28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Kam kráčí svět?

Svůj pohled na současnou dobu přináší profesor Jaroslav Šesták z Fyzikálního ústavu Akademie věd, autor knihy Termická analýza a termodynamické vlastnosti pevných látek. Propojování disciplín a neobvyklé závěry jsou pro Jaroslava Šestáka charakteristické. Dnešní rozhovor navazuje na interview, které jsme přinesli v červnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.8.2022 18:32

Hannah Arendt ... is best known for those dealing with the nature of power and evil, as well as politics, direct democracy, authority, and totalitarianism. In the popular mind she is best remembered for the controversy surrounding the trial of Adolf Eichmann, her attempt to explain how ordinary people become actors in totalitarian systems, which was considered by some an apologia, and for the phrase "the banality of evil".

Tato novinářka dobře vysvětlila historii nástupu Hitlera k moci v Německu. Nicméně zřejmě dosud nedoceněn zůstává její postřeh, že po vojenském pádu Hitlera, v Německu se v Německu prý nenašel ani jeden fašista. Ti lidé se prostě účelově překabátili na německé demokraty.

A teď konečně k věci: Čeští pamětníci, všimli jste si, kolik v ČR zůstalo komunistů z přesvědčení po tzv. Sametové revoluci 1989?

L. Novák 15.8.2022 22:09

Český pepíku, ty mezi ně patříš určitě! :-P

F. Zrcek 15.8.2022 18:04

Dovoluji si nesouhlasit s panem profesorem v tom, že nacionalistické strany jako třeba Přísaha, nám teď můžou pomoct, třeba s aktivováním národa.

Bezproblémovou budoucnost z doby Konce dějin a podobných škvárů jsme si sami zazdili. Když nebylo co řešit, vrhli jsme se na pseudoproblémy typu klimatické krize, genderové otázky, otrokářů (ne těch novodobých vydřiduchů, ale historických importérů černochů) a protibělošského rasismu. Zničili jsme rozvoj a výuku humanitních věd a zničili svobodnou výměnu názorů ve prospěch ideologie i v oblasti věd přírodních.

Éra globalizace zaplať Pánbůh končí, dopravní síť se rozpadla. Stala se v závěru jenom outsourcingem západních technologií a know-how na východ, zatímco západ se měl stát ekologicky čistou líhní kancelářských krys a konzumentem východní produkce. Dál už to ale nepůjde, průmysl musí vyrábět a prodávat, ne být jenom akceptorem vládních dotací, které rychle začínají vysychat. USA jako hlavní síla západu jsou rozpolcené, EU žije v iluzi klimatické spásy skrze gretény a britští studenti se pět minut po dvanácté začínají ozývat proti zničení vzdělávacích institucí nepříčetnými woky.

Škody jsou nevratné. Teď je ale na nastupující generaci, jestli chce pokračovat ve hře na debílky potřebující trigger-warning na obalu zakázané literatury, nebo se vzchopí k rozhodnému odporu pod tlakem nastupujícího přelidnění, krize, hladu a válek. Jde o to, jestli je toho schopna a já doufám že ano. Musí ale zapomenout na naučená ideologická klišé a začít se chovat racionálně. Musí nastudovat fakta především z technických a přírodních oborů místo pseudohumanitních tlachů. A musí začít věřit zkušenosti místo ideologie. A musí odstavit od lizu generace těch, které nás do toho průšvihu zavedli a chopit se vlastní příležitosti svět opravdu změnit.

Vrátit svět už nepůjde, profesor Šesták ani další pamětníci už to nevytrhnou. Ale ztracený zatím není, stačí jenom rozhodně změnit kurs.

P. Čech 15.8.2022 18:18

Tak za prvé, Přísaha není politická strana, ale občanské hnutí. To je velice důležité. Od roku 1920 nám, občanům, vládly a dosud vládnou politické strany. Přitom se pohybujeme od deseti k pěti. Jednoznačně z toho vyplývá, že tyto politické strany (všechny bez výjimky) efektivně řídit stát nedovedou a tudíž ani nemají. Občanská hnutí náš stát dosud neřídila a bylo by záhodno zkusit, zda to dovedou lépe než zmiňované politické strany. Ideální by ovšem bylo, kdyby stát řídili pomocí přímých a svobodných voleb sami občané, přičemž tito musí mít ve svých rukou nástroj pro prosazování své většinové vůle. Jen takovému systému lze říkat zastupitelská a nebo chcete-li parlamentní demokracie. Vláda a moc politických stran nad občany není žádnou demokracií ani náhodou!

R. Tesařík 15.8.2022 20:46

To je naivní.

