bavit a zaujmout pozornost diváka, ať už zvládnutým řemeslem, novátorským pojetím či naléhavým tématem. Na stránkách BURANTEATRu se mimojiné praví: „...hlavní záměr BURANTEATRu je soustředěn k herecké práci, jsou voleny takové texty, které ve svých postavách nabízejí možnost mnohovrstevnatého, žánrově nejednoznačného hereckého ztvárnění postav, které provokují tvořivou činnost herců a jejich výrazný osobní vklad do společné práce.“ Odvážná volba náročného příběhu jim k tomu rozhodně dá prostor.

Buranteatr Solaris Lukáš RiegerHostující režisér Matěj Růžička se inspiroval při své práci kritikou oceňovaným filmem Solaris ruského režiséra Andreje Tarkovského (Stalker). Podařilo se mu získat spolupráci jednoho z nejznámějších českých umělců - Dalibora Chatrného. Tento brněnský konceptualista vystavuje své práce ve světových galeriích a v inscenaci Solaris zaštítil scénografii.

Pokud nestihnete premiéru 12. února 2010, reprízy vás čekají 14. a 16. února.

  • Režie: Matěj T. Růžička
  • Dramaturgie: Simona Petrů
  • Hudební spolupráce: Karel Albrecht
  • Scénografie: Dalibor Chatrný
  • Kostýmní spolupráce: Babka
  • Hrají: Kris Kelvin - Lukáš Rieger (foto vpravo), Hari - Kamila Zetelová (foto výše), Snout - Michal Isteník, Sartorius - Jaroslav Matějka, Gibarian - Pavel Riedl, Komorník, Berton a vědec - Tomáš Kadlec
Jan Žlebek














Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...