28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Hlavní dopad krize bude geopolitický

Jsou i nejsou. Budoucnost se odhaduje velice špatně. Jedni se domnívají, že se z tak velké krize rychle nevyhrabeme, druzí optimisticky předpokládají véčko, symbol písmena v, čili propad a okamžitý prudký růst hospodářství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Fiala 15.6.2020 14:14

Tak i oddaný obdivovatel britské demokracie Tomský, která teď několikrát sama sebe zesměšnila připustí, že má nejhorší zdravotnictví (a co ostatní?). Protože si není jist jak nynější krizi pomocí svého nepřiměřemého podílu na finančních trzích, daňových rájů a jiných svinstev zvládne. Proto se (jako za 2SV) obrací s nadějí k mnohem silnějším USA že prostřednictvím finančních manipulací, vydírání a sankcí zlomí ty kteří jsou závislí na mezinárodním obchodu a exportu jako Čína, Rusko či nám bližší Německo. Jenže to je hazardní a dvojsečná hra do níž Trump a ti co ve skutečnosti určují americkou politiku zatahuje nejen vlastní zemi ale celou planetu!

M. Pivoda 4.6.2020 20:36

Tomský píše také toto: "... Nikdo ale neví, jak to s ekonomikou nakonec zamává. Možná stoupne efektivita práce, více telekonferencí, více práce z domova, nižší kancelářské náklady, uspíší se digitalizace a automatizace, zvedne prodej po internetu.... "

Toto sice není z Tomského vlastní hlavy, ale je určitě pozitivní skutečností, že i klasickému ekonomovi/politologovi Tomskému už konečně začíná docházet potenciálně silný vliv technologií na dnešní ekonomiku a společnost.

Samozřejmě, že zatím jde jen o potenciál. Od vyřčeného k realizovanému je totiž dlouhá cesta. Porovnám-li český potenciál po listopadu 1989 a skutečný výtěžek v roce 2020, pak nemůžeme optimismem hýřit směrem k budoucnosti.

J. Jurax 4.6.2020 19:50

No jo, ale potravinová soběstačnost aspoň v základních potravinách je zásadním prvkem bezpečnosti státu.

A my jsme soběstační leda tak v pivu.

Na regálech hypersuper je tuzemských, to jest v tuzemsku vyrobených z tuzemských surovin, potravin zatraceně málo. Zaručeně snad leda pivo, semtam nějaká zelenina a čerstvé pečivo; ty rozmražované polotovary se už vozí čertvíodkud, informaci nenajdete. Stačí se dívat na etikety, pokud je tam vůbec výrobce uveden, často je tam jen distributor. A taky na potravinách je pro sichr často psáno Vyrobeno v EU.

J. Jurax 4.6.2020 19:29

"dnešní mladí, generace „mileniálů“ (generace narozená po roce 2000), je ztracená, nebo první generace, která se bude mít hůře než rodiče. "

Ale houby - je to jen na nich, aby si svůj blahobyt vybudovali. Stejně jako to dokázaly generace jejich předků.

Jenže budou muset makat a ne demonstrovat proti kysličníku nebo studovat gender a takové podobné.

J. Vavrochová 4.6.2020 13:53

Vzhledem k tomu, že pan Tomský je britsko-český čecho-brit, tak má asi poněkud popletené a smíchané poměry v obou zemích.

Jak jinak si vysvětlit omyly v popisu české současné reality? Daň z nemovitostí v ČR je v kompetenci obcí, pravda, některé ji zvýšily i letos, některé zvýšily již v minulých létech, ale výrok "vláda zvýšila daň z nemovitostí o 100%" je nepravda. Též sdělení, že premiér Babiš prosazuje 85% potravinovou soběstačnost není pravdivé, byť se diskuse o potravinové soběstačnosti v souvislosti s kronavirovou nákazou stala vděčným tématem pro široké spektrum společnosti, včetně politiků.

Asi ten prevít virus opravdu ovlivňuje i jiné funkce lidského těla než jenom dýchání a teplotu.:-/

P. Staronový 4.6.2020 14:33

Tak uvidíme, jak bude politická divize Agrofertu v PS pro ten procentní nesmysl hlasovat.

