26.2.2021 | Svátek má Dorota


AKCE+LIDÉ: Crwecon speciál - Stan Sakai

21.8.2009 0:05

Crwecon speciál Usagi Yojimbo SakaiTOPlistNa pozvání komiksového vydavatelství CREW zavítá do Prahy legendární Stan Sakai, tvůrce jednoho z nejúspěšnějších autorských komiksů - Usagi Yojimbo. Příběhy samurajského králíka jsou hitem i u nás. Momentálně se dokončuje jedenáctá kniha (které by se měla stihnout do Sakaiova příjezdu) a předchozí díly se mezitím stále dotiskují.

Není divu, že je tento komiks všeobecně tak úspěšný - Sakai je stejně skvělý vypravěč jako kreslíř. V epizodách ze života králičího ronina se misí historické reálie s hororovými historkami a variacemi na slavné japonské filmy. Ale nejde jen o hru s žánrem a poklonu asijské kultuře - Usagi Yojimbo nabízí fascinující a sugestivní příběhy, které dokáží napnout i dojmout.

Celá akce CRWECON SPECIÁL: STAN SAKAI! se bude konat 10. 9. v kině Světozor, od 16.00 do 18.00 hodin, přičemž součástí akce bude beseda a autogramiáda.

Stan SakaiSTAN SAKAI

Stan Sakai je člověk s dost netradičním životním osudem, který měl rozhodně nemalý vliv na jeho tvorbu. Narodil se 25. března 1953 v Kyoto v Japonsku, dalo by se tedy předpokládat, že je Japonec. Podle fotografií to tak i vypadá... i když to křestní jméno je dost matoucí. Ve věku dvou let se totiž Sakai přesídlil s celou rodinou na Havaj, kde strávil dalších 22 let a kde taky vystudoval Havajskou universitu. Pak se přestěhoval do Pasadeny v Kalifornii a zde – pokud je nám známo – žije dodnes.

Usagi Yojimbo Kruhy Tan SakaiSakai začínal nejdřív jako letterer, k jeho pracím patří například lettering v comicsech "Groo the Wanderer" ba dokonce i "Spiderman". Velice záhy však začal také sám kreslit a netrvalo to ani moc dlouho, než se mu podařilo svojí osobitou kresbou zaujmout. Těžištěm a nosní osou jeho tvorby je Usagi Yojimbo, který se záhy po svém vzniku stal doslova kultem.

První náčrtky a nápady na comics o Usagim vznikaly už v roce 1981. Zajímavé je, že původně se mělo jednat o realistický comics o slavném bojovníkovi Mijamoto Musashim, v prvních verzích má proto hrdina ještě jednoznačně lidské črty. Později vznikl nápad udělat hlavnímu hrdinovi králičí hlavu a Usagi byl na světě. Tento nápad se velice zalíbil Steveovi Gallacimu, šéfredaktorovi nově vzniknuvšího vydavatelství "Thoughts and Images", který pro svůj magazín "Albedo Anthropomorphics" hledal přesně něco takového. Historicky první příběh s Usagim se proto objevil v roce 1984 v tomto časopise.

Usagi Yojimbo Ronin SakaiV roce 1986 přichází Sakai k většímu vydavatelství Fantagraphics, kde posléze dostává i vlastní řadu. Odtud se pak v roce 1996 dostává do vydavatelství Dark Horse, pod kterého hlavičkou vychází dodnes – vyšlo tam už přes sto sešitů.

Za svoji práci byl Stan Sakai celkem patnáctkrát nominovaný na cenu Willa Eisnera. Získat se mu ji zatím podařilo třikrát, a to v roce 1996 v kategoriích "Talent zasluhující větší pozornost" a "Nejlepší leterrer" a v roce 1999 v kategorii "Nejlepší příběh na pokračování" za minisérii "Grasscutter" (brzy vyjde i česky). Kromě toho je taky držitelem dvou Haxtur Award (španělská comicsová cena) za rok 1999 v kategoriích "Best Short Story" a "Best Script", opět za minisérii "Grasscutter".

Jiří Pavlovský


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...