28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Historie nicnedělání českých vlád

Letošní růst energií viditelně začal už vloni 13. října pádem Bohemia Energy s milionem odběrných míst na plyn a elektřinu (a posléze i dalších distributorů s nízkými cenami a žádným zajištěním). Nebylo to tak docela neočekávané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 21.9.2022 14:58

To lze než podepsat. Nicnedělání, to je to přesné slovo. Přitom na větší využití soláru stačí, aby se alespoň vyplatilo využít střechy i jinak, než ke krytí vlastní spotřeby. Totéž platí o kogeneraci. Např. bytový dům je řešitelný jen nákladně, kdy se všichni i s kogenerací připojí za jeden elektroměr. A proč jako ?

O hlouposti ve věci modulárních reaktorů, které má NuScale, ale jsou taky vymyšlené dva v Řeži, ani nemluvě. Co tak to realizovat ? Jako pasivní bezpečnost a recyklovatelnost, to je o dost jiné kafe, než klasický atom.

O. Vašíček 21.9.2022 17:20

Solár na střeše je vhodný pro provoz klimatizace pod střechou. V zimě nikoho nezahřeje a v létě je energie z OZE dost.

Modulární reaktory jsou stejné jaderné zařízení a vztahují se na ně stejné zákony a předpisy. Stejná je i pasivní bezpečnost s dnes u nás provozovanými reaktory. Pokud se rozjede reakce a dojde k poruše, tak se reakce zastaví. Ale chladit se musí stejně. Ty rychlé štěpné produkty už neukecáte.

Pokud změníte předpisy, tak i klasický reaktor vyjde podstatně levněji. A POZOR! Lépe se hlídá dostatečně zabezpečený objekt než "kotelna na předměstí". Nemám strach z technické selhání, tam se to modeluje a připravuje protiopatření. Mám strach ze sabotáže. Při stávajícím zabezpečení JE je minimální. Při postavení kontejneru někde na dvoře si už tak jistý nejsem. Stačí jen magor, který bude chtít ukázat, jak je jaderná energetika nebezpečná.

J. Ptáček 21.9.2022 12:45

V důsledku ruské agrese a asi čínskému Covidu poklesla a dál poklesne životní úroveň všude. V Rusku, na Ukrajině, v USA, v Číně, v bohatém Německu i chudém Česku. Nic si nenamlouvejme. Jenže někomu ten pokles začne na 10 miliardách, někomu na 10 milionech, někomu na 10 tisících a někomu na 10 korunách. Co s tím?

M. Šejna 21.9.2022 9:12

K první dodávce LNG pro Česko do holandského terminálu bych ještě dodal toto:

Ministr Sikela před pár týdny tvrdil, že ceny na burze neodpovídají realitě, protože na burze se provádějí pouze nepatrné obchody. Podle něho tedy není nutné se děsit těchto šílených cen.

Včerejší dodávka LNG ale byla realizována za burzovní cenu, tedy 4500 Kč za MWh.

Takže Sikela většinou mlčí. A pokud promluví, tak lže.

V. Petr 21.9.2022 12:19

Roku 2020 byla odstavena uhelná elektrárna Prunéřov 1 a roku 2021 elektrárna Mělník 3. Pokud by zůstaly v provozu, mohli bychom převěst do rezervy všechny plynové zdroje elektřiny.

A to chce Slepenec ostravské šachty v rámci "dekarbonizace" ZASYPAT! Něco takového chtěl udělat ministr Morgenthau Němcům po WW2 ale Rooseveltova vláda tyto plány (které třeba generál Eisenhower označil za "zločinné") zamítla!

B. Máca 21.9.2022 8:29

První věta je chybná. Růst cen energií vedl k pádu Bohemia Energy.