Zatím s tím vylezla Burešova poslankyně a lze s úspěchem pochybovat, že jen tak, ze své hlavy. A pro je i vrchní dráb Faltýnek ...

V. Kain 4.6.2020 16:43

Sám Babiš řekl,že je proti těm 85% soběstačnosti,prý by ho to poškodilo.Další finta aby byl hezký.Jeho poslanci všichni pro na 100%.A bude roztrubovat,že on to nechtěl,ale musí se podřídit pos.sněmovně.Už to jsou docela lehce prokouknutelné triky.Takhle ohlupuje lidi od té doby co vlezl do politiky a to je již cca 7roků.

F. Kusák 4.6.2020 15:20

Panu Tomský s věkem ztrácí glanc. Dříve jsem mu rád naslouchal, měl neotřelé a zajímavé názory. I na jeho přednášky jsem chodil. Ale to se postupně vytratilo a v podstatě to, co říká, mě už neoslovuje. Podobně to mám s panem Hvížďalou. Každý by měl mít tu zpětnou vazbu a uvědomit si, kdy má z veřejného prostoru odejít, říkám i za sebe.

V. Kain 4.6.2020 16:36

Vavrochová co myslíte,jak je možné,že Agrofert měl oproti roku 2018 trojnásobný zisk v roce 2019?To se to podniká když se vám státní zakázky jenom hrnou.Je to čistá pravda s tím parazitováním,ale pro jeho voliče naprosto nestravitelné.On a jeho Prchal vědí co na ně platí.

V. Petr 4.6.2020 10:21

Jaké vypnutí??? Zavřeli akorát butiky a hospody. I důl Darkov jel na plné obrátky...

I. Schlägel 4.6.2020 11:13

Jj, a pár dalších nepodstatných provozů, třeba automobilky.

V. Novák 4.6.2020 13:42

Automobilky se zavřely samy.

V. Kučer 4.6.2020 14:32

Škodovku zavřel majitel, nikoliv vláda.

V. Novák 4.6.2020 10:12

Pokus o potravinovou soběstačnost není poroučení větru dešti. Všechny základní potraviny - a mnoho nezákladních, jako maso - jsou naši zemědělci schopní vyprodukovat v množství více než dostatečném pro všechny obyvatele Kotlinky.

To, že dovážíme kolem 60% brambor, podobně zeleniny, že dovážíme 50% vepřového atd atd je důsledek jednotné zemědělské politiky EU a dotací jak pro jejich zemědělce, tak pro exportéry.

Prostě Tomský tentokrát kecá jak zajíček na pasece. Ale nebezpečně...

P. Lenc 4.6.2020 11:31

Ano, problém ale je v zemědělcích.Prodej mléka do Německa, vepřového do Číny atd.Nepamatujete? Není to tak dlouho.Cenová politika je výhodná pro zemědělce, nikoliv pro spotřebitele.A cenový socialismus asi chtít nebudete, že?

P. Staronový 4.6.2020 12:16

Problém je, že všechny ty dotace, příspěvky na rozvoj, na "nepěstování vojtěšky", .... , národní i EUnijní udělaly takový bordel v cenách i předpisech, že už naprosto nelze určit, co kdo způsobil.

Odnáší to spotřebitel, to je jediné jasné.

V. Novák 4.6.2020 13:41

Zemědělci prodají tomu, kdo dá vyšší nabídku. To je trh.

Proto taky nevytýkám západním zemědělcům, že se nechají dotovat a prodají řetězcům, které jsou dotované svými vládami, aby vyvážely.

Úplně stačí, dyž nebude trh mršen dotacemi - ale on už je ve stejném stavu netrhu, jako obchodování elektřinou. Takže cenový socialismus tady už dávno máme - zmršenější než za Husáka.

J. Ganaur 4.6.2020 16:14

Ano.Jsem pro zlikvidování VŠECH dotací.

J. Jurax 4.6.2020 19:35

To máte pravdu.

Je velice obtížně představitelné, že by bez dotací třeba francouzští zemědělci vypěstovali brambory tak, že by i s náklady na dopravu byli konkurenceschopní tuzemským bramborářům.

M. Hoblík 4.6.2020 9:55

Vůbec se ničeho nemusíme obávat; kapitalismus je věčný a blbost lidská nekonečná!

