9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Marvin 23.8.2006 8:13

kategorie film

Obávám se, že tak snadné to nebude. Pamatuje si někdo kolikrát za ty 4 roky co tato kategorie existovala si nějaký zástupce distributora přišel osobně pro cenu? A tato kategorie měla tendence k "populárním" výsledkům - většinou se zde prosazovaly tzv. trháky (na ty se stihl podívat skoro každý akademik) a chytřejší věci byly za popelku. 

Martin Šust 22.8.2006 13:17

Akademie SFFH

1) Změny ve vyhlašování podle toho, kdo má daný rok vyhrát? Zcela nepodložené a mylné prohlášení.

2) Akademie se nijak neprofiluje na conech, jedinou výjimkou je valná hromada pořádaná jednou za několik let. Akademie není součástí fandomu a není tu jen pro fanoušky.

3) Nová podoba sošky by měla být prodiskutována na valné hromadě letos na Parconu v Neratovicích. Návrh máme připraven a podoba sošky nebude mít nic společného s Mlokem. Myslím, že vypadá o dost lépe a reprezentativněji.

4) Jak o sobě dává vědět třeba akademie udělující cenu Anděl v hudebním průmyslu? Členové akademie jsou povětšinou profesionálové, nemají moc času věnovat se nějaké propagaci. K tomu budou v brzké době vytvořeny internetové stránky, jediným projevem Akademie je udílení cen, jejichž výsledky jsou vyhlašovány na knižním veletrhu a poté projdou tiskem. Návrhy v článku však budou projednány.

5) David Hartmann vtiskl Pevnost punc žurnalistické profesionality. Sám však fantastiku v podstatě nikdy nečetl, nenapsal žándý článek v tomto směru a jen těžko ho lze chápat jako žánrového odborníka, natož pak si ho představit v roli předsedy samotné Akademie.

Parsek 22.8.2006 14:58

Re: Akademie SFFH

Ad 1) Naprosto souhlasím, zbytečný příspěvek. Myslím, že o žádný komplot nejde.

Ad 2) Myšleno bylo získání více informací od starších fanů, třeba i členů Akademie v průběhu conu. Musím říct, že mě opravdu zajímají odpovědi na všechny otázky v mém předešlém příspěvku.

Ad 3) Skvělé!!!

Ad 4) Je přeci jedno jako o sobě dává vědět akademie populární hudby, která funguje jen za účelem rozhodování o cenách. Nemá za cíl (alespoň předpokládám) i jinak propagovat hudební průmysl. To se mi zdá jako největší rozdíl oproti ASFFH, mám odjakživa pocit, že ta je zaměřena i na propagaci SF, F a H ve všech oborech, žánrech atd. Nebo se mýlím?

Ad 5) S panem Hartmannem to byl takový nápad. Je skutečně potřeba, aby řekněme výkonný předseda ASFFH byl žánrovým odborníkem? Samozřejmě to předpokládá placenou funkci a tedy i hledání sponzorů Akademie a dalších a dalších činností operativních činností. Věřím, že prostor pro takou činnost i na našem omezeném trhu je. V takovém případě si myslím, že by to pan Hartmann mohl dělat. Tímto se mu omlouvám, že je objektem veřejné diskuze.

Martin Šust 22.8.2006 17:51

Akademie SFFH

Předně, Akademie SFFH dnes není rozhodně zkostnatělá, protože právě prochází asi největším počtem změn za svou dosavadní historii, změna sošky je jen jedna kosmetická úprava a na valné hromadě bude projednávána celá řada dalších možných změn.

Členství v Akademii bude mimochodem jedním z hlavních bodů této diskuze, protože je třeba zvěřejnit členy a přesně definovat, kdo má právo býti členem a za jakých podmínek se jím může stát. Pokud jde o vedení, pak předsedou a zakládajícím členem je Zdeněk Rampas, jeho řekněme zástupci jsou Richard Podaný a moje maličkost, pokud se to tedy tak dá chápat. Osobně bych si přál, aby rovněž vedení Akademie bylo potvrzeno či zamítnuto v průběhu hlasování. Na stránkách Akademie pak bude zveřejněn seznam členů i podmínky nutné pro jejich členství.

Pokud se odsouhlasí jeden z požadavků na změnu, a to je placení členských příspěvků, mohlo by se navýšit disponibilní konto Akademie a vznikne tak prostor pro větší propagaci a lepší prezentaci. Rovněž máme v plánu oslovit sponzory.