L. Novák 15.8.2022 22:47

" Občanská hnutí náš stát dosud neřídila..." ????

Zapomněl jste na Občanské fórum po pádu komunistické totality...

L. Novák 15.8.2022 22:12

Skvěle napsáno! R^

R. Tesařík 15.8.2022 17:50

Aha...

E. Tkadlec 15.8.2022 16:37

Autor se dostal na mnoha místech na velmi tenký led. Vědecky doložené procesy v kombinaci s vizemi baby Vangy zabalené do romantického až sentimentálního hávu nevypadají opravdu dobře. Představa, že naše planeta je superorganismus, tj. jakási analogie k tradičním malým organismům, pokulhává vědecky na všechny nohy, protože ty tradiční organismy vznikly přírodním výběrem v průběhu biologické evoluce a jejich schopnost homeostázy je adaptací, která jim zvyšuje fitness. A toto na planetu Zemi nelze aplikovat ani při hodně dobré vůli.

P. Čech 15.8.2022 18:23

Ano, naše planeta Země je samostatným živoucím organismem, řídícím se svými přírodními zákony. Člověk, jako živočišný druh je pouhým parazitem na jejím těle. Parazité mohou ovšem být dvojího druhu. Přínosní a škodliví. Lidé jsou tím druhým případem. Planetu Zemi ničí ke svým egoistickým cílům a tím spějí ke své vlastní zkáze

P. Rada 15.8.2022 19:01

Trochu mi na Vaši zjednodušené/zkrácené? úvaze vadí jednostranost pojetí a nedostatek nadčasovosti v pohledu. Zkusím připomenout dvě krajní pozitiva hominidů s.s.. To druhé je zatím jen potenciální.

1. Lidé zakládající prvé civilizace totiž před cca 5tis lety sice zřejmě nevědomě ale zato zásadně pozměnily osud planety její záchranou před propadem do další doby ledové. K tomu postačilo vypalovat lesy, zakládat rýžoviště a to vedlo během tisíciletí k navýšení koncentrace CO2 z 260 na 280ppm. Toto ale stačilo na praktické vykompenzování Milankovičovi precese.

https://www.databazeknih.cz/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa-65709 Takto byla zásadně prodloužena doba meziledová s důsledky pro několikatisíciletý růst biodiverzity (pokles entropie) v klimatickém optimu a zároven i nastolení podmínek civilizačního rozvoje.

2. Pokud by civilizace zvládly svůj vývoj adaptivním způsobem, pak by snad jako jediné mohly navodit naprosto ojedinělý trasfer pozemského života přes vesmírné propasti a pomoci mu uniknout před budoucím nezvratným zničením ve výhni rozpínajícího se Slunce. Naděje to je nepatrná ale zároven snad podobně velká jako je sám vznik života a tedy nikoli zcela marná.

L. Novák 15.8.2022 22:48

Další z kázání fanatika Zelené církve? Rv ;-D

V. Kučer 15.8.2022 20:05

Jediný myslící tvor na této planetě je Homo sapiens a to i u něho záleží na výši IQ.

L. Novák 15.8.2022 22:58

Opravdu jediný? ;-)

V. Kučer 16.8.2022 0:03

Za mých mladých let jsem slyšel že druhý tvor po člověku je žena ale už se na to druhé místo derou delfíni.

P. Sura 15.8.2022 16:16

Kam kráčí svět? Tak kde záda "přestávají bejt slušný".... A všechno vlastní pílí, protože bejt bez názoru a proto mávat cizí fanglí je "IN".

M. Vinkler 15.8.2022 13:33

Velmi zajímavý článek, odstavce o klimatu a energetice by se měly objevit na čelních stránkách novin, aby veřejnost pochopila, kde vlastně jsme.

P. Rada 15.8.2022 14:01

Zejména v odstavci o klimatu interpretuje autor dění na planetě mylně - (zdůvodnil jsem už 15.8.2022 6:52).

Na čelních stránkách novin se dnes dočtete nejčastěji o stále anomálnějších výkyvech klimatu a zejména o rostoucích dopadec sucha. Tento vývoj bude dál gradovat a učiní planetu daleko méně úživnou analogicky jak tomu bylo před deseti miliony let v třetihorách. Zhruba v polovině století totiž už pravidelně dojde na letní odtávání severní polární čepičky a tím na dramatické změny v proudění vzdušných mas nesoucích vláhu ned pevniny.

