28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Motané

Znáte je všichni, kolik slzí a zapíchnutých párátek v dásních už přinesly. Kolik kilometrů nití se na ně spotřebovalo, kolik hospodyněk si probodlo jehlou na ně dlaň, a tak si je zjednodušilo a dělá je „rozstřelené“. Ano, španělské ptáčky mám na mysli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Matyášová 2.3.2020 6:21

Všem Vám velice děkuji za příspěvky a za přečtení.....

A. Rgova 28.2.2020 22:26

Fotky jsou náramné. A motivující. Přitomjá patřím k těm co teplou okurku neoblibují. Kefír s okurkou to jo. Studené. A zrovna mám po dlouhé době kefírek domácí- hobičky tibetské, tak zítra bude salát. Mňam. Já sama snad ptáčky nikdy nedělala, jen pomáhala a když jsou ptáčci u našich, tak ostatní mají motané, já rozlítany a za ksichty u znojemský jsme jako dítko chytla u stolu facáka a byla vykázána do jiné místnosti, kde jsem ....Ále, nebudu Vám říkat co se mnou představa, že bych to snědla udělala.Dneska už takovej cimprlich nejsem,přesto teplou okurku vynechám.

Š. Matyášová 2.3.2020 6:14

já mám tohle s plněnejma paprikama s rajskou... ;-)

A. Lex 28.2.2020 17:56

Já to raději ani nečtu, stačí mi fotky které jsem proletěla. Šiš, jak já mám ráda všechny ty fógly na různé způsoby a rejžičku k tomu. Sharko, dostala jsi mne!!!

Na sever od Brna byl dnes sníh!! Tady jsou fotky na albu

http://dig.rajce.net/Snih_na_Sykori

Š. Matyášová 2.3.2020 6:15

Potěšilo mne to, Alex....

M. Crossette 28.2.2020 17:53

Ptáčky milujeme, jen je nedělám moc často. Totiž čím víc ptáčků, tím lepší omáčka (a je jí více), u třeba jen 4 (dva na osobu) to není ono. Takže je dělám hlavně u návštěv, kdy jich točím 10-12. A postup jako zde popsaný. Nedávám slaninu, jen čtvrtky cibule, okurky a vajíčka. A salám. Tedy maso potřu hořčicí, osolím, opepřím a opaprikuji (jen na té jedné straně. Pak doprostřed položím kolečko měkkého salámu, na to ty tři zmíněné čtvrtky a zatočím. Salám začala dávat až později. Nakrájené maso "na ptáčky" se tu neprovává, musím koupit kus hovězího, zajít k okénku řezníka a nechat si ho nakrájet. Umí to skvěle. Dříve, když jsem si plátky krájela sama, měla jsem jich z kusu tak 6-8, řezník mi jich nakrájí ze stejného kusu třeba 15. Krásně podajné plátky, jenže vždy některé mají ve středu trhlinky, které se motáním ještě roztáhly a náplň vykukovala. Tak jsem začala používat ten salám jako "náplast". Také se snažím sklopit strany dovnitř, ale ne vždy se to poveda, takže většinou jen zatlačuji postrnní kousky do válečku. Kdysi jsem si v Čechách koupila železné "jehly na ptáčky", ale použila jsem je snad jen jednou. Buď jsem blbě zapichovala, ale při restování mi jehly škrábaly o dno pánvičky, což se mi nelíbilo (teď jimi propichuji copy vánoček před pečením). Pak jsem myslela, že si vázání nití ulehčím gumičkami (už jsem to myslím psala). Tedy tři na jednoho ptáčka - 2 napříč, 1 podélně. No šlo to raz dva, jenže při počtu min. deseti kouksků to byla pěkná hromádka gumiček! A měli jsem tehdy omáčku s docela silnou příchutí gumy.

M. Crossette 28.2.2020 17:55

Takže už zase poctivě motám, ale jsem vytrénovaná a jde mi to rychle. Máme rádi celé zatočené, z toho množství se hodně chutě "náplně" i tak dostane do omáčky a máme rádi, když při rozkrojení na nás náplň vykoukne. Což bývalo překvapení pro Am. kteří je jedli poprvé. Neřekla jsem jim, co v nich je, na talíři viděli jen masový smotek, takže náplň bylo milé překvapení. Ptáčky orestuji na plotně na cibuli, pak vše přendám do pekáče, trochu podliji a přikryté peču v troubě. Česnek nedávám a omáčku také mixuji do hladka. Jíme s rýží, ale když některé zůstanou do dalšího dne, klidně k nim udělám brkaši. Ale s rýží jdou přeci jen lépe dohromady.