Parsek 23.8.2006 8:18

Re: Akademie SFFH

Pane Šuste, každopádně díky, že tady diskutujete a odpovídáte. Je skvělé, že v Akademii probíhají změny a věřím, že i tato celá diskuze odstartovaná už článkem pana Popiolka přináší konstruktivní návrhy. Případně argumenty, které stojí za to projednat, popřemýšlet o nich. Z mého pohledu je statut a cíle Akademie to nejdůležitější, co by mělo být veřejně známo, následováno členy atd. Mimochodem bych měl zájem stát se členem (i platícím), tak jsem zvědav, jestli na to budu mít právo. Jinak ale myslím, že by mělo být stanoveno za jakých podmínek může být člen, členem čestným, čili neplatícím. Ten by měl ale samozřejmě zachována všechna práva a povinnosti "normálního" člena. No nebudu už pokračovat, nápadů je spousta, ale nemám přesný přehled o tom jak jsou reálné, či jestli nejsou spíš z kategorie snů, nevidím ty ozubená kolečka uvnitř mechaniky Akademie. Přeju jí ale vše dobré a aby všechny změny byly pozitivně přijaty. 

Randalf 22.8.2006 10:12

Kategorie Akademie

Nemůžu si pomoct, ale má takový nepříjemný pocit, že změny ve vyhlašovaných kategoriích se děly podle toho, koho byl zájem zrovna v tom roce vyhlásit za vítěze :-/

A mimo to, chtělo by to jinou formy ceny - MLOK je tak profláknutý (i když hezký), že pokud čistě hypoteticky budu-li úspěšný pořadatel, spisovatel a nakladatel a získám MLOKa v CKČ, MLOKa za zásluhy a vyhraju akademii za tvorbu i za vydavatelskou činnost, budu mít ve vitríně stejné sošky za různé úspěchy a to pak vypadá divně.

Zcela otevřeně - pokud se Akademi nezmění, není o co stát :-(

Jan Vaněk jr. 22.8.2006 12:35

Re: Kategorie Akademie

Randalfovi není pomoci, ale změny ve složení kategorií se dělaly v polovině roku, po vyhlášení předchozích vítězů.

Parsek 22.8.2006 9:48

Co to vlastně je ta Akademie?

Abych to uvedl na pravou míru, vím co Akademie asi je, ale narážím právě na to, jak akademie funguje - komunikuje. Nejezdí-li fanové na cony, nemají moc šancí zjistit co to Akademie je, kdo je jejím členem, jak funguje, co má za CÍL a co vůbec dělá. Snad jen o těch cenách se trochu ví, ale ceny asi nebudou jediná náplň práce, nebo ano? Zakopaný pes bude tedy v marketingu, předpokládám. Protože odborníků a znalců sci-fi, fantasy a hororu máme dost. Marketing nemusí být nutně drahý, stačí využít peněz druhých k propagaci. Pagi dal jasný příklad jak by to mimojiné také šlo. Což takhle nalít čerstvou krev do zkornatělých cév Akademnie? Pěkný příklad je vzestup, nebo vůbec zrození Pevnosti. Ačkoliv mi svým zaměřením nevyhovuje na 100%, tak její úspěch je velkolepý. Nemýlím-li se odchází v těchto dnech její šéfredaktor, nechtěl by si zkusit vstoupit do vedení Akademie? Jde to vůbec, jak je možné se stát jejím členem a jak je voleno (jmenováno) vedení? Davide Hartmanne nechtěl byste to zkusit? Myslím, že by Vám to šlo ;-)...

Bishopa 22.8.2006 12:14

Re: Co to vlastně je ta Akademie?

Obávám se, že zrovna David Hartman není tou nejpovolanější osobou, navíc, funkce ve vedení Akademie by ho těžko uživila :)

Jen tak na okraj, vy jste od Davida někdy četl nějaký text o fantastice, reportáž, recenci, cokoli, kromě úvodníku? Nechci mu křivdit, ala řekla bych, že jeho zájem vždycky směřoval jinam.