D. Hrubý 21.9.2022 8:15

Tvojho brata brat má brata... Je taková písnička. Před 30 lety byli 4 základní dodavatelé ( pokud si pamatuji). Já měl Jihomoravskou plynárenskou. Plyn byl v metrech krychlových a nešlo to ošidit, protože co bylo na budíku, to bylo na faktuře. Pak se do toho vložil brata brat nebo kamaráda kamarád a mezi distributora a odběratele se vpáčil další dodavatel. Protože se rozkřiklo, že se na tom dá vydělat a že kamarádúv kamarád má kamaráda, stačilo zase změnit zákon. Pak přišla divočina a začalo se s obchodováním na burze. Nemuselo se, pravda... Ale kamarád... Tak to potichu podpoříme. A že je těch kámošů fakt moc ( hlavně pětikolka má narváno ) i mimo plynárenství se vymyslelo dost fint, jak se napakovat. Na první pohled halířový položky. Poplatek OSA. Což o to. Umjelci musí z něčeho žít. Ale platit z prázdnýho média? Recyklační poplatek. Z legrace jsem jim řekl, že jim přivezu starou sekačku. Půl hodiny se to řešilo. Nevěděli. Poplatek z jističe? Ovšem naprostá pecka je revize komínu. Dřív to bývalo tak, u kotlů do 25kW si všechno obstaral majitel. Občas hořelo. I teď občas hoří. Manželka šéfa cechu kominíků musela přeblafnout půl Strakovky. Dneska se dělá revize. Vypláznete litr, týpek se mrkne zrcátkem a vy děláte to samý co dřív, stejně zodpovědně a ještě za to zaplatíte třetí straně. (Ta ženská se musela fakt nadřít ). EET bylo to samý. Stát vás kontroloval, ale ještě se za to muselo platit třetí straně. Koncesní poplatky to samý. Prý nemají reklamy. Ovšem sponzorem pořadu je... A to reklama není. A kdo dnes kouká na ČT? Artur Šťaidl ráno zjistil, že nemá keš. Zavolal Agentovi, ten zavolal do OSA, OSA brnkla do rádia a od pondělka každý větší rádio pouští Bartošovou minimálně 6x. Tahle pakáž se bojí, že o to přijde stejně jako pobírači dávek. Nemáte ponětí, kolik kamarádů má kamaráda. A to je taky důvod, proč zemědělec dělá ministra na sociálce. Třeba. Jenže z toho plyne, že ministrem může být kdokoli, kdo umí číst notičky. A notičky píše ODS a ODS řídí kdo?

L. Písařík 22.9.2022 11:49

K revizím komínů: Mám kotel na plyn a spaliny o teplotě takové, že na výstupním kouřovodu skoro udržím ruku = 65 C. Komín vypouzdřen Al , nikdy se v něm nic nenalepilo, úsady na stěnách max 1mm za 30 let. Tak na co potřebuji revize každý rok a vymetání, to tehdy byl podraz kominického bratrstva, aby se vůbec uživili a nezanikli. Zkuste spalinami, které podle měření nedosahují ani 80 C něco zapálit.

R. Meišner 21.9.2022 7:51

oprava: při odpuštění poplatků OZE neušetří *průměrná domácnost* 4.000 kč-to je nesmysl. úspora činí cca 600,-kč za jednu Mwh-- to by znamenalo, že domácnosti by musely propálit kolem 7 Mwh ročně-----ve skutečnosti to je v průměru 2-3 Mwh, takže úspora bude max. do 2.000 Kč.

M. Šejna 21.9.2022 8:52

Vy bydlíte v garsonce?

Já ve svém domě propálím ročně 35 MWh plynu a 9 MWh elektřiny.

Když to rozdelím na dvě domácnosti, které v domě máme, tak je to 21 MWh na jednu domácnost.

M. Šejna 21.9.2022 8:57

Oprava: 22 MWh na domácnost.

J. Jurax 21.9.2022 20:49

Ano.

Ovšem odpuštění poplatků za OZE se týká jen elektřiny. A těch Vašich 4,5 elektrických MWh je jen trochu nad průměr ...

K. Nový 21.9.2022 6:37

Naše životy začala ovlivňovat německá vláda prostřednictvím německé energetické politiky zavírání atomových elektráren, vyrábění elekřiny z ruského plynu (který teď nemají) a obchodování elektřiny na burze v Lipsku.

Vliv německé vlády musí vyvážit česká vláda, tím, že omezí export elektřiny na úroveň před zavíráním německých atomových elektráren a tím, že ceny pro spotřebu v ČR budou odpovídat cenám v době před zavíráním německých atomových elektráren (může být i nárust ale nikoliv více jak př. dvounásobný).

Pokud to česká vláda nedokáže, je k ničemu a můžeme ji klidně zrušit. Jediné, na co se doposud zmohla, je, že bude dotovat rozdíl mezi cenou na burze v Lipsku a cenou, za kterou se bude elektřina prodávat spotřebitelům v ČR, a ten rozdíl bude dotovat z půjček a daní. Ty půjčky ovšem budou muset splatit naše děti. Vláda ani není schopna zavést sektorovou daň na OBROVSKÉ zisky z výroby elektřiny (která by cenu pro spotřebitele v ČR _nezvedla_, protože prodejci elektřiny nakupují na burze a koupili by od někoho jiného než ČEZ), které si ČEZ a ostatní výrobci elektřiny ničím nezasloužili.

ČR tuhle krizi nezavinila tak ať si ji Německo vyžere samo.