Šarko, už jen při pohledu na tvoje fotky se sbíhají sliny, jsi fakt skvělá kuchařka !!!

Š. Matyášová 2.3.2020 6:17

Děkuju Maričko, od Tebe to je velká poklona....

Š. Matyášová 2.3.2020 6:16

ano, gumičky si pamatuju...jak jsem Tě litovala, to ochutnání muselo být milá Maričko strašný...a pak to za trest ještě sníst...

Z. Jitur 28.2.2020 14:42

nejprve jsem poctivě pročetla dřívější příspěvky... a přidám variantu, kterou znám od táty - na plátky se natře směs míchaného vajíčka s trochou sardelové pasty a plnotučné hořčice. Ostatní v podstatě stejné jak popsáno - cibule, uzenina, špek, slaninka, okurka

Š. Matyášová 2.3.2020 6:19

já přidávám někdy sardelky nebo pastu do hotové omáčky,jako "koření"...pokud teda je v lednici, když není, jde to i bez...ale příště mám ještě jednu přísadu do náplně-kapary

T. Zana 28.2.2020 13:03

Hmmm, španěláky ráda. Asi budu muset zařadit do programu, už dlouho nebyly.

Má to jediný zádrhel - já je ráda s rýží, Franta s knedlem - to je v dloučlenné domácnosti trochu komplikace ;-)

Š. Matyášová 28.2.2020 13:43

ze zbytku rýže uděláš rizoto a zbylé knedlíky s vajíčkem :-D

D. Ruščáková 28.2.2020 11:49

Moje babička dělala celé roky vzorně ptáčky zamotané. Ale pak nás bylo stále víc, jí přibývaly roky a tak vznikal "ptáčková omáčka" - tedy to, čemu ty říkáš rozstřelené. Všechny nás to nadchlo a obávám se, že od té doby u nás v rodině ti zabalení jsou už jen naprostou výjimkou:))

Tvůj recept se mi moc líbí, ale česnek ani tymián by mi tam nešel... (no jo, jsem konzerva:))

Š. Matyášová 28.2.2020 12:15

toho se tam dává jen maličko...

E. Zvolánková 28.2.2020 14:41

Když jsem si ten recept četla, ani jsem si česneku nevšimla. To je jediná věc, kterou tam nedávám, jinak stejně jako v receptu.

L. Blaza 28.2.2020 11:37

Někde jsem četla, že snad teplé kyselé okurky v pokrmu máme jen my. :))

(Ptáčci, Znojemská, atd.)

Je to možné, ale mě klasičtí ptáčci prostě chutnají. Mňam!

Š. Matyášová 28.2.2020 12:17

je to možné, al etakovou teplou salátovou okurku v kyselém mléku se solí,nám donesli v roce 1985 v Moskvě, jako českou pozornost - někdo jim řekl,že jíme okurkový salát s kefírem..ale proč tu salátovou okurku napřed ohřáli, to jsem nepochopila - bylo to nejedlé...

Z. Tečka 28.2.2020 18:19

A co kaťák? Já ho teda nikdy nejedla, ale viděla jsem několik receptů a tam okurky byly,

Mě to chutná, to už jsem se vyznala Sharce.

Š. Matyášová 2.3.2020 6:21

když jsou,tak je tam kuchař hodí...kaťáků je spousta variant...já ho nejradši na topince a nasypat tu nasekanou okurku nahoru na tu směš....

Z. Yga 28.2.2020 9:45

Jo španěláci (a jiné motané), ty musí být, když jedu k Terce - Petr je miluje a vždy, když se zeptám, co mám uvařit, tak první na řadu přijdou španěli. Ovšem ti moji ani zdaleka nejsou tak úhlední, navíc to většinou bývají spíš orli než ptáčci.

Pokud vařím závitky z jiného masa (krůtí, kuřecí nebo vepřové), pokládám na hořčici dobrý plátkový sýr, plátek slaniny, vaječinu a okurek. Taky mňam

Š. Matyášová 28.2.2020 10:34

orli :-D jsi mne rozesmála, ale taky občas motám velké, někdo dá orla naráz,někdo si sní půlku a nechá si na potom ....většina strávníků říká orlům roláda a jepak jeden pro celou rodinu :-D ( což mnozí z nás těžko chápou )

V. Verenková 28.2.2020 9:36

Šarko vďaka.Milujem španielske vtáčky,robím ich v roznych obmenách-volam ich závitky/ to je vlastne slovensky motane/.Jedny z najobľubenejších sú plnené kysaným zelím s klobáskou.Zaviniem a ďalej technologia ako u Teba.V lete sú šťavnaté mierne kyslé,v zime do omáčky dávam smotanu-také zimné jedlo. Aj mäso dávam rozne,hovädzie,bravčové i kuracie.Len tie kalorie!!

