16.9.2021 | Svátek má Ludmila


CENY: finalisté Arthur C. Clarke Award

3.2.2005 16:52

Výběr provádí pětičlenná porota a jméno vítěze a vítězné knihy budou vyhlášeny na slavnostním ceremoniálu jedenáctého května v londýnském divadle English Heritage Lecture Theatre.

Finalisty letošní ceny jsou:

  • Ian McDonald - River of Gods
  • China Miéville - Iron Council
  • David Mitchell - Cloud Atlas
  • Richard Morgan - Market Forces
  • Audrey Niffenegger - The Time Traveler's Wife
  • Neal Stephenson - The System of the World

V tomto seznamu jsou čtyři knihy, které se z  nominací nepromáčkly do užšího výběru na ceny BSFA - Iron Council, The System of the World, Cloud Atlas a The Time Traveller's Wife; v obou seznamech je citován River of Gods a naopak Market Forces se nedostal do (širších) nominací na cenu BSFA.

Cena byla poprvé udělena v roce 1987 (pro publikační rok 1986), a do roku 1999 byla výše peněžní odměny 1000 liber. V roce 2000 Sir ACC odměnu změnil na 2000 liber s tím, že každý rok se bude navyšovat o jednu  libru, aby její výše odpovídala letopočtu udělení ceny.

Pokud jsem u užšího výběru na BSFA Award psal o různých typech cen, pak Cenu Sira ACC řadím na pomezí mezi ty důležité a ostatní, a to především pro její „uzavřenost“ - danou nikoliv omezením na publikaci v UK, ale spíše kvůli její pětičlenné porotě a pravidlům výběru porotců. Svoji roli hraje také relativně krátká doba její existence a určitá rozkolísanost úrovně vítězů, samo slavné jméno autora Vesmírné odysey její význam neurčuje.

Držiteli Ceny Sira ACC jsou například China Miéville za Nádraží Perdido, Paul J. McAuley za Fairyland, Jeff Noon za Vurt, zato třeba takový George Turner téměř nepřekročil hranice australské literatury (byť tam je dost ceněný), a Colin Greenland a Marge Piercy patří k autorům, kteří v jiných cenách prakticky nebodují.

Zdá se tedy, že v některých letech se vkus porotců prakticky míjí s obecným názorem na kvalitní SF literaturu, a tato cena také ani není přílišným povzbuzením k další tvorbě a ke zlepšování její kvality.

(pagi)


TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...