18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PRÁVO: Zase Roman Janoušek

Nejednotnost přístupu nejen soudů, ale i jednotlivých senátů k žádostem o podmíněné propuštění je sama o sobě výsledkem složitosti posuzovaných podmínek žadatele, dále nezávislosti soudců a subjektivních rozdílů mezi nimi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 15.11.2022 15:02

Trochu odbočím. Dočítám se, že ESLP v červnu 2022 (kauza exekutor Jan Grosam) pochybuje o správnosti vybírání přísedících - asi kromě jiného - Nejvyšším správním soudem do kárných senátů. Má v tom být ,,zapletený" i český Ústavní soud, který údajně tuto situaci zatím úspěšně ignoruje.

Tož to je zajímavé. Mám pro to možné vysvětlení. Toto všechno (nejen zde zmíněné kárné senáty, ale i důchody komunistických pohlavárů, atp.) vidím jako jen jeden z důsledků přistoupení asi v roce 1989 na právní kontinuitu s předešlým (kromě jiného zločinným) režimem.

Možná, že dojde i na to, že specificky česká instituce zvaná Ústavní soud, by se Ústavní soud zvát neměla, protože to není soud, ale instituce soudního typu. To možná vysvětluje i to, proč Ústavní soud ohledně kárných senátů dělá, že nevidí neslyší.

Pan Grosam má jistě k ruce jiné páky než řadový občan a proto se mu daří tlačit ČR tam, kde již dávno měla být. Přesto doufám, že nebude trvat dlouho, aby i řadoví občané nemohli být trestáni úřady - pomocí českého přestupku - ale, aby měli právo na spravedlivý soudní proces tak, že z přestupku se zase stane trestný čin, byť jeho nejnižší forma.