28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

Rusko je teroristický režim

Poslanecká sněmovna odhlasovala drtivou většinou hlasů rezoluci označující Rusko za teroristický režim a je třeba to ocenit a uvítat. A naopak třeba odmítnout všechny pokusy jakkoli ospravedlňovat to, co se stalo 24. února.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Brunner 17.11.2022 20:13

Rv

L. Kuča 17.11.2022 21:56

Ano popsal jste to zcela vyčerpávajícím způsobem, také si myslím, že šlo o plýtvání sněmovním časem. Příště možná schválí rezoluci, že olej je mastnej :-P

K. A. 17.11.2022 16:47

Terorismus se v běžném pojetí používá pro nestátní politické násilí. Označovat státní režim za teroristický má tedy povahu významového posunu nebo jakési metafory asi jako "zločinecký" stát.

Autor tvrdí, že parlament odhlasoval zjevnou pravdu. Dobře, ponechme sémantický rozbor stranou. Má parlament odhlasovávat zjevnou pravdu? Např. že slepice snáší vejce?

L. Novák 17.11.2022 21:37

A proč ne? ? Rusko páchá válečné zločiny na Ukrajině z rozkazů jeho generality a vedení státu, pak je to teroristický stát. Od slova TEROR.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teror

J. Jonáš 19.11.2022 16:05

Něco jiného je zjevná pravda, a něco jiného je vyjádření oficiálního stanoviska.

J. Vala 24.11.2022 12:04

pokud to muze mit pravni nasledky, pak by to parlament odhlasovat mel. Pokud nekoho budu stihat nebo mu seberu majetek, musim proto mit jednoznacny pravni duvod

F. Kusák 17.11.2022 16:03

No moc tomu nerozumím, jak může být Rusko teroristický režim. Rusko, Ruská federace je přeci stát, splňující mezinárodní kritéria. Chápal bych třeba rčení, že v Rusku je teroristický režim, nebo že tam vládne terorizmus. Chápu novinářské zkratky, ale toto je prostě hloupost. Třeba takový Kavkaz, ten ruský je teroristický, ale ten gruzínský je už demokratický nebo gejzíry na Kamčatce, ty jsou vrcholem terorizmu.

J. Kindl 17.11.2022 17:05

Za válku na Ukrajině může Evropa, protože ona svým postojem vzbuzoval v Rusku její imperiální touhy, kterou jsou v Rusku zakodovany od 16 století. Moldávie v roce 1992 chtěla samostnost. Získala ji ale díky zásahu ruské armády přišla o Podněstří. Evropa k tomu mlčela. Pak následoval Tadžikistátn, Abcházie, Gruzie, Azebájdžán, Čečna, Osetie, Kavkaz, a pak přišel v roce 2014 Krym. Co dělala Evropa. Evropa dělala jenom tyty, to se nedělá. Rusko si řeklo, čím víc budeme dodávat suroviny Evropě tím spíše bude držet pusu. Takže se napadla Kolik smluv Rusko porušilo a porušuje je od druhé světové války.

J. Kindl 17.11.2022 9:02

V 15 století vznikla Moskevská Rus, splynutím s Tatary- Zlaté Hordy. Vláda Tatarů na území Ruska za 250 let, to je 15 generací a ovlivnila myšlení Rusů. Tatarská feudalita v ruském prostředí splynula, ale zároveň mu zprostředkovala své tradice a způsob myšlení. V době, kdy byl Zlatá horda poražena byla v Evropě renesance. Rusko se soustřeďuju na výboje a ne na vzdělání a dostižení Evropy, ale ovládání dalších území. Rusko se od 16 století do 19 století s rozšiřovalo rychlostí 90 km čtverečních za den. Roztáhlo se až na území dnešního USA. V 16 století Rusko přejímá pravoslaví a podle jejich nauky, která trvá do dnes, všichni ti, co nevěří v pravoslaví jsou lidé nečestní. Rusko věří, že je výlučné a nadřazené všem, kdo tuto víru nevyznávají.. Musíme si uvědomit, že Rusko je jiná civilizace. Rusko je imperiální země, je to jiná civilzace, jiný způsob uvažování. Rusko chce být stále velkou zemí, které se všichni bojí, chce opět návrat k roku 1989 jak prohlásil Putin.

