16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce

Jako kluk jsem se téhle frázi smál - dokud jsem sám nezažil Srpen a Listopad. Už jsem v minulých letech vyprávěl různé příběhy z této doby, dnes popíšu boje na pražské „východní frontě“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Babička 5.5.2021 19:00

Smrkovský, až do své smrti tvrdil, ýe on to byl co zachránil Československo pro socialismus. Kdyby se jemu a jeho komunistům nepodařilo zabránit osvobození Prahy gen Pattonem, tak by nebyla sice ani revoluce, ale asi žádná naděje na budování socialismu.

Proto podepsal smlouvo o kapitulaci německé armády a dovolení jejího odchodu z Prahy, protože jinak nekomunističtí členové vedení povstání vyhrožovali že zavolají američany. Za to, že nepokusil zadržet němce v Praze do příchodu Koneva, byl nakonec zavřený

Smrkovský je typický komunista, který nedokázal překročit svůj stín. Komunisté ho uvěznili a on jím nepřestal být. Paralela s Husákem.

https://plus.rozhlas.cz/josef-smrkovsky-rebel-nebo-revolucionar-7233440

Tak spuste nahrávku, pokud to chcete jen to podstatné postrčte to na zhruba číslo 4 : 00 tedy 4 minuty, je tam o té Praze a Pattonovy z vlastních Smrkovského ůst

J. Hrdlička 5.5.2021 20:08

Ano, Smrkovský rozhodoval, kde se dvě obrovské armády setkají. Jelikož byl ale komunista, tak mu leckdo věří.

R. Toman 5.5.2021 8:47

Dědeček se Pražského povstátní aktivně zúčastnil na Praze 8. Ovšem nikdy neříkal, že šel bojovat proti nacistům natož fašistům. Vždy hovořil o Němcích, kteří tady vraždili a uzurpovali lidi. Taktéž moji rodiče. V roce 1968 k nám také nepřitáhli bolševici, ale Sověti konkrétně Rusové-rusáci.

J. Hrdlička 5.5.2021 9:11

Jenom Rusové? Já jen, že lidi třeba na jižním Slovensku nebo ve východních Čechách mají jiné vzpomínky.

R. Toman 5.5.2021 9:37

Ostatní armády VS nebyly zásadní. Co se týče národnosti tak jsem použil zkratku. Vojska SSSR se skládala z mnoha národností. Akorát jsem chtěl říct, že válku nevedou politické strany, ale státy. Ne všichni Němci byli nacisté, a ne všichni "Rusové" byli komunisté-bolševici. Nacista je stejně bezpohlavní termín jako zelený mužík na Krymu.

J. Hrdlička 5.5.2021 10:47

Ale jo, vím, jak to myslíte, i když třeba Polsko sem poslalo docela velké síly. Rozdíl byl ten, že první okupanti byli vesměs jedné národnosti (i Rakušané se tehdy považovali většinou za část německého národa), zatímco v roce 1968 se národností přiskotačilo možná až několik desítek. Ale chápu, že v šoku a stresu se tehdy mluvilo o "rusácích", to je pochopitelné, nebyla nálada rozlišovat.

R. Toman 5.5.2021 11:55

Tak já jsem chtěl hlavně poukázat na to, že když používám v tomto případě pojem nacista, tak k tomu musím napsat i německý. Protože nacisté byli i v Belgii, Holandsku a Lucembursku. Ovšem snaha těch dnešních novodobých vykladačů historie je to německý nebo Němci "vykostit" na co nejnižší míru. Je to až úsměvné jak třeba při tragickém výročí Lidic na ČT mluví o nacistickém zvěrstvu, pak mluví s pamětnicí a ta řekne "A pak přišli Němci a začali tady bezuzdně vraždit". Je klika, že z minulého režimu jsem si na tyto podprahové či přímé manipulace zvykl.

J. Hrdlička 5.5.2021 12:20

Souhlas, viz třeba NACISTICKÉ zločiny za války ČESKÉ zločiny po podepsání kapitulace.

R. Toman 5.5.2021 12:31

Ano, velmi dobře jste to vystihl.

J. Vaněček 5.5.2021 15:43

Ovšem v jedné věci se mýlíte, to "nacistické" nezačali používat sami Němci (aby zmírňovali svou odpovědnost), to používali běžně západní i východní spojenci už od roku 1945. Byl to termín, který měl pokrývat i zločiny jiných národností, třeba Chorvatů, Bulharů, Albánců, pobaltských národů, Rakušanů, Slováků, Maďarů, Ukrajinců, Slovinců, Norů...ti všichni se totiž ve jménu té ideologie zločinů dopouštěli.

