Neviditelný pes

AKCE: Fantastika na Světu knihy 2009

7.5.2009 0:05

Článek je publikován se svolením redakce FantasyPlanet. Text původně vyšel 28. dubna 2009.

TOPlistBěhem následujících dní Vás budeme průběžně a podrobně informovat o akcích souvisejících s fantastikou na veletrhu Svět knihy 2009. (redakce Sardenu)

Nejen tradiční vyhlašování Cen Akademie SFFH, ale i další fantastické lahůdky nabídne letošní ročník veletrhu. Přijedou a budou povídat Sergej Lukjaněnko, Andrzej Pilipiuk, Markus Heitz a spousta českých osobností fantastiky. Pojďme se podívat, co všechno návštěvníky od čtvrtka 14. do neděle 17. května na pražském Výstavišti čeká.

Fantastický program se z větší části odehraje stylově v Pavilonu fantazie a kreativity v pravém křídle Průmyslového paláce. Za Sergejem Lukjaněnkem, světoznámým ruským autorem, se však můžete vydat i za brány pražského Výstaviště, do Ruského střediska vědy a kultury, nicméně když to nestihnete, nemusíte zoufat – Lukjaněnko bude mít pořad i přímo na místě konání, ve Velkém sále v pátek večer. Kromě něho by do Prahy měly dorazit i další dvě velké osobnosti zahraniční fantastiky. Polský spisovatel Andrzej Pilipiuk, autor svérázné postavy Jakuba Vandrovce, bude v pátek podepisovat i vyprávět. V sobotu se pak můžete těšit na autogramiádu Markuse Heitze, který na Svět knihy přijede se čtvrtým dílem své trpasličí ságy, nazvaném Osud trpaslíků.

Čtvrtek 14. 5.

Pavilon fantazie a kreativity (pravé křídlo)

16.00-16.50 Vlado Ríša - Bruncvíkovská legenda a česká fantasy
Fantasy se víceméně vždy námětově opírala o severské legendy. Až v poslední době si autoři uvědomili, že slovanské legendy jsou také zajímavé a že je na nich možné postavit nejeden dobrý příběh.

17.00-17.50 Miroslav Žamboch - Tvrdá data a fantazie
Realita nám poskytuje nekonečné množství stavebních kostek k tomu, abychom si s nimi hráli. Ponorky, vzducholodě, neutronové hvězdy a spoustu dalšího ve skutečnosti a světě imaginace spisovatelů.

Ruské středisko vědy a kultury

18.00-19.00 Sergej Lukjaněnko
Autorský večer známého autora fantastických románů Sergeje Lukjaněnka, laureáta mnoha cen, nositele titulu Nejlepší fantasta Evropy.

Pátek 15.5.

Pavilon fantazie a kreativity (pravé křídlo)

13.00-13.50 - František Novotný - Mezní jevy fantastiky
Příběh služebnice Margaret Atwoodové a Židovský policejní klub Michaela Chabona si vybral František Novotný, několikanásobný laureát Ceny Akademie SFFH, aby demonstroval, kde má dnešní sci-fi hranice.

15.30-16.20 Jiří W. Procházka - Agent JFK - česká SF a F knižní řada
Existují myriády světů, rozprostírajících se do minulosti i do budoucnosti. Na správný chod tohoto metauniverza dohlíží supertajná organizace. O knižní sérii přednáší a čte jeden z hlavních autorů.

Sál Rosteme s knihou (pravé křídlo)

14.00-14.50 - Františka Vrbenská - Počítač pro Pegase aneb O příbězích a knihách v 21. století
Kdysi se zrodily příběhy, aby předávaly poznatky, budovaly sociální vazby, dotvářely emotivní prostor. Mají ještě místo ve světě technologického pokroku, dynamického myšlení a informační exploze?

Stánek S 206 (střední hala)

17.15-18.00 Andrzej Pilipiuk - autogramiáda Autogramiáda předního polského autora fantasy literatury.

Velký sál (střední hala)

18.00-18.50
Tvůrčí setkání se známým autorem fantastických románů Sergejem Lukjaněnkem, laureátem mnoha cen, nositelem titulu Nejlepší fantasta Evropy.

Komorní sál – pravé křídlo (balkon vlevo)

18.00-18.50
Andrzej Pilipiuk - přední polský autor fantasy, tvůrce kultovní postavy Jakuba Vandrovce, producenta kořalky a venkovského vymítače - samouka, který je oblíbený i mezi českými čtenáři.

Sobota 16. 5.

Pavilon fantazie a kreativity (pravé křídlo)

11.30-12.20 Jaroslav Mostecký - Historická fantasy
Co je historická fantasy? Čím historii okořenit, aby se zahalila do hávu fantasy? Povídání a autorské čtení s Jarkem Mosteckým, předním autorem žánru, nejen o vikingské trilogii Vlčí věk.

14.00-14.50 Petra Neomillnerová - Archetypy ve fantastice aneb Krásná žena, silný muž
Archetypy jsou tak hluboko v nás, že je ani nevnímáme, ale přesto ovlivňují náš život a pokud jde o literaturu, máme jen dvě cesty: buď jdeme s nimi nebo proti nim, ale ignorovat je nedokážeme nikdy.

Stánek L 308 (levé křídlo)

10.30 - 11.30 + 13.30-14.30 + 16.30-17.30 Markus Heitz - autogramiáda
Nejprodávanější autor fantasy v německy mluvících zemích, u nás známý cyklem Trpaslíci, podepisuje právě vydanou závěrečnou knihu tetralogie, Osud trpaslíků. (Bude přítomen i autor obálek, Jan Patrik Krásný.)

Stánek L 415 (levé křídlo)

15.00-16.00 Ondřej Neff: Verneovky - beseda a autogramiáda
Spisovatel, ale také sběratel a znalec díla Julese Vernea promluví o svém oblíbeném autorovi a svých moderních verzích jeho knih, které vycházejí s ilustracemi Zdeňka Buriana.

Velký sál (střední hala)

15.00-16.20 Předávání cen Akademie scifi, fantasy a hororu
Čtrnáctý ročník tradiční akce, v níž přední odborníci na fantastickou literaturu dvoukolovým systémem hodnotí celou produkci fantastických literárních žánrů za uplynulý rok v řadě kategorií, a také oceňují výkony osobností, od autorů přes výtvarníky až po redaktory a překladatele. Nejvyšším oceněním je pak Kniha roku. Moderují Eva Aichmajerová a Richard Klíčník.

Neděle 17. 5.

Pavilon fantazie a kreativity (pravé křídlo)

11.00 - 10.50Pavel Renčín - Co se děje ve městech za našimi zády?
Fantazie ze světa kolem nás ani zdaleka nezmizela, neuvěřitelné bytosti číhají ve stínech a města mají svou duši. O městské fantasy obecně a o trilogii Městské války, která se odehrává v ČR.

Kompletní program najdete na www.bookworld.cz.

Anotace pořadů jsou převzaté z programu.

Pavla Lžičařová


zpět na článek