30.11.2021 | Svátek má Ondřej


CENY: Cena Fabula rasa putovala do blázince

15.5.2008 0:05

Arkham Pochmurný dům v pochmurném světě Morrison McKeanTOPlistNová komiksová cena Fabula Rasa, která se (podobně jako kupříkladu ceny TýTý, Žebřík či Český slavík) opírá o názory čtenářů, skutečně putovala do blázince. Do psychiatrického ústavu pojmenovaném po svém zakladateli Arkhamovi, v jehož chladných zdech tráví většinu svého života maniakální šílenci - v čele s Jokerem. Do tohohle ústavu sídlícího ve městě Gotham umístil svůj temný a mystikou prosycený příběh slavný komiksový scenárista Grant Morrison a perfektní snovou malbou ho zhmotnil Dave McKean, tvůrce obálek k sérii Sandman, či režisér filmu Maska zrcadla.

Batman Rok jedna Miller MazzucchelliKomiks nazvaný Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě získal cenu jak za nejlepší kresbu, tak za nejlepší komiks... a porotci ocenili i kvalitu českého vydání. Souboj byl poměrně tvrdý, konkurencí mu byly takové tituly jako je temná Vrána, nihilistická akční záležitost Mrtvý nebo živý (brzy přijde do kin pod původním názvem Wanted) či válečná Bezpečná zóna Goražde.

Voleman Jiří GrusSám Batman, který v Arkhamu bojuje o svou duši, získal i další cenu. Tentokrát za komiks Batman: Rok jedna. Zrod slavného mstitele v podání legendárního Franka Millera, tvůrce komiksů 300, Sin City či Návrat temného rytíře, získal cenu za nejlepší scénář. Ostatně, tímhle komiksem se inspirovali tvůrci snímku Batman začíná, takže není divu, že porazil i takové věci, jako je drsná kriminálka 100 nábojů – První výstřel, poslední šance či psychedelický komiks o superbezdomovci Maxx.

Co se týče českých tvůrců, tak při vyhlašování cen Fabula Rasa nejčastěji znělo jméno Jiřího Gruse a jeho kultovního, téměř autobiografického komiksu Voleman. Jiří Grus získal cenu jak za kresbu, tak i za magickým realismem prodchnutý scénář... a také za nejlepší český komiks za minulý rok. Protivníkem mu byl Karel Jerie a jeho moderní zpracování slavné legendy Oidipus Rex, ale i poetický fotokomiks Skutečný příběh Cílka a Lídy.

Cenu Fabula Rasa vyhlašoval největší internetový server u nás, stránka Comics DB, která se dá najít na adrese www.comicsdb.cz.

Jiří Pavlovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...