28.9.2021 | Den české státnosti


AKCE: National Theatre Live v českých kinech

21.9.2009 9:05

NT Live NárodTOPlistV červnu 2009 byl distribuční společností Aerofilms spuštěn projekt National Theatre Live, jehož cílem je vysílat přímé přenosy z Národního divadla v Londýně do českých kin.

První hra, která se živě přenášela z Londýna do pražského kina Aero byla tragédie Faidra s Helen Mirren v hlavní roli. Jednou z dalších her, která budou živě přenášena z Londýna do českých kin, je inscenace nového románu Terryho Pratchetta Národ.

Přímý přenos světové premiéry Národ od Terryho Pratchetta a Marka Ravenhilla bude probíhat 30. ledna 2010 od 14:00 hodin v kině Aero. Předprodej vstupenek bude zahájen již 1. září 2009. Cena jedné vstupenky je jednotně stanovena na 350,- Kč. Představení má délku 210 minut.

Klub přátel Terryho PratchettaŘádní členové Klubu Terryho Pratchetta si mohou vstupenky rezervovat na e-mailu klub@discworld.cz. Klub má k dispozici 100 nejlepších míst za cenu 315,- Kč (10 % sleva). Do hlavičky e-mailu napište „Divadlo Národ“. Do obsahu uveďte své jméno, příjmení, přezdívku, číslo členské karty a počet objednaných lístků. Každý řádný člen si může rezervovat maximálně dvě vstupenky. Vstupenky si můžete rezervovat nejpozději do 27. září 2009.

Projekt NTlive navazuje na úspěšné přenosy oper z Metropolitní opery New York do kin, které v Čechách probíhají již od roku 2006. Přenosy činohry z Národního divadla v Londýně jsou tak druhým pokusem o šíření zahraniční kultury pomocí filmové a sateliní technologie.

Přímý přenos z Národního divadla v Londýně se přenáší do 270 různých kin a kulturních institucí po celém světě současně. V Čechách se k přímému přenosu prozatím připojila kina v Praze (kino Aero), Ostravě a Chotěboři.

Přenos je v High Definition digitální kvalitě s použitím prostorového šestikanálového zvuku Dolby 5.1.

Národ Terry PratchettHry jsou vysílány v originálním jazyce (angličtině). K dispozici budou také české titulky, které se zobrazují na titulkovacím plátně pod plátnem. Titulky vycházejí z překladu scénáře hry a budou konzultovány s překladatelem knih Janem Kantůrkem a jazykovou redaktorkou Národa Lenkou Weingartovou.

Hra je snímána několika kamerami (u posledního přenosu jich bylo použito 5). Divák má tak, díky filmové technologii, možnost vidět i detailní záběry na herce. Kamery jsou zapnuty i během přestávky představení - je tedy možné sledovat i dění v hledišti, přestavbu scény nebo pohledy do zákulisí.

Začátek přenosu je vždy uveden známou osobností – při posledním přenosu to byl herec Jeremy Irons (Patricij z filmu Barva kouzel). Úvodní proslov však z angličtiny přeložen nebude, neboť se předem neví, o čem bude vybraný mluvčí povídat.

Pokud nejste řádnými členy Klubu Terryho Pratchetta, je možné vstupenky rezervovat a zakoupit v kině Aero - on-line na www.kinoaero.cz, telefonicky na 608 330 088 nebo přímo na pokladně kina Aero (otevřena denně od 17 do 21 hodin, o víkendech od 15 do 22.45 hodin).

Připravované hry:

  • Konec dobrý, všechno dobré / W.Shakespeare - v kině Aero 01. října 2009 od 19.00hod.
  • Národ / Terry Pratchett, M.Ravenhill - v kině Aero 30. ledna 2010 od 14.00hod.
  • The Habit of Art / A.Bennett - v kině Aero 22. dubna 2010 od 19.00hod.

Odkazy:

  • http://www.aerofilms.cz  
  • http://www.ntlive.com
  • http://www.kinoaero.cz 
Petr Čáp


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...