K. Nový 21.9.2022 6:37

PS: Odpovědi typu "Tohle kvůli EU nejde" mě nezajímají a česká vláda by je měla ignorovat. EU také nezabránila německé vládě zavřít německé jaderné elektrárny.

PPS: Odpovědi typu "EU nám nedá plyn" jsou nesmyslné. EU žádný plyn nemá. Jediné, co bychom od EU mohli dostat, je _ruský_ plyn nakoupený přes Německo, který ovšem nyní Německo po uzavření NS1 nemá a tudíž ho nemůže prodat. To už by bylo logičtější požádat Maďary, zda by se nerozdělili o jejich _ruský_ plyn, protože Maďaři _ruský_ plyn mají dostávat pres Southstream zatímco Němci _ruský_ plyn přes NS1 a NS2 nedostávají a jiný nemají. A pokud už bychom chěli kupovat _ruský_ plyn od Německa či Maďarska, bylo by levnější kupovat _ruský_ plyn od Ruska rovnou (přeprodej _ruského_ plynu přes Německo či Maďarsko z něj _neruský_ plyn neudělá, akorát zvedne cenu, s tím, že Rusko vydělá stejně). A pokud si nakoupíme _neruský_ plyn př. z Kataru, je náš a nikoliv EU či Německa, a jediné co platíme, je transport z Nizozemí.

PPPS: Odpovědi typu "Tohle je volný trh, tak jsme to přece chtěli" jsou nesmyslné také. Tohle je parodie na trh, určovaná energetickou politikou německé vlády a EU. Množství zákazů, příkazů a regulací se blíží stavu před rokem 1989, kdy ale i ti komunisté měli více rozumu než dnes EU a Německo.

PPPPS: Odpovědi typu "Za to může Putin" jsou nepravdivé. Zařídil snad Putin odpojení německých jaderných elektráren? To si rozhodla německá vláda, i s vědomím, že NS1 a NS2 jsou mimo provoz.

PPPPPS: Má česká vláda pravomoc omezit export? Má a tuto pravomoc využívá. Zkuste si třeba legálně prodat zbraň do zahraničí.

PPPPPPS: Je jedno kolik % vyrovné elektřinu ČEZ vyváží, pokud se ceny pro ČR řídí podle toho, za kolik prodá na burze v Lipsku.

R. Langer 21.9.2022 7:11

R^ [>-]

V. Petr 21.9.2022 12:27

R^R^R^

V. Petr 21.9.2022 12:24

Pokud nejsme schopni rozvěšet vládu na lucerny, nic s tím nenaděláme...

L. Frydryšek 21.9.2022 5:18

Seznam zprávy nabízí, abychom se podívali na první s LNG loď, která dostřihla Česko na závislosti na Rusku.

Takže Rusko na Česku ostrouhalo.

Tak se nemusí cena plynu zastropovat.

R. Langer 21.9.2022 5:41

Cože? 8-o

R. Langer 21.9.2022 5:44

Jo tak, už jsem to pochopil, Rusko ostrouhalo, a cenu plynu proto můžeme zvedat vesele dál, až do aleluja. Aha, tak to je dokonalé, to by mě opravdu nenapadlo! ;-€

K. Nový 21.9.2022 6:39

Jaká je cena tohoto plynu (bez dotací) pro koncového spotřebitele?

D. Hrubý 21.9.2022 7:16

Tajná

M. Šejna 21.9.2022 9:14

Okolo 4500 Kč za MWh.

Dotace tedy bude 1500 Kč za MWh.

R. Meišner 21.9.2022 7:55

jedna loď neodstřihne nic. celkem jich dostaneme osm---a potřeba za ruský plyn činí nejméně sto takových lodí. ---povíme si o tom v lednu, souhlasíte?8-o

M. Šejna 21.9.2022 0:34

Šaman zapomněl na včerejší zprávu oslavující Fialovu "genialitu".

Do Holandska včera dorazila první loď se zkapalněným plynem pro Česko. To je ten plyn, co nám Fialová vláda s velkou slávou zajistila.

Jenže plyn byl nakoupen za spotovou cenu na burze, tedy za 180 euro za MWh. Tedy 4500 Kč.

Takže pokud vláda zastropovala plyn na ceně 3000 Kč, bude muset za každou MWh doplatit z rozpočtu 1500 Kč.

To zas bude sekera v rozpočtu. Možná to překoná i covidovou sekeru. :-/

B. Máca 21.9.2022 8:34

Jde o kšeft ČEZu. Pro tuto dodávku LPG není na českém trhu místo, takže ČEZ jej asi rozprodá na západě.

https://ekonomickydenik.cz/cez-prebira-prvni-zasilku-zemniho-plynu-z-usa-ale-neznamena-to-ze-tento-plyn-spotrebujeme-v-cesku/