21.10.2021 | Svátek má Brigita


CON: Scon 2009 – program

25.3.2009 12:05

S-con logoTOPlist27. - 29. 3. 2009

Už tento vídend se můžete dostavit na další ročník Sconu (http://www.scon.cz; OA Svatoslavova, Praha 4)! Opět se můžete těšit na bohatý program se třemi nosnými STAR liniemi (ST, SW, SG), ale i na některé další programové celky, jako např. linie Kreslené tvorby. Nebudou chybět zajímaví hosté a v neposlední řadě můžete opět očekávat příjemnou přátelskou atmosféru, kterou ale vytváříte především vy, fanoušci.

Scon stejně jako minulých letech pořádá Asociace pro Popularizaci a Rozvoj Science Fiction a jde o kulturně-vzdělávací akci zaměřenou na tři světové STAR fenomény – Star Trek, Star Wars a Stargate. To však neznamená, že fanoušci ostatních seriálů či filmů přijdou zkrátka. Během více než 150 hodin programu budete mít možnost navštívit mnoho přednášek, besed a diskuzí o jiných zajímavých scifi seriálech (např. Lost, Farscape atd.). V průběhu celého víkendu si na své přijdou také příznivci scifi literatury.

A právě na program literání linie se vás tímto článkem snažíme nalákat.

Pátek

 • 18 h. - Johnak: Honor Harringtonová – úvod do série
  Jedna z nejlepších a neslavnějších Military SF současnosti. Odkud se vlastně vzal nápad na postavu Honor Harringtonové? Kde všude bral autor inspiraci pro tento svět? Jak se série postupně měnila, vyvíjela a kam bude směřovat v budoucnu? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte na této přednášce.
 • 19 h. - Lament: Teorie četby a psychologie čtenáře
  Už vás neuspokojuje jen pouhé čtení a chtěli byste se dozvědět něco víc o teorii literatury? Posvítíme si na motivaci, která vede k četbě, na vrstvy literárního díla, jeho uměleckou hodnotu, aktivní a pasivní četbu či estopsychologii (literatura vypovídá jak o čtenáři, tak o autorovi).
 • 20 h. - Flad: Feťácká a psychedelická fantastika
  V pravěkých dobách světové fantastiky měla spousta autoru pocit, že mohou svůj talent vylepšit požíváním omamných látek. Dnešní moderní pokroková doba se tak hloupému nápadu vysmívá do očí, ale jací autoři tenkrát vlastně psali? A nemohl mezi nimi býti alespoň jeden, co by pod vlivem těchto látek napsal něco čitelného?
 • 21 h. - Harv: Jak vyhrát literární soutěž
  Humorná i vážná přednáška o principu a literárních postupech, které vám pomůžou vyhrát literární soutěž.
 • 22 h. - Johnak: David Weber – život a dílo
  Spisovatel, který je známý hlavně jako „ten, co napsal Harringtonovou.“ Jeho tvorba je však mnohem pestřejší. Napsal více než 40 původních knih různých žánrů od fantasy, přes alternativní historii až po Space Operu. Na této přednášce se můžete dozvědět víc o jeho tvorbě, jeho stylu, jeho plánech do budoucna i o něm samotném.

Sobota

 • 10 h. - Tess: Fenomén Mary Sue
  Existuje něco jako příliš dokonalá postava. Dokonalá fyzicky, psychicky i emocionálně, všechny problémy hravě vyřeší a ostatní postavy jsou uvedeny do děje jen proto, aby se jí mohly obdivovat...

  Co je to přesně Mary Sue a kde se tu vzala?

