Neviditelný pes

CENY: Fabula rasa - Nejlepší komiksy roku 2007 budou brzy odhaleny

6.5.2008 0:05

Voleman Jiří GrusTOPlistKomiksy jsou u nás čím dál populárnější – o čemž svědčí i to, že může vzniknout cena, která se neopírá o odbornou porotu, ale o hlasování samotných čtenářů. Cena Fabula Rasa, cena zaštítěná internetovým portálem Comicsdb (www.comicsdb.cz).

ComicsDB se dlouhodobě věnuje mapováním českého trhu s komiksy. Na tomto portále návštěvník najde informace o všech v ČR vycházejících komiksových titulech a může databázi titulů prohledávat podle různých kritérií. Čtenářům je rovněž umožněno vydávané komiksy známkovat a vkládat vlastní hodnocení.

„Počet aktivních uživatelů ComicsDB neustále roste,“ říká David Zachoval, který stojí za projekty ComicsDB i Fabula Rasa. „Jejich počet považujeme za dostatečně reprezentativní pro to, aby mohla vzniknout komiksová cena udělovaná přímo čtenáři. Abych pravdu řekl, osobně považuji takovéto hodnocení za objektivnější a zajímavější než hodnocení odborné poroty.“

Voleman 2 Jiří Grus„Vznik ceny Fabula Rasa velmi vítáme,“ říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREW, jednoho z nejvýznamnějších vydavatelů komiksů na českém trhu. „Názor kritiků je určitě zajímavý, ale pro nás jsou nejdůležitější právě čtenáři. Pro ně komiksy vydáváme, jejich názor nám velmi pomáhá v další práci. Proto cenu Fabula Rasa jednoznačně podporujeme a těšíme se na první vítěze.“

Kategorie ceny Fabula Rasa pokrývají jak původní českou tvorbu tak tvorbu překladovou. Výsledky budou slavnostně vyhlášené dne 10. 5. 2008 na už třetím ročníku Crweconu, jedné z největších komiksových akcí v ČR.

„Mezi favority rozhodně patří Jiří Grus se svým Volemanem – u tohoto titulu se čtenáři shodují s kritiky, kteří na tento komiks již delší dobu pějí ódy,“ pokračuje Zachoval. „Ze zahraničních titulů bych mezi nominovanými vyzdvihl až novinářsky klinické válečné drama Bezpečná zóna Goražde, psychedelického Maxxe či temně noirový kriminální příběh 100 nábojů: První výstřel, poslední šance. O vítězství se popere i malovaný příběh z Arkhamova blázince, zrod Batmana v knize Rok jedna, či cynický pohled na superhrdinský svět v komiksu Mrtvý nebo živý (v českých kinech bude uvedeno jako Wanted). Sám jsem zvědav, kdo z této skvělé konkurence vyjde jako vítěz.“

Oidipus Rex JerieNominace na cenu Fabula Rasa 2007:

Český comics roku 2007

 • Voleman #01 – vydavatelství Adéla Tlachačová
 • Voleman #02 - vydavatelství Adéla Tlachačová
 • Oidipus Rex – vydavatelství Garamond
 • Skutečný příběh Cílka a Lídy – vydavatelství Arbor Vitae

Zahraniční comics roku 2007

 • Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě – vydavatelství Crew
 • 100 nábojů #1: První výstřel, poslední šance – vydavatelství BB art a Crew
 • Vrána (2. vydání) – vydavatelství Comics Centrum

Arkham Pochmurný dům v pochmurném světě Morrison McKeanČeský scénář roku 2007

 • Voleman #01 (Jiří Grus) - vydavatelství Adéla Tlachačová
 • Oidipus Rex (Karel Jerie) - vydavatelství Garamond
 • Voleman #02 (Jiří Grus) - vydavatelství Adéla Tlachačová

Zahraniční scénář roku 2007

 • 100 nábojů #1: První výstřel, poslední šance (Brian Azzarello) - vydavatelství BB art a Crew
 • Batman: Rok jedna (Frank Miller) - vydavatelství Crew
 • Maxx #1 (Bill Messner-Loebs, Sam Kieth) – vydavatelství Netopejr

Česká kresba roku 2007

 • 100 nábojů Azzarello Risso Záblesky druhé šanceVoleman #01 (Jiří Grus) - vydavatelství Adéla Tlachačová
 • Voleman #02 (Jiří Grus) - vydavatelství Adéla Tlachačová
 • Oidipus Rex (Karel Jerie) - vydavatelství Garamond

Zahraniční kresba roku 2007

 • Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě (Dave McKean) - vydavatelství Crew
 • Mrtvý nebo živý (JG Jones) - vydavatelství BB art a Crew
 • Maxx #1 (Sam Kieth) – vydavatelství Netopejr

Publikace roku 2007

 • Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě - vydavatelství Crew
 • Vrána (2. vydání) – vydavatelství Comics Centrum
 • Bezpečná zóna Goražde - vydavatelství BB art

Mrtvý nebo živý Jones Millar MontsDALŠÍ INFORMACE...

…O CENĚ COMICSDB

První komiksová cena udělovaná čtenáři!