M. Grundmann 17.11.2022 9:43

Území Velké Británie, Francie a dalších koloniálních mocností se v 19. století rozšiřovala ještě rychleji než území Ruska. Západní mocnosti si tehdy mezi sebou rozdělily během několika desetiletí velkou část světového území. A to nemluvím o obyvatelstvu, západní koloniální mocnosti ovládaly většinu lidstva. Útočily i na Čínu, kterou si také mezi sebou rozdělily a která se stala téměř kolonií tehdejších západních států.

USA v roce 1852 rovněž vojensky napadly Japonsko a donutily ho uzavřít nevýhodné asymetrické smlouvy s USA a dalšími západními státy. Tato politika se však USA nakonec vymstila, Japonci se z této americké agrese poučili, vyzbrojili se a v roce 1941 sami USA napadli.

J. Kindl 17.11.2022 14:55

Území Velké Británie, Francie a dalších koloniálních mocností se v 19. století rozšiřovala ještě rychleji než území Ruska. Také na úkor jiných států ???

M. Grundmann 17.11.2022 15:17

Tyto příspěvky se snaží naznačit, že bylo carské Rusko v 19. století na tehdejší poměry nějakým peklem. Nebylo a ani nemělo takovou pověst. Část Čechů tehdy dokonce uvažovala o tom, že bychom se stali částí Ruska.

V 19. století státy dnešního Západu dobývaly celý svět a silou si podmaňovaly celé národy. V některých zemích včetně USA existovalo otroctví, u nás do roku 1848 robota. V koloniích někdy vládlo neuvěřitelné násilí a docházelo tam i ke genocidě ( belgické Kongo, německá jihozápadní Afrika ). Evropané tehdy byli dobyvateli nejhoršího zrna. Řádění Evropanů v té době lze srovnat snad jedině s nacistickým Německem nebo stalinistickým Sovětským Svazem.

Připadá mi, že se hodně lidí snaží dokázat, že jsou Rusové od přírody darebáci a bestie a že si nepřátelství Západu zaslouží. Na rozdíl od civilizovaných a hodných Ukrajinců.

J. Kindl 17.11.2022 17:03

Jací jsou Rusové mluví historie a současnost. Rusové byli vždy postrachem civilizovaného světa. Stačí se zptat pamětníků a prostudovat dokumenty z té doby, jak se sovětští vojáci chovali po druhé světové válce na tak zvaných osvobozených zemí. Vyšla kniha, kterou vydala Univerzita Karlova. je složená z pouhých dokumentů té doby. V nich si naše vláda stěžuje na chování sovětské armády u nás, že vraždí loupí, znásilňuje stařeny, děti ženy. Pamětníci vypráví, že ženy chodily ven až večer. Na Moravě je zamykaly do sklípků a pouštěly je ven večer. Sovětský voják byl schopen znásilnit ženu i v pravé poledne i když šla s manželem. Tomu dali pod bradu samopal a jeho manželku znásilnili. Když se manžel bránil zastřelili jej. Od nás si sovětská armáda odvezla patenty, stojní zařízení továren, vyrabovala banky. Vše co jsme nemohli doložit, že je našeho státu byla to válečná kořist. Tak se chovali na každém osvobozeném území.

M. Grundmann 17.11.2022 17:07

Němci a Japonci se v té době samozřejmě chovali daleko lépe. ;-D;-D;-D

J. Kindl 17.11.2022 17:09

Ukrajina má jinou kulturu a jinou historii než Rusko a mluví jiným jazykem než Rusové.Území dnešní Ukrajiny ovládali Varjagové, což byli skandinávští Normani Varjagům, kteří ponikli od Baltu do východoslovanké oblasti v Podněstří se říkalo Rossové- později Rusové. Byli to válečníci, zdatní obchodníci. Rjurikovci byla Varjažská knížata, kteří na území dnešní Ukrajiny založili slovanský stát. Nebyl to stát ani Rusů, ani Bělorusů a ani Ukrajinců. Byla to země Slovanů. Slované se v té době ještě neidefikovali. Sto let po rozpadu státního útvaru dostal tento rozpadlý stát název Kyjevská Rus. Její příběh začíná v roce 862 a končí v roce 1132. Dnešní Rusko bylo tehdy pod navládou Tatarů a to do 16 století. Ti ovlivnili myšlení dnešních Rusů. Ukrajina od 14 století byla součástí Polsko - Litevské unie. Kozáci byli součástí tehdejší unie a byli svobodní a hájili a bránili hranice unie spou s polskými husary. Právě v souvislosti s nimi vzníká název Ukrajina. V oficálním dokumentu z roku 1590 se objevuje název Ukrajina. Bylo usnesení varšavského sejmu o sjednání pořádku ze strany Nižového vojska a právě tahle oblast byla v dokumentu pojmenovaná Ukrajina, což znamená kraj hranice. Byla to hranice s Krymským chanátem a Moskvou. V lednu roku 1654 Bohdan Chmelnický smlouvou přimkl tuto oblast k Rusku, Pozdě si uvědomil svůj hluboký omyl, Tím skončila svoboda kozáků..Dohoda, která znamenal připojení zemí na levém břehu Dněpru k carskému Rusku. Důvod byl náboženský a jeho malicherné spory s polskou šlechtou. Ukrajinci so vlivněny západem a západní kulturou o proti Rusku,

