28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Dlouhá chvíle pro demokracii

S velkým očekáváním jsem minulou sobotu vyrazil na Letenskou pláň, kde spolek Milion chvilek, z. s., pořádal další shromáždění nespokojených občanů. Předem jsme se totiž dověděli, že bude představena nová velká idea.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 24.11.2019 19:18

Současný stav je důsledkem volebního systému poměrného zastoupení, téhož, který se tak velice "osvědčil" v Německu Výmarské republily, jakož i ve Francii před WW2!

Strany nezastupují své voliče, ale jednotlivé skupiny šmejdů, kmotrů a podvodníků. Stát se pod jejich vlivem chová jako NEPŘÍTEL OBČANŮ, viz zákon o exekucích či podpoře OZE.

Oligarcha, který má osobní ctižádost se osvědčit jako premiér se pak jeví jako lepší varianta! Podobně ctižádostiví jedinci jako Klaus či Zeman!

Ś. Svobodová 24.11.2019 18:45

Předpokládám, že pokud se někdo štrachá na Letnou poslouchat Michprdy, už je asi natolik uvědomělý, že k volbám chodí a volí některou opoziční stranu. Vznik další opoziční strany by měl zřejmě jediný následek - ti co balancují na hraně sněmovny se do ní už nedostanou a Michprdi ještě ne...

P. Aron 24.11.2019 11:08

Pane Kovanic,

dobrý článek, s vašimi názory se ztotožňuji.

Díky také za připomenutí a odkazy na Karla Čapka. Doporučuji všem aby si jeho články přečetli a uvědomili si, jak velmi podobná je naše politická scéna té prvorepublikové.

B. Pražák 24.11.2019 8:37

Baví mě věty typu, že tu není nikdo, kdo by případně Babiše nahradil, že on je ten jediný alfasamec a bez něj jsme úplně na mizině. Kdo toto píše, vůbec nepochopil princip demokracie a tihne k totalitě. Princip demokracie je právě v rozdělení moci mezi více mocných, kteří se vzájemně hlídají. Zejména, když mi tam máme toho adorovaneho alfa samce tak vykutáleného.

L. Písařík 24.11.2019 17:40

Být vámi, nekafrám tady a už hledám samce Alfaalfa.

J. Jurax 23.11.2019 16:47

„1. Chceme mít politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů.

2. Chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti a převzali za ni svůj díl zodpovědnosti.

3. Chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.

Ad 1) - absurdní. Politik, který nelže (před volbami i po nich) a nestraší (třeba hrůzami, které by nastaly, kdyby se k moci dostala opozice) neexistuje. A politik respektující demokratická pravidla a instituce, i když se mu to nehodí (ten Minář chce být politik?), stejně jako politik nekradoucí (pardon, nepřesměrovávavší, krást se dá na mnoho způsobů) je taky vzácný.

Ad 2 a 3) - chtít můžete. Začít byste měli u sebe. Což je ale nepohodlné, takže ... ať radši jiní. My jenom chceme.

J. Svarda 24.11.2019 9:55

To co prezentuje onen Mikuláš Minář je v podstatě výsměch demokracii. Řádné volby nejde nahradit zorga-nizovánín akcí na Letné či jinde. Voliči jsou sváženi z krajů, z lidí se stejným smýšlením. Ony statisíce v davu jsou jen snad 1% skutečných voličů. Slabikováním dodaných proslovů panem Minářem se neřeší nic.;-(:-/

J. Chaloupka 23.11.2019 14:19

Dáváte mi naději, že takových jako Vy se na Letenské pláni, vyskytovalo více.

V. Čermák 23.11.2019 12:33

MilChPRDi hnutí ani stranu nezaloží. Jednak ví, že jich je málo a taky Nemají kromě AntiBabiše žádný program. Ty Obecné kecy jsou o ničem, že? Druhak, a to není zrovna nepodstatné, jsou Líní, jako všichni táboroví Řvouni, že? Viz Batroška s Dykem, vyhlásili Občanské nepokoje, a šli si po svých;-D;-D;-D;-D

F. Houžňák 23.11.2019 10:20

To je výborný, že to Kovanic podepsal. Ještě tam mohl doplnit - ale nedoplnil - "Chceme žít v zemi, kde je v noci tma a ve dne světlo". To mu vyčítám.

J. Štipák 23.11.2019 13:54

Tohle není moc vtipné.

F. Houžňák 23.11.2019 15:43

Taky to vtipné být nemá.

I. Mertl 23.11.2019 10:12

Je to složitější, jako kdeco a v politice všechno, milý autore. Současné roztříštění politického spektra, které je pro Čechy typické - viz poměry v První republice, spolu s apolitickým založením národa budovaným padesáti lety totality, vyhovuje straně bez jakékoli ideologie, respektive založené na naivní ideologii "ostatní jsou špatní, já jsem dobrý a proto bude líp", totalitně řízené šarmantním podvodníkem. Přemění-li se Chvilky ve stranu, třeba s miliónem členů a sympatizantů, tedy stranu s desetiprocentní preferencí - což je pravděpodobné, bude to z valné míry na úkor dnešních opozičních stran. Roztříštění politického spektra se nezmění, protože netečná a chvilkami prakticky nedotčená třicetiprocentní skupina nevoličů dál bude držet šarmantního podvodníka. A proto je smysl Chvilek ve výzvě politicky neaktivních lidí ke vstupu do jakékoli dnes opoziční strany, tam změnit současný poraženecký nebo sebeuspokojený duch. A tím vyvést tyto strany z letargie, se kterou čekají na nějaký zázrak. Pro změnu stačí trocha odvahy a k té vyzývají Chvilky.

J. Vlček 23.11.2019 11:09

Pane Mertle, nikdo přece chvilkařům nebrání vstoupit do jakékoli strany, dokonce ani založit si svoji novou stranu, nebo snad ano? Jestli oni se tedy nebojí té úporné práce, kterou stranické členství vyžaduje. Sejít se jednou za čas na mítinku, trochu se vyřvat a jít zase domů, jim patrně vyhovuje lépe.

Stejně je to s vámi, který druhého nazýváte šarmantním podvodníkem, aniž dokládáte svá tvrzení důkazy. Možno vás pokládat tedy rovněž za podvodníka, ovšem bez přívlastku šarmantní. Rv

J. Stejskal 23.11.2019 18:22

U příležitosti nějaké předchozí demonstrace "Chvilek", tuším, ČT dělala s panem Minářem rozhovor, kde na otázku, zda plánuje vytvořit nějaké politické uskupení a vstoupit do politiky, pan Minář odpověděl, že nikoliv, protože by se členové "názorově rozešli".

Od té doby mám jasno, že příznivcům "Chvilek" a hlavně panu Minářovi vlastně nejde primárně o nějakou změnu k lepšímu. Jde o to sejít se a mít pak dobrý (byť falešný) pocit, že člověk bojuje proti zlu.

I když by se totiž Babiš jednoho dne chytil za nos a rezignoval, není tu nikdo, kdo by to převzal po něm. Skončilo by to "úřednickou vládou" pod taktovkou Miloše Zemana na bůhví jak dlouho.

J. Chaloupka 23.11.2019 14:22

Problém je, že je moc náčelníků a málo indiánů.