28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

RECENZE: Westernové léto

V televizi vždycky dávají víc westerny, když jsou prázdniny a léto, jako by někoho napadlo, že to souvisí. Vysílají je do našich očí a uší, ale většinou ne srdcí, protože to není většinově vyhledávaný žánr, ale mrtvý žánr. Aspoň většina občanů této země westerny cíleně nevyhledává, i když se mu vysloveně nebrání. Už se to asi nezmění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 12.8.2022 7:44

Westerny, to je o USA jak vyšité, popis její minulosti a současnosti - úžasné pistolnické a boje chtivé nátury.

J. Pokoutný 12.8.2022 9:04

A neměl byste něco o ruském dobývání Sibiře pro porovnání, soudruhu?

R. Polášek 12.8.2022 9:38

Ruské dobývání Sibiře a později Aljašky bude dost jednostranné. Tam to je nejvíc o kozácích z jihu Ruska a dnešní Ukrajiny, tehdy polské pohraničí , kteří se v neustálých konfliktech "vyšlechtili" na profesionální bojovníky. A jejich využití ruskými cary, tuším první byla Kateřina Veliká, na postupné dobývání Sibiře. Kvůli bohatství kožešin a nerostů. Kde tehdy na jihu Sibiře, byli místní vládci, odvozující svou vládu od Džingischána a podobných historických postav vládli na středověké úrovni, často ještě bez zbraní využívající střelný prach, zatímco ruská kozácká vojska, defakto svým způsobem žoldáci, už fungovala na rozhraní feudalismu a kapitalismu. A byla o to výkonnější. Víc na severu na Sibiři a Aljašce už se jednalo čistě jen o zabrání země obývané velmi řídce zaostalými domorodými kmeny.

J. Pokoutný 12.8.2022 12:14

Po pravdě to dobývání Sibiře začalo r.1582, kdy kozák Jermak (nikoli ovšem "ukrajinský", ale donský, tj. z ruského pohraničního území, vyrazil se snad 540 muži na východ. Sibiřský chanát, kozáci rozvrácený, byl suverénní stát.

"Víc na severu na Sibiři a Aljašce už se jednalo čistě jen o zabrání země obývané velmi řídce zaostalými domorodými kmeny." Tohle, dnes velmi kritizované soudruhy aktivisty, probíhalo ovšem i v Severní Americe a tedy i Kanadě, kde ovšem žádné "státy" neexistovaly.