28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Přestali v Číně lhát?

Nechci tady samozřejmě tvrdit, že nový virus je koncem světa, taková hysterie není namístě. Ale úplný klid také ne. Velký rozdíl proti chřipce je ten, že mnoho nakažených potřebuje pomoc na jednotce intenzivní péče, bez které jim hrozí smrt zadušením.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 17.2.2020 18:33

Ať se soudruzi z ústředního výboru místo hloupých potlachů řídí raději moudrostí svých předků kolem 8. století (cca 100 let před příchodem Cyrila a Metoděje). Tehdejší Zpěvy staré Číny říkají:

"Nic se nevyrovná přítomnému opilství. Ve vesmíru zlo i dobro, žal i radost jsou ve skutečnosti nicotou."

Koronavir je asi všude v normálním světě nicotou, s výjimkou světového lídra.

K. Wágner 17.2.2020 15:43

Odborníci mají obavy z pandemie v Africe: „Nemůžeme s jistotou říci, zda máme případy koronaviru. Možná zde takové případy byly a my jsme si jich nevšimli,“ sdělil minulý týden pro Deutsche Welle keňský vědec Isaac Ngere.

D. Píšťala 17.2.2020 14:51

Číňani si budou vždycky tvrdit jen to co se jim hodí do krámu, jsou vyčůraný jak díra do sněhu!

R. Fiala 17.2.2020 14:50

Veškeré konspirativní úvahy a spekulace (pokud ovšem nesměřují proti našim nepřátelům mezi něž patří i Čína) jsou samozřejmě nepřípustné. Těm co paměť ještě slouží však neuniklo, že před lety v Gruzii ani na Ukrajině (tzv. majdan) snaha o izolaci, obklíčení a oslabení Ruska moc nevyšla. Aktuálně mocnějším nepřítelem je však spíše Čína. Bojkotovat Huawei a čínské sítě 5K se také valně nezdařilo, v Hongkongu to bylo ostřejší ale rovněž to nějak vyšumělo. Tahle náhlá epidemie nám tedy přišla jako na zavolanou. Problémem jen je to kšeftařské propojení s čínskou "dílnou světa" (to mi zase připomíná Leninovo cynické leč pravdivé konstatování, že "kapitalisté nám prodají i provaz na kterém je oběsíme"). A tak člověka nakonec napadne, zda v nynějším "euroatlantickém" zoufalství nakonec neožívá obludný přízrak bakteriologické války.

M. Pivoda 17.2.2020 10:55

Proti viru není účinný ani komunismus, ani kapitalismus

https://plus.rozhlas.cz/lida-rakusanova-virus-nejen-v-cinskem-systemu-8148314

R. Langer 17.2.2020 12:35

Páni, na to by jeden nepřišel. Taková moudra nám tady holt musí sdělovat naše malá hloupoučká UI. :-D

P. Zinga 17.2.2020 9:32

Konspirační teorie dneška jsou zítřejší realitou...

Vypadá to na to, že virus unikl z laboratoře na blízký rybí trh. Pravděpodobně na oblečení či rukou laboranta, co si šel koupit sváču...

https://www.danisch.de/blog/2020/02/16/fledermausurin-der-art-rhinolophus-affinis/#more-34132

V. Církva 17.2.2020 8:27

Podstatný na tomto článku je například zde popsaný důsledek globalismu. Západ se stal naprosto zranitelným, když do Číny převedl výrobu věeho, dokonce komponentů pro armádní výrobu a zdravotnictví. Třeba polovodiče se už v Evropě vyrábí málo a výroba nadále přesouvá. Nelze psát jen o nenežranosti. Firmy by snížily marži, nepatrně zdražili a vyráběli v Evropě. Jenže lidé nechtějí dražší evropské výrobky a konkurence by je převálcovala. Zakročit měla kultura a politika. Inu liberalismus (tedy ztráta hrdosti a pravidel) v praxi.

P. Lenc 17.2.2020 11:32

Ano!

P. Boublíková 17.2.2020 8:08

Přestali v Číně lhát, jak moc lhali a lhali-li vůbec? :-)

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Do 13.2. uváděla Čína počet nakažených,u kterých byla infekce prokázána pomocí PCR. Nikdy nikdo netvrdil, že je to celkový počet všech nakažených. 13.2. Čína jednorázově přičetla počet nemocných zjištěných pomocí CT. Ani v tom momentě nikdo netvrdil, že se jedná o všechny nemocné. Většina nemocných, zvlášť těch, u nichž byl lehký průběh nemoci (a přesto mohou být vysoce infekční), se testům vůbec nepodrobila.

Co se děje od 13.2.? Počet denně zjištěných nákaz opět klesl na původní hodnoty. Přičítá tedy nyní Čína opět jen případy potvrzené metodou PCR nebo oběma metodami, PCR i CT? Ví to někdo?