Š. Matyášová 28.2.2020 9:39

ach Verenko, ptáčky jsou jen jedny a zbytek jsou prostě závitky a ty tvoje, co zmiňuješ, musí být skvělé..děkuju za tip....

zkus někdy do kuřecích prsou udělat kapsu a do ní vymačkej vinnou klobásu, kapsu uzavři a opeč nebo ji obal jako rezeň a opraž...taky to je prudce jedlé.

Z. Tečka 28.2.2020 9:33

Sharko, znojemská a ptáčky, to stojím ta Tebou, chutě mám stejné. Akorát že doma jsme dělali "rozlítané" protože nám oběma se sestrou vadil ten vnitřek. Děláme rozlítané do teď, špek dávám k cibulce (já nevařím ve velkém), on se trochu opraží a pak ho v té omáčce nechám vařit. Všechno postupně přidávám, hořčici a okurky podle chiti, a každý si pak může naložit, co mu chutná. A spíš by zbylo maso, než to přidávané. Tymián ani česnek nedávám, každý má prostě jiné chutě.

Š. Matyášová 28.2.2020 9:36

já rozlítaným nebo rozstřeleným rozumím, všichni mají ten důvod vlastně stejnej..ale když já to mám ráda tak zamotané a postupně konzumované...jinak cibuli a špek dám pak do výpeku, jak zatáhnu ptáčky a až mám hotovej základ,tak vrátím zámotky a dám do trouby....česneku dávám málo,jen to tak šmrncne..není v tom skoro cítit, ale povznese tu cibuli...

A. Zemanová 28.2.2020 9:26

U nás milujeme ptáčky všichni.A dokud nebylo tolik "malých dětí" a ještě jsme se vešli doma ke stolu, byla to obvyklá objednávka, neb jak praví Lika, nikomu se to doma motat nechce.

Jaké dítě jsem vylučovala z poživatelnosti okurku, slaninu a cibuli a dělaly to velké děti, když byly ještě malé, a malí to dělají taky.

Solím, lehce pepřím a potírám hořčicí. Pak se plátky pokladou gothajem, položí se kousek dobrého párečku, úzký špalíček slaniny, okurka, měsíček cibule a vajíčko. Náplně je tolik, že obvykle musím ptáček zajistit nití. Orestuju ptáčky a pak cibuli a podleju vývarem (nebo vodou a prsknu kousek masoxu). Do tekutiny namrskám všechny zbytky náplně a vždy se pilně snažím, aby nějaké byly, protože ty pak v průběhu procesu vyjídám.

Na závěr přidávám taky trošku hořčice a kapku láku, zahušťuju rozkvedlanou moukou, povařím a nakonec přidávám trochu smetany, nebo alespoň mléka. Většina rodiny jí ptáčky s rýží, ale Vašek ji má rád s knedlíkem.

Kdysi jsem dělala ptáčků hodně, půlku ptáčků a část šťávy odebrala. Šťávu propasírovala a trochu zahustila solamylem. Ptáčky nakrájela jako roládu a servírovala s bramborem a kaší. To je taky moc dobrá varianta.

Š. Matyášová 28.2.2020 9:33

to máš Vaví pravdu, s tou variantou ke kaši..to taky můžu...já když mi zbydou vajíčka, tak j epokrájím na drobno,k tomu stejně tak kyselou okurku a promíchám to s rejží..táta taky k motaným jedl knedle..on měl vztah k rejži asi jako Ege :-D

Z. Yga 28.2.2020 21:46

Jasně - k ptákům vždy knedle /:o)).

Z. Iva 28.2.2020 9:03

Máti dávala do ptáčků ještě mrkev, nikde jinde jsem to neviděla. A do omáčky na dochucení hořčici a strouhanou cibuli. Asi nám to chutnalo, už nevím, ale tátovi po té omáčce bylo vždycky špatně, máti také, asi ta syrová cibule nebyla nejlepší nápad. A přiznám se, že jsem je nikdy s touhle omáčkou nevařila, asi to taková pecka nebyla.