J. Hrdlička 5.5.2021 15:45

Mluvilo se o situaci u nás.

R. Toman 5.5.2021 16:31

Přesně tak. Také jsem napsal v tomto případě. Jinak komouši radši používali termín fašismus, fašista. Vadilo jim to slovo socialistická v názvu NSDAP, když jsme tady budovali socialismus a komunismus v potu tváře.

J. Hrdlička 5.5.2021 7:48

V příspěvcích jako obvykle nechybí trapné zlehčování a zpochybňování protinacistického povstání, nepřekvapivě (také) od těch, kteří jsou jinak velkými vlastenci, když přijde na diktaturu komunistickou .

Základním a lehce ověřitelných faktem je, že Němci se v našem prostoru ještě nějaký čas chtěli bránit. Ještě pořád drželi frontové linie, maximálně tak ustupovali za boje, který přinášel ztráty nejen vojákům, ale i civilistům.

Povstání jim přineslo problémy v týlu a tím urychlilo jejich kapitulaci a skončení války, takže mělo smysl.

R. Langer 5.5.2021 8:40

Oni drželi frontové linie v pražských ulicích? 8-o

J. Hrdlička 5.5.2021 9:09

Nikoliv, proto taky píšu o povstání v týlu, nikoliv na frontové linii. Ovšem zabezpečené zázemí fronty je nezbytné pro fungování fronty samotné, (dodávky, přesuny).

J. Babička 5.5.2021 18:44

Takže chtěli bojovat až do konečného vítěztví. Berlín dobyt Hitler mrtev. Vy ste skutešně ocenil němce neuvěřitelně vysoko.

J. Hrdlička 5.5.2021 20:07

Naučte se nejdřív číst a chápat psaný text. Možná, že je pro někoho zločin stavět se na odpor proti hrdinným protibolševickým bojovníkům a našim ochráncům, ale rozhořčení by nemělo zabránit chápání krátkého příspěvku.

Jasně jsem napsal, že se tady chtěli ještě nějaký čas bránit. Držet frontu a pomalu se stahovat, pořád ještě doufal v rozkol v protinacistické koalici a možnosti získání lepších podmínek.

R. Meišner 5.5.2021 7:28

...já zas někdy v sedmdesátých letech byl účastníkem jakési rodinné oslavy,byl jsem kluk, a kdosi tam pozval staršího pána, pamětníka těch událostí--ten nám vyprávěl, že Němci zoufale utíkali do Říše, nejkratší cesta přes Prahu, a Pražáci jim v tom začali bránit....no nevím samozřejmě jak to vše bylo, -fakt je ten, že Hitler byl mrtev, válka prakticky skončila a v Remeši se domlouvala kapitulace. --už jen z těchto indicií trošku opožděné a zbytečné povstání. ale dějiny vždy určuje vítěz, samozřejmě.

J. Babička 5.5.2021 5:18

Já stále nerozumím, jaká byl účel Pražského povstání ? Německo prohrálo a zájem každého, nebo většiny německých vojáků, byl zachránit se a dorazit co nejrychleji do amerického zajetí. Takže jejích zájem byl co nejrychleji Prahu projet a spěchat na západ. Dovedu si představit rozuřenost němců když jim postaví do cesty barikády a nechtějí je pustit dál.

Ovšem bylo my vysvětlováno, že němci chtěli v Praze zůstat a opevnit se a počkat na příchod Rudé Armády, kdy chtěli statečně padnout.

Nevím co je pravda, ale že by v té době němci toužili po sebevraždě, což by znamenalo zůstat v Praze, kde proti rusům neměli naději ? To se mi nějak nezdá

Jesli byl cíl zadržet v Praze německé vojíky, až do příchodu Rudé Armády, i za cenu velkých obětí, tak proč teda přijali od němců kapitulaci a nakonec jim dovolili odejít ? Chybí mi v tom věem nějaká logika.

P. Hák 5.5.2021 7:05

Povstání vznikala v celé zemi, a nejen v naší. Lidé prostě zacítili šanci. Ostatně nejen v Čechách.

U nás v městečku nebyly tu ani žádné jednotky, které by bylo nutno zadržovat. Prostě se shazovaly háknkrajcy a Češi se znovu chopili moci. Výstřel nepadl, dokud ze sousedního města nepřijeli Němci a nepostříleli několik lidí...

Všechny ty konstrukce o tom, jak všechna povstání zmanipulovali komunisté, jsou jen moderní úlitba politice.

K. Salajka 5.5.2021 17:54

Němci ale opravdu myslí jinak. Do poslední chvíle byli cvičeni v tom, že musí za vítězství své říše položit život. Podobně nyní věří na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.