V zahraničí je tradicí udělovat vedle cen, o nichž rozhoduje kritika, i ceny, které rozdělují přímo „fanové“, tedy ti, kdo žánrem žijí a nejlépe se v něm orientují. U nás se zatím o něco podobného v literatuře snaží třeba Akademie sci-fi, fantasy a hororu – ovšem žádná cena se zatím nemohla opřít o tak velký počet porotců jako je tomu právě v případě komiksového ocenění Fabula Rasa. Jejími členy jsou stovky registrovaných přispěvatelů největší české komiksové databáze www.comicsdb.cz a každým dnem přibývají další.

Na této stránce už dlouhou dobu návštěvníci hodnotí komiksové tituly a poskytují potřebné informace začínajícím čtenářům... a tak je na místě, aby se tahle aktivita dostala i mimo internetové stránky a využila svůj potenciál.

Bezpečná zóna v Goražde Joe SaccoVzhledem k tomu, že všeho moc škodí, rozhodli se pořadatelé omezit kategorie na ty nejdůležitější: nejlepší komiks, scénář a kresba – a to jak v kategorii českých, tak zahraničních titulů.

A proč zrovna Fabula Rasa? Její pořadatel, David „Zack“ Zachoval tvrdí: „Vzniklo to jen jako slovní hříčka, ale zalíbilo se nám to. Název naznačuje, že komiks je u nás stále ještě nepopsaný list. Nebo taky, že pracovat na komiksu je práce pro rasa. Můžete si vybrat.“

Udělování ceny Fabula Rasa proběhne na třetím ročníku CRWECONu, který se bude odehrávat v klubu NOD (Dlouhá 33, Praha 1) 10. května 2008 od desíti do desíti. Nominované tituly včas zveřejníme.

Případné další informace najdete jak na adrese http://www.crew.cz/crwecon, tak si o ně můžete napsat na mail jiri.pavlovsky@volny.cz.

Crwecon 2008…O CRWECONU

10. května 2008 se od 10.00 do zhruba 22.00 odehraje v klubu NOD (Dlouhá 33, Praha 1, kousek od stanice metra B Náměstí Republiky) nejzásadnější komiksová akce tohohle roku. Už třetí ročník CRWECONu – a tentokrát ještě větší než obvykle!

Podobně jako v minulých letech je i tento ročník CRWECONu zaměřený především na lidi, které komiks zaujal a chtějí se s ním blíže seznámit, dozvědět se základní fakta, novinky a zajímavosti – a především, potkat se se stejně naladěnými osobami. Účelem akce je těmhle lidem pootevřít dveře a usnadnit orientaci.

Jeden z pořadatelů, Jiří Pavlovský, říká: „Nesnažíme se dokázat všem, že komiks je umění. Komiks je pro nás především zábava – a tenhle pocit chceme přenést i na návštěvníky. CRWECON není důstojná akce, a dokonce na ní není ani vstupné. Je to akce od fanoušků pro fanoušky. Promítání, přednášky, burzy, galerie, křty, filmy, prodej českých a zahraničních komiksů, figurek a triček, to všechno nemá jiný smysl než ukázat, že komiks je fajn... a pokud v někom začne poblikávat plamínek fandovství, tak mu ho pomoct rozdmýchat kýblem benzinu.“

MaxxMezi jednotlivými akcemi stojí za zmínku kupříkladu anime blok, přednáška o fenoménu Star Wars v komiksu, shrnutí nejnovějších komiksových trendů a nejúspěšnějších sérií, představení české verze cenami ověnčené série Mýty, křest dalšího dílu kultovní série Sandman a komiksového přepisu slavného Gaimanova Nikdykde, uvedení nového čísla CRWE, vylíčení reinkarnace X-Menů v podání podivína Granta Morrisona, otevřený pohovor s vydavateli a spousta dalších věcí. Budou tu i akce pro začínající malíře, kteří si budou moci vyzkoušet své schopnosti a naučit se nové triky. A kromě prodeje komiksů, alb, triček a figurek se chystá i dražba originálních kreseb Jiřího Gruse a dalších slavných výtvarníků!

Zlatým hřebem celého večera je vyhlášení ceny Fabula Rasa, první české komiksové ceny, u které o výsledcích rozhoduje právě mohutná skupina komiksových čtenářů sdružených kolem největší české databáze www.comicsdb.cz

Vrána James O´BarrAkci pořádá komiksové nakladatelství CREW s. r. o., které je největším specializovaným nakladatelstvím v České republice. CREW po dlouhá léta představuje českým čtenářům to nejlepší ze světového komiksu. Kromě knížek komiksových příběhů vydává i specializovaný komiksový magazín CREW, zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Mezi nejznámější postavy, které pravidelně v nakladatelství CREW s. r. o. vycházejí, patří Garfield, Spider-Man, Sandman a Batman. Nakladatelsví CREW spolupracuje s největšími komiksovými vydavateli světa jako jsou DC Comics, Marvel, Dark Horse, Top Cow, Dargaud, Delcourt a další.

Případné další informace najdete jak na adrese http://www.crew.cz/crwecon, tak si o ně můžete napsat na mail jiri.pavlovsky@volny.cz.

Jiří Pavlovský


zpět na článek