Václav Pravda 22.8.2006 8:44

Aeronautilus

Letos byl na největší akci pro fanoušky v ČR - Festivalu Fantazie vyhlášen druhý ročník ankety Aeronautilus, ve kterém jsou následující české kategorie: obálka, román (bez ohledu na žánr), povídka, web, Velmistr organizátor (tzn. organizátor conů, redaktor, pořadatel soutěží, ...), Velmistr autor (tzn. výtvarník, spisovatel, režisér, ...). Pro příští rok bude přidána kategorie film. Anketa Aeronautilus je v plenkách, nebylo o ní dosud zvěřejněno příliš mnoho informací a dosud nemá hotové stránky. Je to proto, že původní myšlenka se vyvíjí a teprve příští rok by měla dostat pevné obrysy. Mimo jiné i díky tomu, jak se vyvíjí Akademie. Aeronautilus nechce konkurovat Akademii, ale chce vytvořit fanouškovskou protiváhu díky svému spojení s Fesivalem Fantazie. Aeronautilus (podle rakety z románů J.M.Trosky, její skleněná soška je určena Velmistrům, kovová ostatním kategoriím) se chopil kategorií, které Akademie opustila (povídka) nebo neměla (web) a přidal tradiční kategorie. Narozdíl od Akademie ovšem bude cena Aeronautilus udělována hlasováním fanoušků na Festivalu Fantazie a zakladatelů, mezi kterými nechybí Jaroslav Mostecký a další osobnosti české SF&F. Po prvním ročníku, který hodnotila skupina zakladatelů, přišel druhý ročník, který již hodnotili fanoušci na FF spolu se zakladateli. Při plánech na další rozvoj Akademie je asi užitečné vědět o Aeronautilovi a o záměrech. Další vývoj na sebe nenechá čekat, informace najdete během podzimu na www.aeronautilus.cz.

X 22.8.2006 21:41

Re: Aeronautilus

To by nebyl Pravda, aby si neudělal nějakou separatistickou cenu. Stejně tak jako má ASFFH chyby, tak se snad i ty jednou tím Festivalem Fantazize a Aeronautilusem zadávíš a bude konečně od tebe pokoj a ve Fandomu méně rozbrojů, kterých jsi až příliš často buď přímo původce nebo alespoň pořádný rozesírač...

Randalf 22.8.2006 23:15

Re: Re: Aeronautilus

Srabe, co se takhle podepsat?

Vaclav Pravda 23.8.2006 9:35

Re: Re: Aeronautilus

Takto nenavistny, zavistny, hloupy a veci neznaly komentar potesi a to myslim bez uvozovek. Jestlize mezi temi par protivniky jsou jen takovi srabi a hlupaci, je budoucnost FF a dalsich aktivit skvela. Cenu Auronautilus jsem nevymyslel ani nezorganizoval ja, poskytl jsem ji podporu. Aeronautilus nebojuje proti CsF ani proti Akademii, naopak ji vhodne doplnuje i jinde obvyklymi fanouskovskymi cenami. Ceskoslovensky Fandom umira a je to jeho vlastni "zasluha", protoze se vcas neotevrel dalsim formam SF&F, dalsim skupinam fanousku a je stale rigidnejsi, aniz by sam cokoliv vyraznejsiho, krome Interkomu a CKC, pro vetsi cast  fanousku delal. Festival Fantazie kolem sebe prirozene soustredil aktivni fany a spolupracuje s dalsimi a prakticky tak vznikl novy Fandom a ten se bude dale rozvijet. Jeste na jarni porade jsem se snazil ve prospech a rozvoj CsF navrhnout nejake zmeny, ale skupinka par dinosauru uz proste chce jen dozit v rezervaci a tech par naivnich mladych clenu, vericich v moznost rozvoje, uz to nezachrani. Ale jakepak rozvraceni? Ja se naopak snazil CsF zachranit pred upadkem a pomoci navazat na uzasnou historii, pomahal vzniku a vstupu novych klubu apod. Kdyz mi bylo dano opakovane najevo, ze o to dinos nestoji, rozvijim vlastni aktivity a podporuji aktivity jinych, ktere nicmene proti CsF nejdou. To ze CsF ve srovnani s ostatnimi skupinami fanousku upada, neni moje vina, ale jen a jen vina CsF, ktery se rozvraci sam uz hodne dlouho a prave to, ze odvrhuje nebo odrazuje postupne dalsi a dalsi aktivni fany a nic nenabizi, je duvod, proc je mene a mene vyznamny. Jasnym signalem je i uroven pripravy letosniho Parconu a rada dalsich veci. Je primitvní a hloupé házet vinu za úpadek CsF na jednoho nepritele a vybec to neodpovida situaci. Je diktovano nenavisti a zavisti, prat si konec FF a dalsich aktivit, ktere bavi stovky fanousku. Nicmene to asi zrovna tobe nevysvetlim. Snad to pomuze se zorientovat aspon ostatnim, kteri jsou ochotni premyslet.