10.12.2019 | Svátek má Julie


CON: Parcon 2009

13.8.2009 0:05

Parcon 2009 - plakát TOPlistO conu

Parcon 2009 bude trochu jiný, než minulý ročník. Od new weirdu se přesuneme k fantasy, čemuž napovídá i úvodní motiv Parconu 2009, hravá dryáda, kterou pro nás namalovala Jana Šouflová. Hlavními hosty k tématu budou Valerio Evangelisti a polští autoři - manželé Maja Lidia Kossakowska a Jaroslaw Grzędowicz, můžete se těšit samozřejmě také na řadu známých českých autorů, více se dozvíte na stránce věnované programu. Srdečně vás tedy všechny zveme v srpnu 2009 do Plzně, do města výborného piva a vynikající zábavy.

Program už se zaplnil, přečtěte si v anotacích kdo přijede přednášet a besedovat, na koho se můžete těšit a v seznamu přihlášených zase zjistíte, jestli přijedou vaši přátelé.

Parcon 2009 už zná své zahraniční hosty, budou jimi Valerio Evangelisti z Itálie a polští autoři - manželé Maja Lidia Kossakowska a Jaroslaw Grzędowicz. Všechny je známe z českých vydání jejich knih, Valeria Evangelistiho z cyklu Nostradamus a dvou příběhů inkvizitora Eymerika, Maji Lidii Kossakowské vyšla kniha Rozsévač větru a Jaroslawu Grzędowiczovi dva díly Pána ledové zahrady. Už z toho je vidět, že tentokrát v programu bude fantasy v přesilovce, i když samozřejmě sci-fi nenecháme stranou.

Domácí autory budou zastupovat tradiční i méně tradiční přednášející, Františka Vrbenská i Leonard Medek se vydají na hranice žánru fantasy, Vladimír Šlechta do divokého pohraničí, Ondřej Neff do světa. Nikoliv možná, ale zcela určitě dorazí i Daturnin - genetický následník Saturnina a Data, ve stejnojmenném představení, které připravili a provozují trekkies pro potěchu svoji i vděčných návštěvníků, protentokrát návštěvníků Parconu. Ze Slovenska pak přijedou Martina Pilcerová a Juraj Maxon

Šermíři vyplní program dvěma představeními na volné ploše a přednáškami o historických zbraních a o mučení - přihlašování dobrovolníků proběhne na prezenci. Samozřejmě proběhne tradiční vyhlašování výsledků CKČ, doprovázené workshopem Jiřiny Vorlové a besedou s autory a porotci CKČ. Vedle sborníku Mlok s nominovanými povídkami letošní soutěže bude k dispozici i Kočas - pod tradičním jménem se skrývá výběr povídek z minulých ročníků, které se do sborníku Mlok nedostaly, ale svojí úrovní si publikaci zaslouží.

V neposlední řadě také vzpomeneme třicáté výročí vzniku fandomového hnutí u nás a budete si moci prohlédnout i děti fandomu. Plzeňský herní klub připravuje turnaj a volné hraní pro poučené hráče i pro nováčky.

Anotace k programu:

Průběžně doplňovaný seznam přednášejících Parconu 2009 a anotace jejich přednášek

Program po dnech - aktuální ke dni 12.7.2009 - je ke stažení zde:

