29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu jsou nám kosmické lety

V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den kosmonautiky. Po pěti úspěšných zkušebních letech, krytých v programu Sputnik mnohoslibným názvem „Kosmičeskij korjabl“, si toho dne v roce 1961 do kulové kabiny Vostoku 1 vlezl Jurij Gagarin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 14.4.2021 17:34

Autor sní. Nebudeme tam mít nic.

J. Vlček 14.4.2021 14:14

Zájemce o jednosměrný výlet na Mars, bez možného návratu na rodnou zeměkouli, nutno hledat mezi těmi, co je život na Zemi přestal bavit a přemýšlejí o sebevraždě. Těm to může řekněme o rok prodloužit život, to znamená o tu cestu na červenou planetu.

Zdravě uvažující jedinec se podle mne k takovémuto hazardu nemůže přece odhodlat.

Bohužel nemohu vyloučit, že se třeba mýlím.

V. Němec 14.4.2021 10:59

Máme, pořád ještě zatím, tak přepestrý nádherný svět k žití. Třeba v hloubkách oceánů úžasný a velmi málo poznaný.

Lidstvo se ale chrtí na budoucí osídlení pustého Marsu, prý snad do pěti set let.

Přitom při dnešní úrovni technologie by mohla být naše rodná Zeměkoule prostě rájem pro všechno živé, včetně lidí, na dalších několik miliard let, které známému světu zbývají. Lidé by ale museli obývat planetu v rozumném počtu, to je nějak vyřešit sebevražedný zákon kapitalismu honby za stále větším ziskem, pochybným bohatstvím, tudíž v důsledku potřebuje více a více konzumentů zboží.

A protože to zkrátka vlivem člověčí povahy nepůjde, bude se muset širý Vesmír obejít nakonec bez nás.

Takže, jak se kdysi zpívalo v jedné písničce, "všichni na Mars."

R. Langer 14.4.2021 14:14

Na tu pitomost, že kapitalismus potřebuje stále více a více konzumentů, jste přišel jak? 8-o

D. Polanský 14.4.2021 17:35

V oceánech leží miliony tun odpadu. To dá opravdu zabrat, než jej prozkoumáme.

J. Nevrkla 14.4.2021 10:02

Mám pevný názor, že lidi nic jiného než Zemi nikdy neosidli, nemá to žádný smysl. Naivní sny jak vidno ovšem stále žijí.

Š. Hašek 14.4.2021 10:37

Vidím to stejně.

Pokud se něco závažného bude dít - tak to budou jen periodicky opakovaná představení, která budou hrát lidičky tady na Zemi.

Tímto nevylučuji nadšený hlas nějakého turisty z Marsu. No, možná tam budou tři. A budou se těšit domů.

P. Milan 14.4.2021 10:58

Smysl by to mělo, ale technika k tomu chybí.

J. Nevrkla 14.4.2021 11:46

Jakékoliv osídlení by bylo neuvěřitelně drahé, komplikované. Jsou to prostory pro člověka a život vůbec zcela nevhodné, nesoumeritelne horší než jakýkoliv prostor na Zemi.

R. Langer 14.4.2021 14:15

Není ani technika, a nemá to ani smysl.

R. Meišner 14.4.2021 6:57

autore pominu tu nesmyslnou omáčku kolem a přejdu k hlavní myšlence: žádné lidské kolonie ve vesmíru nikdy nebudou (neříkejme oběžné dráze Země vesmír, prosím)--prostě proto, že člověk je schopen žít trvale pouze na Zemi. --jediná alternativa jsou umělé stroje na bázi křemíku, to bysme ovšem museli umět je naučit, aby se replikovaly. --opravdu ještě hodně dlouhá cesta, které se ani vy, ani já, ani naši prapravnoučci nedožijí. tož tak. 8-o

P. Hatina 14.4.2021 2:06

Tedy, dovolil bych si skepticky souhlasit, Ono taky připomeňme, že krátce potom co Američané slavně přistáli na Měsíci, byl tento projekt zastaven. K té očekávané další etapě, že se na Měsíci začnou stavět udržovat a rozšiřovat trvalé základny už nedošlo - ta už by byla tak technologicky složitá (a finančně neudržitelná), a nepřinášela žádné benefity ani do budoucna.

A dnes pan Musk se svým projektem SpaceX opakuje vývoj kosmických letů prakticky od začátku, s tím že chce "přeskočit" Měsíc, a dosáhnout s lidskou posádkou rovnou Marsu. Ovšem, tam bude stát před stejným problémem jako Američané před půl stoletím, udržovat (a posléze expandovat) tam trvalé základny, je za horizontem našich dnešních technologických znalostí, ale rovněž (pokud by se to prublo), i finančních limitů (páně Muska určitě).

V tom to halt autoři sci-fi nedomysleli, když předpokládali rychlou exploataci vesmíru, tím stylem, že vesmírná technologie všeho druhu bude tak jednoduchá a levná, že si jí živnostníci nakoupí v nedělní slevě v Kauflandu a pak vyrazí dělat byznys na jiné planety.;-D

J. Jurax 14.4.2021 19:27

No jo no, to máte těžký ... a řekl byste před třiceti lety, že mobilní technologie všeho druhu bude tak jednoduchá a levná, že si ji živnostníci nakoupí v nedělní slevě v Kauflandu a pak vyrazí dělat byznys ... ;-D

V. Kolman 14.4.2021 19:52

Jsem také skeptik jako vy, pane Hatino. Přesto očekávám v dohledné době nastane docela "šrumec" při závodech, kdo první postaví na orbitě Měsíce, či přímo na Měsíci stálou vědeckou (vojenskou?) základnu.

Budou to Američané, Číňané, Rusové, nebo někdo jiný???