29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Kdy jsme promyšleně začali pečovat o stromy?

Počátek 19. století, období romantismu, opět začal přát starým tradicím. To souviselo i se snahou o podporu národního uvědomění. Připomínaly se stromy husitské nebo stromy Žižkovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 8.8.2022 18:31

Chtělo by to dát 2% HDP do ochrany přírody. Zadržování vody, zeleň ..... a ne do zbrojení. EU nám nějak vysychá - celá !!

J. Krejčová 8.8.2022 14:47

Od pana Anderleho je to jistě fundovaný článek. Ovšem já si všímám, že posledních asi třicet let se kácí a kácí. Třeba i dlouhá stromořadí, třeba podél Labe od Lovosic až do Ústí nad Labem, která právě svými kořeny zadržovala sesuvy půdy. Prý ty stromy byly nebezpečné pro řidiče. Kácí se aleje podél cest, které vždy měly svůj význam a zejména se likviduje městská zeleň.

V mém bydlišti jsem několik stromů vyloženě zachránila. Při jednání na městském úřadě byli úředníci nervózní a stromy nakonec zůstaly stát. Což mě přesvědčilo, že si každý ouřada dělá co chce i s takovou vzácností jako je vzrostlý strom.

Teď jede kampaň "vysadíme milión stromů" nebo "zasaď si svůj strom", ale to je pozdě. Výška stromu se poprvé měří ve dvaceti letech stáří stromu, podruhé v padesáti letech. Mnozí nadšení vysazovatelé se dospělosti svého stromu nedožijí.

P. Vaněk 8.8.2022 13:19

Před několika lety jsem na synově zahradě česal na polokmeni jablka poprvé v životě s filosofickým podtextem. Načesal jsem cca 12 kg jablek a v duchu jsem si říkal - 24 hodin a 365 dní v roce strom stál venku, nikdo ho nezaléval ani nepohnojil a ze slunečního záření vyrobil velice pěkná jablka. Postavte na tu zahradu nějakého výborného podnikatele za stejných podmínek - žádné pití, žádná strava, pouze sluneční svit a občas déšť. Copak asi ta dotyčná osoba vyrobí ? Nic, protože za několik dní zemře hladem a žízní. Proto ty všechny supermarkety postavené na zamědělské půdě jsou největší zločin našeho věku, voda z nich odteče do ciziny a navíc parkovací plochy a jejich střechy na rozdíl od rostinných ploch oteplují zeměkouli. Měli jsme mlékárnu, tu vytunelovali Jihočeši a dnes pijeme jejich mléko, protože na zemědělské půdě stojí supermarkety a výrobní haly. Za to všechno mohou v našem státě servilní úředníci na radnicích.

J. Krejčová 8.8.2022 14:26

Souhlasím s Vámi. Zejména ty ohromné vybetonované plochy u marketů mi lezou na nervy. A ta servilnost, se kterou jsme vyrvali a vykáceli vše zelené tak, jak si majitelé zahraničních řetězců přáli. V některých městech byly k ničemu i protesty a petice občanů.

Takže si nemohu nevšimnout, že u Kauflandu v Žitavě, pár kilometrů od našich hranic na parkovišti zůstaly stát vzrostlé stromy.

J. Vorlický 8.8.2022 7:42

Hrad Frýdlant podle starých obrazů býval dominantou celého kraje; dnes kopec zarostlý stromy, ditto Svatá hora, Příbram. U Berouna je krásná rozhledna Děd, nevěděl jsem to, není vidět.

J. Krejčová 8.8.2022 14:55

To je pro mě důkaz, že s lesním hospodářstvím je něco v nepořádku. On je totiž rozdíl mezi vymlácením městské zeleně, odkud se pokácené dřevo snadno dopravuje /třeba starostovi na dvůr/ a složitým hrabáním se do kopců a následnému stahování dřeva k nějaké komunikaci. Určitě je to nákladnější a dnes se jede zásadně jen na zisk.

J. Vorlický 8.8.2022 18:45

Jistě, problém s lesním hospodařením. Nicméně jen rozhledna Děd stojí v lese. Podle jedné mapy by i kolem ní měla být mýtina, ne les. Určitě ji nepostavili uprostřed lesa, logicky.

Svatá hora a zámek Frýdlant nejsou v lese. Jen zarostlé stromy jak v Šípkové Růžence.