M. Grundmann 17.11.2022 17:28

To jsou jenom plané řeči, že Rusové jsou definitivně ovlivněni tatarskou nadvládou. Podobně jako lidé na Balkánu jsou ovlivněni tureckou nadvládou apod. Mentalita národů se rychle mění a i dnešní Češi jsou jiní než Češi před 40 lety. Když se Francouz vrátí do Francie po 40 letech, tak svou zemi i svůj národ vůbec nepozná, vše se úplně změnilo. Předpokládám, že by se nedávní předci Američanů zhrozili, jak moc dnešní Američané zhloupli.

Žádný národ není civilizovaný, pouze případně žije v dobrých podmínkách, kdy se lidé chovají civilizovaně. Ale toto chování vůbec není nějakou objektivní charakteristikou jakéhokoliv národa. Každý národ se kdykoliv může začít chovat naprosto brutálně v případě nevhodných podmínek. V každém z nás spí potenciální vrah, který se může kdykoliv probudit. Proto odmítám tvrzení, že jsou Rusové nějací horší lidé než my. Pouze žijí v jiných podmínkách.

P. Adler 17.11.2022 20:41

na primou otazku prima odpoved: ano ...

P. Adler 17.11.2022 0:31

nechapu, jak se mohlo stat, ze tak zdatny novinar jako ondrej neff si prestal overovat skutecnosti a zacal papouskovat propagandu, kterou ani nevytvorila jeho vlastni vlada, nebot prichazi zvenci ...

po tragickem odchodu redaktora jiriho wagnera se zacala uroven neviditelneho psa velice rychle zhorsovat, a kvalitni obsah zbytku listu uz nevyvazuje naprosto nesmyslne neffovy ovodniky ...

proc nesmyslne? protoze michaji propagandu (tedy nazory) s jakymsi pokusem o tvareni se zpravodajsky ...

opravdu se musim divit, ze neff, ktery zazil bolsevika se vsim vsudy, drzi (s prominutim) hubu a krok ve chvilich, kdy jeho vlada zcela nehorazne prosazuje zpusoby, za ktere by se nestydeli ani bolsevioci, ale ani fasiste ... tomu rikam ztrata pameti!

D. Mach 17.11.2022 0:43

Něco konkrétního, nebo jen nenávistné flusance?

J. Nový 17.11.2022 13:01

Třeba přepadení Jugoslávie moc nekoresponduje s těmi 75 lety bez války v Evropě

V. Sember 17.11.2022 16:08

Jaké přepadení Jugoslávie. V Jugoslávii vznikla válka válka mezi jednotlivými národy či etniky. Svět se pak snažil tu šílenou válku zastavit. Masakr v Srebrenici se zastavit nepodařilo. Dohlížející vojáci z Holandska byli zajati.

P. Dvořák 17.11.2022 18:04

Také Vám přepadli Vaši Jugošku? Račte si vygůglit, jak to všechno začalo. A ptejte se: kdo přepadl Slovinsko? Kdo přepadl Chorvatsko ATD.

Kdo způsobil masakr ve Srebrenici a Sarajevu? Kdo nedbal výzev OSN?

A kdo šel před soud?

P. Adler 19.11.2022 1:13

psal jsem o konkretnim textu a jeho konkretnich chybach ... staci?

J. Anděl 17.11.2022 8:21

Názory a propaganda nejsou synonyma. Úvodník, komentář, úvaha atp. nejsou zprávy.

L. Kuča 17.11.2022 11:23

Obávám se, že se mu to slévá. Já v textu žádnou propagandu nezaznamenal. Spíš dost pochybuji, že někdo z těch, kdo se tím slovem tolik ohánějí by uměl alespoň svými slovy správně popsat, čím se odlišuje od vyjádření názoru.