 • 11 h. - Jan Kovanic, Darth Zira, Vlado Ríša: Autorské čtení
  Pokládáme za samozřejmé, že autoři umějí psát. Že umějí i číst, se můžete přesvědčit v této hodince, ve které vám každý z této trojky poskytne zážitek z četby vybraných pasáží ze svých sebraných spisů...
 • 12 h. - Julianne, Jenny, Johnak, Eclectica: Noví autoři
  Panelová diskuze se neokoukanými autory, kterým má v nejbližší době vyjít kniha.
 • 13 h. - Richard Šusta: Sluneční soustava v kolizi
  Česká fantastika i realita o sluneční soustavě, aneb, nacházely se planety vždy na svém místě? Veselé i vážně o některých záhadách sluneční soustavy.
 • 14 h. - Františka Vrbenská: Zázračná planeta - Zapomenutí autoři české fantastiky
  Mění se vkus, doba, problémy, trendy. Spisovatelé jsou hrdinové okamžiku: několik let uznávaní a obdivovaní, pak už jen položky v katalozích knihoven. Když se k nim vrátíme, budete se smát, nebo obdivovat? Zjistíte, jak překvapivé poklady se dají objevit v zákrutách naší literatury.
 • 15 h. - Zdeněk Rampas: Zajímavé čtění
  Svérázný pohled na SF a F od prezidenta Československého Fandomu. Co mě v poslední době zaujalo, aneb koukám, že čtu knihy hlavně z edice Světová knihovna Odeon. Ale možná dojde i na původní českou SF & fantasy.
 • 16 h. - František Novotný: Dinosaurova odpovědna pro (neo)fany
  Velezkušený autor František Novotný odpovídá na všechno, na co se zeptáte.
 • 17 h. - Vidoucí vyhlášení
  Potřebuje tohle vůbec nějakou anotaci? Vyhlášení soutěže, která je zcela jiná, podaná formou, která je zcela odlišná od toho, jak bývají vyhlašované soutěže. Zábavné scénky se zpěvem a tancem, nevídaná zapomnětlivost a performance koordinátora.
 • 18 h. - Tilio: Co je starého ve vědě
  O novinkách ve fyzice mluví každý - všechny popularizační přednášky se zabývají tím, "co je nového". Pro velké nadšence je tu zbrusu nová přednáška o tom, "co je starého", tedy o tom, co každý fyzik ví - a proto se to nikde jinde nedozvíte. Jedinečná příležitost!
 • 19 h. - Vyhlášení soutěže Rokle šeré smrti
 • 19:30 h. nebo 21 h. - Literární Workshop
  Start tohoto programu závisí na dohodě účinkujících. Od 19 hodin běží společný galavečer. Program může běžet během galavečera nebo začít až po jeho konci.
  Na S-conu bude v rámci literární linie i tradiční workshop naživo, nejspíš v sobotu v podvečer, nenastane-li nějaká neočekávaná změna programu. Tentokrát bude sice zaměřen na příspěvky do Vidoucího, ale nebráníme se ani novým výtvorům. Pro informaci úplně neznalých poslouží článeček.

  Ve zkratce, co takový workshop naživo obnáší: jedná se o besedu autorů, porotců a lektorů a spočívá v tom, že účastníci workshopu si vzájemně kritizují svá díla a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a lépe uspěli v budoucím ročníku soutěže. Využijte této možnosti - na psaní obšírnějších posudků má čas málokdo, na workshopu naživo získáte ke svému příspěvku řadu postřehů z různých stran.

  Pokud se tedy budete chtít dozvědět pár názorů na svou povídku, pošlete ji co nejdříve (nejpozději ve čtvrtek v poledne před conem) Jiřině Vorlové na některou ze známých adres aquila@altar.cz nebo aql@seznam.cz. Budete-li se chtít zúčastnit tzv. "pasivně", to jest bez vlastního díla, jen svými přípomínkami k zaslaným příspěvkům, přihlaste se u ní tamtéž, aby vám mohla povídky k hodnocení přeposlat. Ta "pasivita" znamená, ze sice neobešlete workshop vlastnim dilem, nicméně se předpokládá, ze autorům do toho budete pěkně kecat, nebo se přijdete aspoň podívat, jak takový workshop naživo vypadá, a přesvědčit se, že se nikoho z nás nemusíte bát. Doporučujeme, abyste si svou povídku v cca třech tištěných exemplářích přinesli na con a co nejdříve je vložili do desek Workshopu, tak, aby si je mohli přečíst i opozdilci přímo na místě. I vy si budete moci ostatní příspěvky půjčit a přečíst. Umístění desek pro shromažďování povídek bude v bistru a na požádání by ho obsluha měla vydat.

Neděle

 • 11 h. - Maril: Soutěž o nevěcné ceny: Čteme jména postav
  Umíte číst? A čtete? Tak se přijďte předvést! Vybrané lahůdky z knih Davida Webera, servírované na stříbrném podnose. Přijďte se inspirovat, nebo vzpomenout na nezapomenutelné citáty. Pojďme odhalit, kdo to řekl a jak se vlastně jmenoval. Náhodní okolojdoucí jsou vítáni.
 • 12 h. - Twombly: RMN – Královské Mantichorské Námořnictvo
  RMN je nejlepším námořnictvem ve světě Honorverse. Má nejlépe vycvičený personál a nejlepší technologii. Zajímalo vás jak vlastně vypadají lodě, uniformy a organizace námořnictva, o kterém čtete? Na této přednášce se to dozvíte.
Jan Harvalík


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...