23.9.2021 | Svátek má Berta


CENY: Gaylactic Spectrum Awards 2007

19.2.2008 0:05

Gaylactic Spectrum Award logoTOPlistGaylactic Spectrum Awards - nominace

Ve fantastice všeobecně se často odbourávají četná společenská a jiná tabu, vždyť právě tato literatura umožňuje pomocí alternativních realit mluvit o všech problémech nebo vyzdvihovat klady určitých opomíjených skutečností. Fantazii se meze nekladou a tak v roce 1998 vznikla jedna zvláštní cena a trvá až do dnešních dnů.

Gaylactic Spectrum Awards (běžně označované pouze Ceny Spectrum) se udělují pracem žánrů science fiction, fantasy nebo horor, které zahrnují významné pozitivní výzkumy a bádání gayů, lesbiček, bisexuálů nebo mezipohlavních charakterů, motivů či článků.

Letos se vítězem v románové kategorii stal Hal Duncan se svým románem Vellum. Předání cen proběhlo o víkendu 6.-7. října 2007 na Gaylaxiconu v Atlantě. Tradiční vyhlašování probíhá na Gaylaxiconu v říjnu, ale kvůli zahlcení porotců obrovským množstvím prací navržených ke zhodnocení, byl loni v říjnu vyhlášen jen nejlepší román a zbytek ocenění zveřejnili organizátoři teprve před pár dny.

Pergament Vellum Hal DuncanNejlepší román: Vellum, Hal Duncan (DelRey)

 • Nakladatelství Laser-books připravuje:

  První kniha duologie Kniha všech hodin.
  Románový debut Hala Duncana upoutal především netradičním zobrazením věčného boje krutých sil nadpřirozena. Lidstvo čelí v roce 2017 příchodu konce světa a naději vidí pouze v úniku do rozsáhlé říše Pergament. Mezi nepochopitelnými silami se rozpoutává bezohledný boj, v němž jsou lidé pouhými diváky, zcela nepodstatnou položkou, protože zde nejde o boj mezi dobrem a zlem, vždyť obě mocnosti od sebe v tomto směru lze rozlišit jen stěží. Na řadě je bezohlednost a touha po přežití, jen ve vzácných případech se jednotlivci dokážou chovat ve prospěch lidstva jako celku, obětovat vlastní život či duši beze stínu sobectví. Duncanovo dílo se soustředí spíše na formu než na děj, velmi důležitou složkou je tu jazyk samotný, spletitý a nádherný, někdy až hypnotizující, ale přesto či snad právě proto jde o skvělé čtení, které nikoho nenechá klidným, klade totiž mnoho zajímavých otázek. Nemusíte se bát, tohle není žádný náboženský či moralizující text, Pergament je mnohem víc než to, je to vstup do říše, jakou jste ještě nikdy nenavštívili.

  Duncan, Hal: Pergament (Vellum)
  nakladatel: Laser-books
  překlad: Richard Podaný
  obálka: Edward Miller
  cca 500 stran; paperback; 130 x 200
  cca 295 kč
  plánováno na únor-březen 2008

Nejlepší povídka:
    In the Quake Zone, David Gerrold (Down These Dark Spaceways, SFBC)
    Instinct, Joy Parks (The Future Is Queer, Arsenal Pulp)
    The Language of Moths, Christopher Barzak (Realms of Fantasy)

Nejlepší v kategorii ostatních prací:
    The Future Is Queer, antologie - editoři Richard Labonte a Lawrence Schimel (Arsenal Pulp)
    Torchwood Season 1, televizní seriál - Russell T. Davies / BBC
    V for Vendetta, film - James McTeigue / Warner Bros

Na stránkách Spectrumawards.org se mohlo do 30. dubna 2007 nominovat, seznam nominací najdete zde.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...