P. Boublíková 17.2.2020 8:16

Co se týče počtu zemřelých: vyvozovat něco z provozu krematorií mi připomíná známou urban legend o černé sanitce :-) Opravdu pracují běžně čínská krematoria jen 6 hodin denně? U nás je praxe taková, že provoz krematoria je nepřetržitý. Jen v případě nedostatku nebožtíků se některá z pecí odstaví a ostatní stále jedou 24 hodin denně, kromě nutné údržby. Je to z toho důvodu, že rozpálení vychladlé pece je energeticky náročné a tudíž velmi drahé.

V oblasti Wuchanu umírá měsíčně cca 10.000 lidí. Pokud by se zjistilo, kolik jich zemřelo za uplynulý měsíc, dal by se rozdíl přičíst na vrub epidemii. Myslím si, že by to byl přesnější odhad než nějaké sledování provozu krematorií.

V. Církva 17.2.2020 8:35

Tak najednou je moderní plivání především "progrevistických" kruhů na Čínu (nemyslím tento objektivní článek). Obávám se totiž, že Evropa by kromě objektivnějších informací nejednala a nejedná líp. Z "lidskoprávních" důvodů se v Evropě "nesmí" udělat karanténa po Čínsku. Myslím, že Číňané to neřeší hůř než by to dělali jinde.Něco jiného jsou samozřejmě důvody vzniku. U nás se maso jen tak na trhu prodávat nesmí. Jenže Čína má podmínky, jsou přelidnění v některých oblastech prostě ještě je rozvojová země. To nezmění ze dne na den, i když mají skvělé university a pokročili ve vědě a technologiích. Mají oblasti které rychle nerozvinou, i když na tom pracují.

Skoro to vypadá že jsem přítel komunistické Číny. Moc ne, snažím se nekupovat čínské výrobky a jejich šmírování nesnáším. Ale nesnáším když ti co způsobili (liberálové a lenoši) že se vše vyrábí v Číně, teď jenom kritizují.

P. Dostál 17.2.2020 7:05

Jedním z problémů globalizovaného světa je absolutní ztráty kontroly, kdo je na čem závislý. To, že si stát udržel na svém území výrobní kapacity, ještě pořád nic neznamená, protože jeho subdodavatelé už mohou přímo či nepřímo záviset na surovinách nebo komponentách z Číny. Ale i když ne, stejně někdo závisí na produkci jedné země, nebo prostě zjistí, že není prioritním odběratelem a celou produkci začne odebírat někdo důležitější. Jasně, globální korporaci se to nejspíš nestane, ale nad tou si zase národní státy, přinejmenším ty středně a méně silné, žádný vliv neudrží a ta už dávno své kapacity do Číny přesunula (protože jejím vrcholným manažerům jde výhradně o krátkodobý zisk, který se projeví na ceně akcií, se kterou jsou spjaté jejich odměny)

F. De Winter 17.2.2020 6:34

Ukazuje se, že bezbřehá globalizace není úplně dobrý nápad. Je čas pro lokalizaci s novými technologiemi a přiměřenou ochranu hranic.

V. Církva 17.2.2020 8:39

Jistě a zdá se že ten čas už byl před pár lety. Zatím se ale nic neděje. Teda něco přece, zdá se že Trump do té kupky hnoje píchnul vidle. To je ten nesečtělý misogenní bílý nabubřelý prezident USA.

Teda, on Trump je exhibicionista, trochu tlučhuba a namyšlenec. Ale je svůj a není zblblý "modernismem". Možná je tak dobře, že moc nečte.

J. Krynický 17.2.2020 16:36

Trump je hrubá záplata na hrubý pytel. Kohokoli s méně hroší kůží a s menší ochotou a schopností předhazovat uštěkaným "ochráncům demokracie" několi nových afér denně by mediální fronta uštěkala a donutila odstoupit. Když ne kvůli reálné aféře, tak by se vyrojilo pár #MooToo sviní, které by si "najednou" vzpomněly, že se na ně dotyčný kandidát před třiceti lety usmál.

L. Písařík 17.2.2020 4:56

Jedno vážné varování: Vývoj situace se zastavením výroby v čínských podnicích pokračuje tak, že ku podivu zjišťujeme, že přesouvat výrobu do podobných zemí se nemusí vyplatit a jistá diverzifikace by byla nanejvýš potřebná. Snad se najdou někteří, kteří začnou jednat. ČRplus uvedl, že ve Wuchan je důležitý producent surovin pro výrobu léků, z nichž 17 nevyrábí nikdo jiný. Dosti tristní.

R. Tichý 17.2.2020 7:43

Bohuzel je nutne uvazovat nad tim, komu se presun do ciny nevyplati....