16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

PROBLÉM: Krach britského systému sociálního zabezpečení

Získání srdcí a myslí občanů jakékoliv společnosti je snazší dosáhnout slibováním almužen. Zejména to platí v době rychlé komunikace, emoce prodávají — a je to také šikovná metoda, jak zadními vrátky plíživě převzít politickou moc. Pokud jde o něco tak silně emotivního, jako je zdravotní péče, je velice obtížné argumentovat proti a zdůrazňovat negativní dopady ze strachu, že budete vypadat bezcitně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Rakous 6.12.2022 15:07

Zdravotní péče není ani v ČR zdarma. Z příjmu se platí zdravotní pojištění, tedy jakási zdr.daň a z ní zdravotnictví i pro děti a důchodce, kteří zdr.poj/daň platili celou dobu svéčinnosti.[>-] Važme si našeho zdravotnictví.

Když do něj není diletantsky, násilně a ideologicky zasahováno, je moc dobré a většina zemí nám ho závidí![>-]

Problém nastává, když jsou v tomto systému černí pasažeři-čerpači, kteří prakticky celý život (oficiálně) nepracují a pracovat nechtějí/nebudou a tedy ničím nepřispívají.

Velký problém nastává, jestliže vláda, bez mandátu a souhlasu voličů, ZDARMA rozdá cca 500.000 (půl milionu!) karet zdravotního pojištění. Dokonce i lidem, kteří praktikují tzv.zdravotní turistiku a do ČR dojíždí k čerpání i náročné zdravotní péče a sociální podpory, pak se vrací domů, do své země. Možná ani o nich nemá přehled. Tím taková vláda naše zdravotnictví, takto tímto podfinancované, tak nadměrně zatěžuje, že může hrozit jeho kolaps. Totéž výplaty sociální podpory v částce až 21.000 Kč/měsíc a osoba. Pak na české celoživotní plátce může nezbývat!!!

Zdr.péče v GB je zřejmě tragedie. Tam je tolik ldí, kteří jen čerpají různé podpory a nepracují, že systém na to nestačí a může kolabovat.

Kdyby lidé věděli (v Italii, Francii ...), že např. zdravotnictví za Kadafího bylo v Lybii bezplatné + další sociální výhody, tak by ho asi chtěli také. ONI však Kadafího 2011 raději zabili, z mnoha důvodů, nějakou barevnou "revolucí"!

V. Kučer 6.12.2022 17:26

Zdravotnictví + další sociální výhody v Lybii byly placené z petrodolarů. V Británii jakož i u nás to platí daňový poplatník

D. Rakous 6.12.2022 23:49

Poněkud popletené. Zdravotnictví a další soc.výhody v Lybii byly placeny z nerostného bohatství, které Kadafí nerozkradl. A petrodolary? Všem je nutili a jěště nutí. A protože právě Kadafí petrodolary nechtěl, zaváděl pro obchod celoafrický africký Zlatý dinár, podložený zlatem.!!! Pro FED hrůza-zlato. A proto byl zabit. Ani Irák již za ty zelené papírky nechtěl prodávat, tak byl Sadam pověšen.

Dolar již není podložen ničím, jen vírou a petrodolar jen obchodem s naftou, plynem ..., proto vzdorným státům úderná pěst FEDu-USArmy dodává demokracii. Až to skončí, skončí i petrodolar.

I. Schlägel 6.12.2022 13:18

Blíží se doba, kdy obyvatelé některých doposud vyspělých a svobodných zemí budou sborově zpívat internacionálu. Jak jinak než dobrovolně. Nakročeno západ má.

D. Rakous 6.12.2022 15:17

Vrací se tam, kde vznikla. Tyto idee forem socialismu, atd. vznikly na Západě. Jen před nekolika lety byla odhalena socha autora těchto nápadů, v městě Trier v Německu, paradoxně to byl dar ČLR a na slavnostním odhalení bylo celé vedení Nové SI = EU, včele s pověřeným šéfem JC Junckerem. Zbývá doplnit skutečné jméno autora, nikoliv používaný pseudonym a mosaika jest složena.