 • Valerio Evangelisti: Sci-fi a fantasy v Itálii (1 hodina)
  Sci-fi a fantasy v Itálii mají zajímavou a u nás prakticky neznámou tradici.
 • Maja Lidia Kossakowska
 • Jaroslaw Grzedowicz
 • Slavnostní zahájení Parconu 2009 (1 hodina)
  Slavnostní zahájení bude také příležitostí připomenout si 30 let československého fandomu - a k němu patří i jeho děti.
 • Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o Cenu Karla Čapka (2 hodiny)
  Z celkem 160 příspěvků od 106 autorů a autorek vzešly následující nominace:
  Mikropovídky:
  Tereza Kovanicová: Konkurence, Julie Nováková: Bezpečnost nade vše, Petr Plaček: Ťuky, ťuky
  Krátké povídky: Martin Koutný: Zádušní mše za Supermana, Ivan Mls: Nebe na útěku, Julie Nováková: Ve znamení štěstěny, Roman Splítek: Terakotová armáda, Daniel Sterzik: Stryga
  Povídky: Jan Kovanic: Maximální andělé, Vladimír Němec: Lepší svět, Petr Plaček: Šamanův úkol, Jana Rečková: Nebylo ráno, Daniel Tučka: Zkratky
  Novela: Jana Rečková: Se svědomím i bez
  V průběhu večera se dozvíte nejenom jména vítězů, ale také identitu nového majitele Mloka - symbolu absolutního vítězství v tomto ročníku.
 • Ondřej Neff: Světe div se, světu se divte (1 hodina)
  Ondřej Neff v posledních letech procestoval slušný kus světa, a ať byl kde byl, vždy byl fotografem a spisovatelem...
 • Františka Vrbenská: Skryté hranice fantasy (2 hodiny)
  Hranice jako motiv či jako nástroj příběhu patří neoddělitelně k fantastice: předěly mezi realitou a snem, životem a smrtí, člověkem a zvířetem, živou bytostí a strojem. Hranice lákají, znejisťují, děsí, kladou otázky. Otevírají se nebo jsou překonávány. S jakou imaginací – a jakými tvůrčími postupy s nimi vypravěči, spisovatelé a filmaři pracují? Nahlédneme do lidského nitra i do magických světů, od afrických pohádek ke Stephenu Kingovi...
 • Leonard Medek: Hranice pro smích pašerákům (2 hodiny)
  Největší mlha bývá vždy na hranicích, to věděl už Král Šumavy, o hranicích žánru fantasy to platí právě tak - a co víc, o hraniční patník tu nezakopnete...
 • Martina Pilcerová, beseda o životě výtvarníka v 21. století (1 hodina)
 • Vladimír Šlechta: J.R.R. Tolkien a Karel May aneb obšlehnutá historie dobývání Severní Ameriky (beseda, 2 hodiny)
  Daleko od míst, kam umístil své příběhy, daleko od doby, kdy je píše, nalezl zajímavý poklad: padesát let před Hobitem vznikl Syn lovce medvědů...
 • Richard Šusta: Pozadí Opičího krále (1 hodina)
  Většina Evropanů zná krále Artuše, jehož příběh sepsal sir Thomas Malory (1470) podle dávných legend. Čína má zase své "Vyprávění o putování na Západ", u nás častěji uváděné jako "Opičí král". Vytvořil ho Wu Čcheng-en (1500-1582), a to rovněž podle dávných legend. Jeho mistrovské dílo se dočkalo zkráceného českého překladu, pestré operní show, řady pochybných filmových adaptací a rozporuplného ztvárnění v televizním seriálu. Obvykle se na něj nahlíží jako na pohádku, ale více se jedná o vyprávění se skrytým filosofickým podtextem a mnoha pozoruhodnými souvislostmi. Podíváme se na některé z nich v přednášce Richarda Šusty, narozeného v čínském roce Ohnivé opice :-))
 • Robert Pilch: Novinky nakladatelství Brokilon (1 hodina)
  Nakladatelství Brokilon opět ožilo, jeho ediční plán se rozšířil o nové autory a jejich práce. Co tedy vyšlo, vychází a vyjde v tomto malém čiperném nakladatelství?
 • Vlado Ríša
 • Edita Dufková: Cyberpunk nikdy nebude! (1 hodina)
 • Jan Kovanic: Maximální náhody (1 hodina)
  Dějiny pulsují společně se Sluncem. 1938, 1948, 1957, 1968, 1981, 1989, 2001 jsou roky revolucí a válek - a také letopočty slunečních maxim. Je to jen náhoda? (Na co přišel Šaman při sbírání materiálů k povídce Maximální andělé, nominované v CKČ.)
 • SFK Islington: Bezpečnost na conu (1 hodina)
  Cony. Nechvalně známé akce, svádějící mladé nevinné fanoušky k pití, ponocování a hazardním hrám. Necháte se svést i vy?! Záleží vám na vašem zdraví a cti?! Přijďte si poslechnout školení o bezpečnosti na těch nejhorších a nejzvrhlejších conech.
  Oproti loňsku doplněno o nová nebezpečenstva.
 • Pagi: Demokracie a totalita v náboženství (beseda, 2 hodiny)
  Bohové jsou různí - nejenom vzhledově a schopnostmi. Někteří se chovají jako diktátoři, jiní jsou navýsost demokratičtí, i když ta jejich demokracie nebyla úplně pro všechny stejná.
 • Plzeňský herní klub: Deskové hry - turnaje a volné hraní (pá - ne)
  Proběhnou dva turnaje, k dispozici budou různé hry české i zahraniční produkce s instruktory.
 • Jiřina Vorlová a kol.: Literární workshop naživo (2 hodiny)
  Oblíbené workshopy na živo se konají celkem již pravidelně na každém větším conu. Spočívají v tom, že účastníci workshopu si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti - tedy všem návštěvníkům conu.
  Parcon 2009 v Plzni se kvapem blíží a s ním i další taková beseda autorů s porotci a lektory, spojená s rozborem příspěvků. Tentokrát bude workshop naživo sice orientován na příspěvky z CKČ, ale uvítáme i nové povídky. Abychom se mohli na hodnocení povídek připravit, uvítali bychom, kdybyste dali předem vědět, že přijedete, e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@seznam.cz, a poslali co nejdříve svůj příspěvek do workshopu v elektronické podobě, tak abychom jej mohli rozeslat ostatním účastníkům a lektorům. Přivezte si i nějaké výtisky s sebou, zejména přijedete-li bez předchozího oznámení. Na Parconu budou (nejspíš u baru) k dispozici desky s nápisem Workshop, kam prosíme odevzdejte co nejdříve po příjezdu své příspěvky, aby byly k dispozici na přečtení i pro ostatní účastníky workshopu. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se též na uvedených elektronických adresách, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem.
 • Jiřina Vorlová: Beseda s administrátorem CKČ a jeho hosty
  Parcon je akcí, na niž díky slavnostnímu vyhlášení výsledků Ceny Karla Čapka přijíždí mnoho účastníků této soutěže, kteří konečně mohou vystoupit ze své anonymity. Na této besedě se přesvědčíte, že porotci i autoři mají společné přání - aby se do soutěže dostávaly práce co nejkvalitnější. A navíc - kde jinde se můžete dovědět o CKČ i to, na co jste se kdy báli zeptat?
 • Křest knihy: Kočas 2009 (Jiřina Vorlová a Darth Zira)
  V literární soutěži Cena Karla Čapka se schází velké množství kvalitních příspěvků, jenže ne všechny mají kvůli omezenému rozsahu sbírky Mlok šanci se do ní dostat. V roce 30. výročí vzniku ČS fandomu obnovujeme tradici vydávání Kočasu - sbírky povídek těžící zejména z povídek CKČ, které se neprobojovaly do finále.
  Na rozdíl od slavnostního galavečera vyhlašování CKČ, kdy jako diváci nemůžete do něj zasahovat, v komornějším prostředí tohoto pořadu si budete moci s autory pokecat bezprostředně a zeptat se jich na vše, co vás zajímá.
 • Pagi: Jiří S. Kupka, mistr českého absurdního románu (1 hodina)
  Jiří S. Kupka se fantastice příliš nevěnoval - ale jeho obě hlavní žánrová díla jsou dokonalými ukázkami toho, jak lze úplně obyčejné věci, věty a symboly poskládat do dokonale absurdních souvislostí, krásných, jak kdysi řekl myslím Tristan Tzara, jako náhodné setkání deštníku a šicího stroje na operačním stole...
 • Miloš Ferko: Slovenský Karel Čapek (1 hodina)
  Fantastika, utópia, antiutópia v drámach Júliusa Barča-Ivana. Moc, poznanie, podoby ich zneužitia. Humanizmus, pacifizmus, sociálny akcent; nádej a nočná mora komunizmu v tridsiatych a štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia.

