20.10.2021 | Svátek má Vendelín


CENY: Sunburst Awards 2009

5.10.2009 9:05

Sunburst Award logoTOPlistTaké Kanaďané si potrpí na ocenění fantastické literatury, takže vedle národní Aurory se můžeme seznámit s daleko mladší cenou Sunburst, jejíž počátky sahají do roku 2001. Sunburst Award se uděluje románům a sbírkám kanadských autorů, které vyšly v uplynulém roce (délka románu nebo sbírky rozsahu knihy je zavazující) ve dvou kategoriích - pro dospělé a náctileté čtenáře. Letos cenu poznamenalo úmrtí zakladatelky kanadské SF Phyllis Gotlieb, jejíž román z roku 1959 dal této ceně název.

Pro dospělé

  • The Gargoyle Andrew DavidsonThe Gargoyle, Andrew Davidson (Random House Canada; č. Srdce netvora, Knižní klub 2009)
  • Night Child, Jes Battis (Ace)
  • The Alchemist’s Code, Dave Duncan (Ace)
  • Things Go Flying, Shari Lapeña (Brindle & Glass)
  • Half a Crown, Jo Walton (Tor)

Pro náctileté

  • Little Brother, Cory Doctorow (Tor; recenze, recenze 2, pro Triton by měl knihu přeložit Aleš Heinz)
  • The Summoning, Kelley Armstrong (Doubleday Canada)
  • Little Brother Cory DoctorowDingo, Charles de Lint (Viking)
  • Wild Talent: A Novel of the Supernatural, Eileen Kernaghan (Thistledown Press)
  • Night Runner, Max Turner (HarperTrophy)

Na stránce věnované Sunburst Awards naleznete také komentáře poroty k vítězným pracem.

Srdce netvora Andrew DavidsonRománový debut Andrewa Davidsona Srdce netvora vypráví příběh bezejmenného muže, který byl po autonehodě převezen do nemocnice s rozsáhlými popáleninami. Z bohatého pornoherce, jenž svůj úspěch postavil na téměř dokonalém vzhledu, se najednou stává netvor. Uvědomuje si, že život, který před nehodou vedl, je nenávratně pryč a veškeré léčebné procedury podstupuje s jediným úmyslem: až se uzdraví, spáchá sebevraždu. Jednoho dne ho však navštíví pacientka z oddělení pro duševně choré, Marianne Engelová. Ve stylu Šeherezády mu začne vyprávět příběh jejich lásky, který se měl odehrát ve čtrnáctém století, a postupně přidává i milostné příběhy svých přátel z různých koutů světa. Její návštěvy se pro hlavní hrdinu stávají drogou a on pomalu začíná upouštět od svého původního plánu. Když ho Marianne požádá, aby se po propuštění z nemocnice přestěhoval k ní, souhlasí. Zjišťuje, že se poprvé v životě zamiloval. To ještě netuší, do jaké míry ho vztah s bláznivou umělkyní promění… Srdce netvora je mnohovrstevný román, jehož ústředním tématem je síla lásky, která přetrvá navzdory věkům. Zrcadlí se nejen v ústředním příběhu popáleného muže a jeho přítelkyně, ale i ve vložených mikropříbězích, které jsou neuvěřitelně silné. (anotace)

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...