M. Grundmann 17.11.2022 15:25

Pro mě osobně propaganda obsahuje lži, kdežto osobní názor různý výklad skutečných událostí. Stejnou událost mohou různí lidé popisovat různě. Pro sociálního darwinistu je dobyvatelské chování silnějšího a schopnějšího obyvatelstva vůči slabšímu a zaostalejšímu obyvatelstvu normální a žádoucí a tito zaostalejší obyvatelé mají chytřejším lidem uvolnit místo a podrobit se jim. Tento názor je mezi Čechy velmi rozšířený a výrazně ovlivňuje pohled Čechů na historické dění.

Je to tento postoj, který se často skrývá za pohrdáním Rusy a Ruskem.

L. Novák 17.11.2022 21:43

Ty jsi ovšem jasný LHÁŘ, PROPAGANDISTA A DEZINFORMÁTOR. Provozuješ tuto "živnost" na NP systematicky a trvale. Rv!!

L. Kuča 17.11.2022 21:48

No, to co popisujete, spadá spíš pod termín 'mediální manipulace', poměrně dost odpudivá záležitost. Propaganda není nadávka, je neutrální a může sloužit k dobrému i zlému jakožto cílené nastavení myšlení společnosti. Propaganda v SSSR ke zburcování obyvatel k boji s nacisty a propaganda USA k mimořádnému nasazení lidí ve válečné produkci k témuž účelu byla pro dobrou věc. A stáli defacto proti výsledkům jiné, zlovolné propagandě pod taktovkou Goebbelse. Běžně se užívá určitého přehánění a schematizování, a to i u té směřované k dobrým cílům. Je to spíš takový 'žánr' pro působení vlády na společnost. Její etičnost nebo neetičnost je dána pouze jejím obsahem.

Genezi postoje Čechů si neumím úplně představit, jelikož jsem kalvinistického smýšlení, tak trochu říznutého lehkým asijským kolektivismem, a tak je pro mne myšlení zdejších lidí poměrně dost cizí, a naučil jsem se jej spíš jen tak povrchně utilitárně odhadovat. Nevím, zda je determinováno podvědomým sociálním darwinismem, možné je leccos. I když tedy myšlení zrovna Rusů, to mi připadá už zcela nesrozumitelné, jakoby z jiné reality. Měl jsem spíš za to, že ta averze má spíš historické kořeny a vznikla po 69 roce a byla dále udržována různými podněty. V současné době jsem potkal tak málo Rusů, že nejsem s to si udělat reprezentativní obrázek. Nicméně i u toho mála byla zjevná jistá 'velmocenská arogance', ještě výraznější, než u Britů a něco podobného očekávám i u Američanů, byť v jiném vnějším hávu.

M. Grundmann 18.11.2022 0:41

Dle mé zkušenosti je sociální darwinismus u Čechů mnohem častější než u lidí ze Západu. Možná také proto, že jsou tam tyto postoje přísně popírány. Češi nejenom otevřeně hovoří o nadřazených a podřazených skupinách obyvatel, ale současně zastávají názor, že jsou nadřazení lidé vzhledem ke svým schopnostem ( intelektuálním a jiným ) oprávněni ty podřadné vytlačovat a podřizovat si je. A podřadní lidé by měli toto chování nadřazených ( šikovnějších, produktivnějších apod. ) lidí akceptovat, protože tito nadřazení lidé jsou zdrojem pokroku ve společnosti. Dokonce bych řekl, že jsem jeden z mála Čechů, které znám, který zcela otevřeně tyto úvahy systematicky odmítá.

Netýká se to jenom Rusů, podobně hodně Čechů pohlíží na Araby, Afričany a jiná etnika. Rusové jsou často popisováni jako lidé hluboce neschopní něco vyrábět, žít v dobře fungující společnosti apod. Arabové a Afričané jsou popisováni jako podřadní lidé, které může přistěhovalec z Evropy připravit o jejich území jenom proto, že toto území dokáže sám lépe zhodnotit a lépe o něj pečovat než místní domorodci. A Arabové nebo Afričané by jim snad za to ještě měli poděkovat, jak krásná města pro sebe přistěhovalci na jejich území postavili. Je to typicky česká myšlenka.

P. Adler 17.11.2022 20:39

dekuji za ponauceni, a pak si, prosim vas, prectete neffuv text jeste jednou ... a kdyz budete mit pote jeste trochu casu a mleka, prectete si jeste jednou me vycitky ...