Tyto myšlenky byly pokusně aplikovány v některých zemích, později byly ukončeny, někde tomu říkali revoluce. To bylo slávy a lidem řekli, že už mají svobodu ......

P. Diviš 6.12.2022 13:03

Na NHS je vidět, jak jednou zavedená pitomost prakticky nejde změnit (mimo revoluční příležitosti).

M. Pivoda 6.12.2022 12:39

Cituji z článku: " ... Slavný ekonom Milton Friedman poznamenal, že nelze mít současně otevřené hranice a sociální stát. ..."

Komentuji

Slavný český karikaturista Vladimír Renčín, namaloval kdysi dva lžící bezdomovce u popelnic. Jeden z bezdomovců čte noviny a ptá se svého spolu-ležícího kolegy: "Dáváte přednost Friedmanovým nebo Keynesovým ekonomickým teoriím?"

M. Pivoda 6.12.2022 13:09

Slavný český karikaturista Vladimír Renčín, namaloval kdysi také obrázek dědka, jak sedí na kraji lavičky, spolu s nějakou paní s dítětem na pískovišti. Dědek se té paní důvěrně ptá: "Toho kluka vám vyrobili někde v laborce, nebo jste ho amatérsky vykopulovali?"

R. Vacek 6.12.2022 10:53

Když se společnost stává bohatší, je schopna poskytovat bezplatně stále více služeb. Ono to může být i výhodné.

Bezplatné školství zajistí získání kvalifikace i těm, kteří by na to z finančních důvodů neměli. Pak jako kvalifikovaní vytvářejí více hodnot.

Bezplatné silnice, mosty, .... usnadňují směnu, zvyšují konkurenci a pomáhají tomu lepšímu produktu.

Na příspěvky v sociální džungli je řešením nepodmíněný příjem. Jednoduché, spravedlivé, nenáročné na počty úředníků a rozhodovací proces.

M. Dvořák 6.12.2022 11:36

Také bych si přál aby ČR do takové společnosti patřila!

Bohužel...

R. Langer 6.12.2022 11:57

Problém je v tom, že reálně nikde na světě žádná taková společnost NEEXISTUJE. ;-)

P. Diviš 6.12.2022 13:08

Dokonce ani existovat nemůže.

R. Vacek 6.12.2022 13:16

Celý článek máte o tom, že takovou společností je Británie. Pokud jste dostatečně otrlý, tak máte zajištěny sociální dávky. A celý článek popisuje negativa toho, že tyto dávky nejsou automatické, ale rozhodují o nich úředníci. Proto jsou nespravedlivé, nedostanou se k těm, co nemají hroší kůži a jejich objem je moc vysoký.

M. Dvořák 7.12.2022 11:43

Právě to jsem se snažil panu Vackovi jemně naznačit. :-)

D. Rakous 6.12.2022 15:19

Máte-li na mysli nepodmíněný příjem, tak to bych si pořádně rozmyslel a domyslel. Past a začátek jen dalších "požitků" ........

M. Pivoda 6.12.2022 12:48

Pro R. Vacka:

Téměř bezplatné školství dnes můžete získat přes internet, jako tzv. distanční formu vzdělávání.

Harvardský M. E. Porter ve 20. století tvrdil, že ve školních učebnicích nemůžete najít významnou konkurenční výhodu. Už také proto, že ty učebnice jsou dostupné pro každého. Významnou/unikátní konkurenční výhodu musíte, jako podnikatel/inovátor, vymyslet sám.

Když ekonomika země nemá unikátní konkurenční výhodu/výhody, je silně napadnutelná inflací, a hroutí se tam i poskytování sociálních služeb.

R. Vacek 6.12.2022 13:19

Přes internet se naučíte to, co už umíte.

K efektivnímu získání vědomostí potřebujete vedení, pomoc někoho, kdo danou oblast zná a kdo vám je schopen ukázat, jak v dané oblasti dosahovat efektivních výsledků.

