20.10.2021 | Svátek má Vendelín


AKCE: Posádka kapitána Picarda slaví 20 let

3.9.2007 0:05

CzechTrek convention 2TOPlistStar Trek. Kdo by neznal nejslavnější sci-fi seriál a zároveň největší seriálový projekt v historii televizní tvorby? Za více než 40 let své existence si vydobyl milióny věrných fanoušků a stal se jednou z nejvýdělečnějších ochranných známek na světě. Původní seriál Star Trek se poprvé objevil na televizních obrazovkách již 8. září 1966. S nápadem na netradiční sci-fi s prvky současného dění přišel tehdy Gene Roddenberry, jenž pro Star Trek pracoval prakticky až do své smrti. Dobrodružství posádky vesmírné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka diváci sledovali celé tři sezóny, po kterých byl seriál i přes velkou nevoli fanoušků zrušen. Kromě Kirka se do srdcí mnoha lidí vryla jména jako Spock, Scotty, McCoy nebo Uhura. Star Trek se stal fenoménem. Čtyři roky po ukončení seriálu přišla malá, ovšem kvalitní záplata: animovaná série s Kirkovou posádkou. Společnost Paramount usoudila, že by Trek jistě zaujal i v kině, a tak se Enterprise s Kirkem v čele proháněla po stříbrném plátně celkem v šesti celovečerních filmech. Mezitím v roce 1987 došlo ke střídání stráží, velení nové a modernější Enterprise se ujal zásadový kapitán Picard. Seriál s podtitulem Nová generace slavil obrovský úspěch, který rovněž katapultoval Picarda a jeho věrné stoupence na velké plátno, kde se ohřáli celkem čtyřikrát, naposledy ve snímku Nemesis. Rok 1993 odstartoval natáčení dalšího Star Trek seriálu, který se odehrával na vzdálené stanici Deep Space Nine. Trek 4Černošský kapitán Sisko a jeho posádka si získali obrovskou popularitu a sesbírali spoustu cen, včetně Emmy. V roce 1995 na obrazovku paralelně vplula vesmírná loď Voyager s kapitánem Janewayovou ve velitelském křesle. Posádka uvázla v neprobádané části vesmíru a sedm natáčecích let hledala cestu domů. Na cestě zpět získala i několik věrných členů posádky. Nezapomenutelnou postavou je bezesporu Sedmá z devíti, jejíž vnady dodnes obdivuje drtivá část mužského publika. A konečně poslední seriál Enterprise produkovaný do roku 2005. Jde sice o nejnovější dílo, časově se ale vracíme ještě před Kirka. Kapitán Jonathan Archer na první vesmírné lodi jménem Enterprise objevuje nové světy a dává základ budoucí Spojené federaci planet. V současné době se pracuje na jedenáctém celovečerním filmu v produkci dnes tolik uznávaného producenta a režiséra JJ Abramse (Ztraceni, Alias, Mission: Impossible 3).

Trek 2Živoucí sci-fi legenda má spoustu příznivců i u nás. 8. září loňského roku čeští fanoušci velkolepě oslavili 40. výročí Star Treku, a to prostřednictvím ojedinělé akce CzechTREK Convention pořádané klubem Trekkies: The New Generation v kulturním domě Ládví. Její součástí byly nejrůznější přednášky, projekce, divadelní představení a třešničkou na dortu pak galavečer s českými herci, kteří ve Star Treku propůjčili své hlasy (Sylva Talpová, Jiří Hromada a Zdeněk Bureš). U příležitosti setkání byl také v nedalekém multikině Ládví promítán zatím poslední Trek film Nemesis.

Protože se CzechTREK setkal s nečekaným úspěchem, začalo se záhy pracovat na jeho – doufejme – neméně úspěšném pokračování. Rok se s rokem sešel a 22. září 2007 v Praze vypukne další oslava, tentokrát nazvaná CzechTREK Convention 2, věnující se především druhé Star Trek sérii s podtitulem Nová generace s džentlmensky založeným kapitánem Picardem (Patrick Stewart) v čele. Právě ta letos slaví dvacet let od prvního uvedení na obrazovkách. Součástí letošní akce jsou opět bohaté přednášky a do poslední chvíle nabitý program. Jako speciálního hosta se podařilo zajistit herečku Marinu Sirtis, jež v Nové generaci ztvárnila jednu z hlavních rolí, poradkyni Deannu Troi. Na místě bude odpovídat na dotazy z publika a návštěvníci se s ní budou moci vyfotografovat a získat její autogram. Hvězdné nebe pak, podobně jako loni, doplní čeští herci, kteří v seriálu Nová generace donutili své postavy mluvit česky. Účast zatím potvrdili takoví mistři dabingu jako Pavel Soukup, Bohdan Tůma (Dat) a Magda Rychlíková). Určitě je nač se těšit! V átriu kulturního domu pak budou moci návštěvníci zhlédnout výstavu nejrůznějších Star Trek předmětů (od modelů a figurek po nejrůznější časopisy), spoustu suvenýrů (hrníčky, skleničky, odznaky, nášivky) posléze bude možno na místě přímo zakoupit. Podobně jako v loňském roce nezůstane ani multikino prázdné. Pořadatelům se podařilo získat od společnosti Paramount Pictures filmový pás s jedním z nejúspěšnějších Star Trek filmů s podtitulem První kontakt (1 nominace na Oscara). Ten budou moci milovníci filmů zhlédnout hned ve třech promítacích časech. Star Trek se za ta dlouhá léta stal nedílnou součástí moderní kultury a rozhodně stále je nač se dívat! A 22. září 2007 se o tom můžete v kulturním domě Ládví v Praze na vlastní oči přesvědčit. Bude to nezapomenutelná jízda! Podrobnosti naleznete na internetových stránkách www.czechtrek.cz, klubové stránku Trekkies: The New Generation pak na www.trekkies.cz.

David Vítek


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...