Už jen dnešnímu glob oteplení o 1.2C odpovídá reálný pokles celosvětové potravinové produkce o 21%.

https://theconversation.com/a-year-of-hunger-how-the-russia-ukraine-war-is-worsening-climate-linked-food-shortages-181160

Další růst minimálně na dvojnásebek je přitom nevyhnutelný prostě proto, že dnešní energii oteleplení doposud s 95% akumulují oceány. Jakmile se bilence s pevninami srovná bude pro celou civilizaci i při dnešním sycení atmosféry 415ppm daleko obtížnější situace. V dlouhodobém horizontu až statisíců let pak nutně odpovídají hladiny oceánů o cca 16m výše.

S válkou na Ukrajině a s GW v pozadí jdeme dlouhdobě do tuplovaně většího civilizačního průšvihu než si Šesták představuje.

M. Vinkler 15.8.2022 14:07

Váš názor vám neberu , ale podle mě dosah CO2 přeceňujete - ostatně to je dnes módní a populární mainstreamové dogma , které přehlíží věci podstatnější - např. vliv vodní páry apod.

P. Rada 15.8.2022 18:44

Názor je diskusně výchozí. Zkusme ale dále v diskusi nepřehlížet "věci podstatnější", pozorované jevy a fyzikální podstatu.

Konkrétněji zohlednit rozložení vodní páry v celém průžezu atmosféry a to vzhledem k faktu, že při běžných teplotách a tlacích které v ní panují na rozdíl od CO2 může vodní pára kondensovat... Proto se přeci páry vody prakticky vyskytují jen v troposféře a nejvýrazněji jsou vlivné kolem rovníku. Takto lze také nastínit, proč se nejintenzivněji oteplují polární oblasti a také to proč se ochlazuje stratosféra... viz např. dlouhodobý nárůst NLC.

M. Valenta 15.8.2022 13:16

Celkem souhlas. A hlavně mě potěšilo, že autor konečně pohlédl realitě do očí (zřejmě pod tlakem posledních událostí) a označil lidstvo jako přemnožený druh ohrožující svojí činností celý planetární ekosystém. Jen škoda těch zbytečných a nesmyslných úvah o ukončení války na Ukrajině.

P. Rada 15.8.2022 14:04

Lidstvo je "přemnožené" zejména konzumě a takto s důsledky ve smyslu překročení mezí planetární stability:

tps://cs.wikipedia.org/wiki/Planetární_meze

L. Zídek 15.8.2022 12:21

Kráčí vědomě tam, kam , kdybych to napsal, dostanu ban !

J. Jurax 15.8.2022 14:17

Do prdele. Nebojte se banu :-)

K. Křivan 15.8.2022 11:41

Lidstvo přežije vše, kromě populační explose. Momentálně je asi dvacetkrát přelidněné. Jeho redukce, alespoň na desetinu dnešního stavu, by byla zároveň skvélou příležitostí zlepšit i jeho kvalitu.

P. Čech 15.8.2022 11:57

Jak na to se obecně ví. Začali to praktikovat v Číně a měli s tím i jisté úspěchy. Zde je přímo na místě úkol pro OSN. Stanovit pro naprosto všechny státy pouze jedno dítě v rodině a to na dobu nejméně 100 let. Potom, až se počet obyvatel planety sníží na očekávanou úroveň, povolit děti i dvě, ovšem nikdy více.

K. Křivan 15.8.2022 13:12

Pochybuji že by OSN cokoliv zvládla. Asi by bylo nedobré nařizovat všem národům a rasám stejná pravidla. Neučinkovalo by to.

Začal bych s parazity. Oplotit Afriku a zakázat veškerou "humanistickou" pomoc. Žádnou pšenici zdarma. Když se nedokáží uživit sami, tak ať vymřou. Scházet nám nebudou.

Arabský svět ... metodu jednoho dítěte. Po prvním porodu ženu sterilizovat. Chlapečky hned po narození kastrovat. Tím by skončila jejich éra zdojnásobení během dvaceti let.

V Evropě a jiných "bílých" zemích by pro začátek stačila likvidace všeho levičáckého. Od antifáčů přes blm-čáky až po zmetky. Skrz celou abecedu.

J. Jurax 15.8.2022 13:43

K realizaci byste potřeboval osobnost formátu Džingischána nebo knížete Vlada, zvaného též Dracul a přezdívaného Napichovač. Plus příslušný prováděcí aparát.

Nejsem si úplně jist, že byste to i Vy uvítal.

J. Jurax 15.8.2022 13:46

Sakra, systém zase zablbnul, tohle není reakce na článek, nýbrž reakce na pana Křivana 15.8.2022 13:12 !!!!

J. Jurax 15.8.2022 13:50

A vida, přepnul jsem jiné zobrazení a je to vřazeno správně. Už by konečně ti nixmochři z lidovek mohli mobilní androidí zobrazování opravit.