Fantastické Hry SFK Islington
Přijďte si odpočinout od conového ruchu a zahrát všemožné hry, známé i neznámé! SFK Islington pro vás připravil nevšední zábavu pro osvěžení unavených myslí i těl.

 • Komiksovo-stripová soutěž spojená se Strip show SFK Islington (1 hodina)
  Každý si jistě někdy zkoušel nakreslit komiks. Nebo aspoň malý strip, ať už mu byl vzorem tlustý oranžový kocour nebo kdokoliv jiný. Po velkém úspěchu loňského ročníku si opět přijdťe vyzkoušet svůj ostrovtip v tvůrčí soutěži o nejlepší krátký strip na dané, patřičně úchylné téma.
 • Fantastické Palermo (mimo program, za hezkého počasí venku)
  Za Mlžnými horami a Temnými hvozdy, pod vesmírnými stanicemi a nad postapokalyptickým světem leží městečko Palermo. Vlastně ještě neleží... ukládá se ke spánku. Myslíte, že Palermo už všichni znáte? Jenomže v tomhle městečku se mohou sejít postavy ze všech vašich oblíbených fantasy i sci-fi děl. Stačí je pozvat - a pak si na ně zahrát!
 • Poznej knížku (1 hodina)
  Máš pocit, že jsi kovaný scifista nebo fantazák, a že už jsi fakt přečetl všecko? Pojď si to ověřit. Oblíbená hra vědomostní i záludná. Poznej knížku tentokrát podle 47. stránky!
 • Společné psaní povídek (1 - 2 hodiny)
  Staňte se na chvíli spisovatelem a vytvořte spolu s přáteli originální a hodnotná díla pro příští generace! Při tvůrčí a zábavné hře zjistíte, co to ve skutečnosti znamená „kolektiv autorů". Díla hodnotí kvalifikovaní porotci literární soutěže Vidoucí, zcela střízlivi!
pořadatelé Parconu


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...