P. Diviš 6.12.2022 13:08

Nic není bezplatné. Platíte vše, jako občan, otázka je jen, jestli více či méně efektivním způsobem.

N͇e͇j͇e͇f͇e͇k͇t͇i͇v͇n͇ě͇j͇š͇í͇ je, pokud své peníze používáte na své potřeby. Nejméně efektivní je, pokud peníze jiných používáte na potřeby jiných.

Někde mezi je když na své potřeby používáte peníze jiných, nebo své peníze na potřeby jiných.

Nepodmíněný příjem je hezká myšlenka, naprosto nereálná.

I. Schlägel 6.12.2022 13:23

Ty dle Vás stále bohatší společnosti jsou čím dál tím více předlužené společnosti. Zejména díky státním výdajům na podporu čehokoliv, zneužitelných kýmkoliv a prováděných s klasickou socialistickou efektivitou opřenou o "výkonnou" byrokracii.

J. Jurax 6.12.2022 16:20

Nepodmíněný příjem?

Jednoduché možná, spravedlivé ani omylem.

Jak veliký by měl být ten nepodmíněný příjem, měl-li by nahradit ty příspěvky v sociální džungli? Dnes minimálně 10 až 15 tisíc Kč na jednoho dospělého. A stejně z toho někde nepřežijete třeba kvůli výši nájmů; takže další dávky už cílené a neautomatické.

No a hlavně - kdo to bude platiti? Z čeho se to bude platit?

B. Rameš 6.12.2022 10:29

"... sociální dávky zdaleka už nefungují jako uklidňující „záchranná síť“, ale spíše jako metoda zotročení občanů státem." Jak kterých. Slušnější část lidí se cítí být zavázaná státu, který jim "pomáhá". Ta méně slušná si vyřve, co se dá (vždyť na to mají přece nárok), a nějaký stát mají na háku. Zatím je stále ještě více těch prvních, takže se to jako metoda lovu voličů vyplácí.

V. Kučer 6.12.2022 9:55

Pro většinu migrantů je mnohem lepší socializovaná medicína ve Spojeném království než u nich doma.

R. Langer 6.12.2022 11:58

No, a kolik do ní přispěli na daních? ;-)

V. Kučer 6.12.2022 12:37

To se nezveřejňuje.

J. Jurax 6.12.2022 16:23

Nesporně. Zvlášť když ji na rozdíl od domorodců mají opravdu zadarmo.

M. Hoblík 6.12.2022 9:35

Trapné pomlouvání šťastého království! V Británii je radost onemocnět těžkou nemocí a zemřít za krále!

V. Církva 6.12.2022 8:55

Tak každý extrém je špatný.

Původní státní důchod ale i minimální podpora v nezaměstnanosti dávaly smysl. Totéž vzdělávání obyvatelstva, které třeba ve východní Asii pomohlo rychlému rozkvětu. Není normální aby umírali lidé v civilizované společnosti hlady. Totéž platí pro rozumné množství migrace osob ze stejného civilizačního okruhu

To vše se ale dnes dotáhlo do extrému u kterého je evidentní že je cestou do pekel. Přesto to politici neřeší. Nemyslím, že je to jenom proto aby si udrželi voliče, Raegana a Tchatcherovou také volili a u nás ČSSD a komunisti prohráli (i když i na úkor Pirátů). Myslím že větším problémem je demagogie politiků a hloupost politologů. V zemích jako Francie, Británie pak dnes i nehomogenní společnost. Přistěhovalců ze středověku a pravěku je tam příliš.

V. Novak 6.12.2022 10:51

Komunisti prohráli i na úkor Pirátů?

R. Langer 6.12.2022 11:59

To znamená, že komunisti Komunisti prohráli na úkor komunistů Pirátů. ;-)

F. Navrátil 6.12.2022 8:12

Zdravotní péče, stejně jako sociální podpora, by měly být poskytovány výhradně na základě pojištění. Všechno ostatní je charita.