18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PRÁVO: Potíž jménem „compliance“

Anglické slovo „compliance“ se v české profesní mluvě zásadně nepřekládá. Pokud bychom se o to pokusili, mohli bychom říkat třeba „soulad s normami“, „dodržování“ anebo „poslušnost“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 28.8.2018 11:25

Konečně!

Pracovní inserce se u nás termínem compliance (čtu, jak píšu) jen hemží. Dosud jsem netušil, co to znamená. Takže autorovi velký dík!

J. Macků 28.8.2018 11:10

Eurospolek je banda zločinců, kteří přivedou Evropské státy

k bankrotu, protože nestálým růstem regulací ztratí Evropské výroby konkurenceschopnost. Eurospolkový úředník zasahuje do všeho a ničí vše, nač přijde. Pořád se nachází více a více důvodů, proč z toho spolku odejít i za cenu, že to něco bude stát. I v Česku už jsem měl podobné problémy se založením bankovního účtu. Naprosto nelogické, nepochopitelné, stálo mě to spoustu času.

A. Alda 28.8.2018 11:29

Souhlas, pane.

Jako právník ovšem vidím ještě i jiný rozměr popsané věci: jde o přenos kontroly ze státu na soukromé subjekty (např. zde banky). Stát se pak chlubí pružností a rychlostí, když špinavou práci za něj odvádějí subjekty nestátní. Státní úředník je z toho venku a žábou na prameni je banka, čili lichvář (nebo cech nebo profesní samospráva /komora/ či nějaký monopolista...).

K. Janyška 28.8.2018 9:10

Na regulace se musí umět jít. Ale jak, bez znalosti

kompozitivní teorie, kterou mimochodem z politiků nezná nikdo ? To je kruciální otázka. Ony musí být totožné s hranicemi, které nám klade spontánní řád lidského světa a trhu, o kterékm nikdo nic neví... Dzp.

I. Širůček 28.8.2018 11:52

Re: Na regulace se musí umět jít. Ale jak, bez znalosti

Takže za všechny potíže může zločinec Kajan, který je znalcem kompozitivní teorie, ale nevysvětlil ji Václavu Klausovi, když s ním spolupracoval!

V. Braun 28.8.2018 1:59

Nějak nevěřím tomu s tím účtem

Pane Kohoute, banky mají jistě řadu pravidel daných regulátorem, ale základní požadavek, aby měli správné údaje, například adresu, je zřejmý i bez regulátora.

L. Novák 28.8.2018 4:43

Re: Nějak nevěřím tomu s tím účtem

A jak to souvisí s obsahem článku a pojmem "compliance"? ;-)

M. Těhanová 28.8.2018 6:42

Re: Nějak nevěřím tomu s tím účtem

Asi souvisí. Ono se bude jednat pravděpodobně o účet na kterém bude podnikatelský úvěr a pak jsou ty otázky v pořádku.

Kolik jsme tady měli jen my "podnikatelů". kteří si vzali úvěr, zkrachovali, založili novou firmu a tak to šlo dál.

Nikdy jsem nepochopila, jak mohl založit novou firmu člověk, po kterém zůstaly dluhy a nikdo po něm nechtěl je splatit, protože mu "nevyšel podnikatelský záměr" Většinou podvod jak noha.

V. Braun 28.8.2018 7:42

Re: Nějak nevěřím tomu s tím účtem

Souvisí to tak, že autor vydává požadavek banky na přesné údaje za zlo, způsobené nějakou normou, se kterou musí být postup banky v souladu (compliance).

M. Prokop 28.8.2018 13:46

Re: Nějak nevěřím tomu s tím účtem

To jste zase něco nepochopil. Bude-li to požadovat banka, OK. Bude-li stát chtít, aby banka měla ty základní údaje, taky OK. Jenže požadavky státu na banky jsou vyšší a o tom píše pan Kohout.

V. Braun 28.8.2018 17:19

Re: Nějak nevěřím tomu s tím účtem

Souhlasím, že požadavky regulátora na banky je vyšší než jen správné údaje v adrese, bohužel pan Kohout píše z velké části právě jen o té správnosti údajů. Tak jsem jen poukázal na to, že to není zrovna nejvodnější příklad nesmyslné regulace a banky by chtěly správné údaje i bez regulace. Je to jasnější?