Neviditelný pes

AKCE+PR: Křest nového českého komiksu na Crweconu 2008

7.5.2008 0:05

Crwecon 2008TOPlistMax Bubakoff, RenataW: Lucky Boy

vydalo nakladatelství Netopejr, Praha 2008

Na seznam dílek senzačně pokleslých žánrů přibyla nová položka: komiks Lucky Boy od scénáristy Maxe Bubakoffa a kreslířky RenatyW. Max patří vedle Tarantina, Rodrigueze, Ritchieho a dalších k vyznavačům B kultu a ve svém příběhu si neklade za cíl napravit lidstvo. Nevzkazuje čtenáři nic z moralistních výšin, nemyslí pozitivně, pohybuje se sladce při zemi, občas i pod ní, v prostředí kriminálních živlů nejrůznějšího kalibru, kde hlavní přikázání zní: zabiješ, pokradeš, sesmilníš. Pokud tedy budeš mít štěstí a stihneš to. Stejně jako ve své novele Okolnosti smrti S. H. i v Lucky Boyovi využívá svých nejsilnějších zbraní, černého humoru, citu pro přesný střih, důmyslné kompozice a poťouchlé hravosti.

Parťákem mu je debutující kreslířka RenataW. Prezentuje se suverénně črtanou linkou, umí se soustředit na detail, ale v případě potřeby jen velkoryse naznačuje a nezdržuje divácké oko kresebnou doslovností. Vypracovala si svůj vlastní osobitý styl, který se dá těžko přirovnávat k jiným komiksovým kreslířům. Využívá expresivního napětí mezi černými a bílými plochami, její výtvarný projev má místy patinu dřevořezu.

Oba tvůrci nám připravili grafickou novelku, o níž se zřejmě maturanti nebudou učit, poněvadž by rádi složili zkoušku dospělosti. Lucky Boy má místo ukryté pod haldami vypracovaných otázek, kam bude maturant potají utíkat, aby se nenudil, aby se bavil. Stejně jako my, kteří jsme sice již odmaturovali, avšak vymazlený a především původní český komiks si vždy rádi vychutnáme.

Křest komiksu proběhne 10. 5. 2008 v rámci známého festivalu CRWECON v klubu NOD, Praha 1.

M. Koubová


zpět na článek