J. Ganaur 4.6.2020 16:16

Kapitalismus je ekonomický projev svobodné společnosti.Hlupáci se ho věčně snaží zničit.

V. Povolný 4.6.2020 9:49

Já články pana Tomského čtu rád, ale tentokrát by měl připomínky. Naše potravinová nesoběstačnost v rámci EU není daná tím, že jsme průmyslová země. To je příliš velké zevšeobecnění. Naše nesoběstačnost je uměle vyvolaná redukcí naší produkce - zejména zahraničními vlastníky - dokonce dotovaná z EU. A dále pak dotovanými dovozy. Taková je zkrátka politika EU, dostat nás do ekonomicky podřízeného postavení. Samozřejmě, napravuje se to obtížně. Ale ať mi nikdo netvrdí, že to nejde!

I. Schlägel 4.6.2020 11:16

Jde to,rušením EU dotací, mimo jiné. Nikoliv umělou podporou české produkce pouze jinou formou dotace, mimo jiné.

D. Polanský 4.6.2020 9:22

Taková 1. a 2. světová válka nichts?

M. Valenta 4.6.2020 9:09

Zajímavé. S autorem si momentálně docela rozumím.

M. T 4.6.2020 9:03

Ten Tomský je už opravdu naprostý senil. Tomu kašpárkovi opravdu nedochází z jakého dvodu jsme se stali závislí na levném dovozu potravin z Polska a dalších zemí a že je na čase to už opravdu změnit?

F. Houžňák 4.6.2020 8:34

Jestli na pana Tomského už neleze demence, když píše "Zdařilý satiricko-psychologický román o cestě k moci by Babiše možná položil".

J. Jurax 4.6.2020 19:55

Nepoložil. Lidi málo čtou.

A na mladší generaci tak do 30 let by zabrala leda počítačová hra.

J. Kraus 4.6.2020 8:28

1. Podle zpráv z mého okolí se firmy, dodávající komponenty pro výstavbu budov, začaly rychle rozjíždět. Investoři chtějí dohnat ztracený čas, dodavatelské řetězce fungují. Pochopitelně je to pohled osobní a velmi omezený.

2. Co se týče potravin, jejich současná přeprava přes půlku světa je spíše anomálie. Co by se stalo, kdyby přestaly jezdit kamiony? Jak dlouho by vydrželi lidé ani ne fysicky jako psychicky? Od feudálů přes staré mocnářství, první republiku až po socialismus bylo samozřejmé, že co největší (nejen) potravinová soběstačnost je základ.

Jan Veleba 31.5.2020 uvádí následující:

ČR má spotřebu pesticidů 1,85 kilogramu účinných látek na 1 hektar, sousední Rakousko 3,4 kilogramu, Německo 3,7 kilogramu, dále Španělsko 4,8 kilogramu, Itálie 7,8 kilogramu či Belgie 8 kilogramů! U umělých hnojiv máme spotřebu 124 kilogramů čistých živin na hektar orné půdy, všechny západní země mají víc, uvedu příklad Německa 220 kilogramů, extrém Irska 510 kilogramů! Proč to znovu opakuji? No přece potraviny, které sem dovážíme, jsou z tohoto prostředí...

zde jsou čísla soběstačnosti: zelenina 25 procent, ovoce našeho přírodního pásma 30 procent, mléko 90 procent, vajíčka 60 procent, drůbeží maso 60 procent, vepřové maso 39 procent, hovězí maso 100 procent (za cenu extrémně nízké spotřeby 7,8 kilogramu na obyvatele za rok, když v roce 1989 to byl trojnásobek). Chybějící deficit potravin k nám dovezou kamiony, ročně to je 100 000 kamionů.

Stoprocentně soběstačný být ale nelze a je to hloupost, na druhé straně vyvážet miliony tun krmného obilí (ročně tři čtyři miliony tun) a dovážet pak na oplátku z tohoto obilí vykrmené vepře a drůbež, tedy vepřové a drůbeží maso, vajíčka, to není hloupost, ale hospodářská zrůdnost.

V. Novák 4.6.2020 10:15

Kdo se o něčem podobném, třeba o násobném používání umělých hnojiv na Západě, zmínil v 90. letech, byl okamžitě ocejchován na "starou strukturu".

Z blbosti nebo...?