28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PRÁVO: Občanky k něčemu

Občanské průkazy slouží státu i lidem samotným. Je mnoho situací, kdy musíte vědět, s kým jednáte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Starý 1.5.2021 18:03

Když prodáváte auto je opravdu takový problém zajít s kupujícím na poštu a nechat si ověřit podpisy za 30 Kč?

P. Dvořák 1.5.2021 19:46

Nemusíte ná-ho-dou! u toho podpisu mít doklad totožnosti? Nebo vám to dají, když máte jen účtenku z čistírny?

P. Eugel 2.5.2021 0:51

Trošku mimoň, co?

R. Langer 2.5.2021 5:28

Ano, a na co elektrárny? V zásuvce je přece elektřiny dost! ;-D

J. Vorlický 3.5.2021 7:39

spíš bych se zeptal: Na co je třeba aby si kupující a prodávající nechávali ověřit své podpisy na poště nebo někde jinde, nebo aby si museli ukazovat občanky? Já auto prodám, zruším pojistku (bez které je provoz auta na veřejných komunikacích porušením zákona) a ať si nový majitel s autem dělá co chce, ne? Ať si z něj udělá třeba kurník pro slepice, nebo traktůrek na sekání trávníku. Jakmile je auto provozováno bez povinného ručení, měl by uživateli hrozit těžký postih; tím myslím až vězení.

Cožpak je tak těžké pochopit, že český občanský průkaz je pro podvodníky téměř ideální prostředek ke klamání lidí a k podvodům?

M. Moravcová 1.5.2021 12:20

Jen soudruzi hledají další důvod k čipování a ovládání lidí. Nic jiného to není. Centrální mozek lidstva nás musí mít pod kontrolou a to fyzická občanka neumožňuje. Je to šílená doba a snad jsem i ráda, že už jsem celkem stará.

J. Kouk 1.5.2021 11:23

Výmluva a oblbování statem, je, když zdůvodňují bezpečnostní důvod otisku prstů, jako k omezení zneužívání Občanského průkazu. Na to by jim stačil palec jedné ruky a nikoliv všech desíti. Je to jen a jen proto, aby stát mohl vytáhnout otisky jakmile se mu to hodí. BIS má ze zákona přístup ke všem údajům všech evidencí, bez rozhodnutí soudu. Vzhledem k tomu, že jediný archív a systém k otiskům prstů je na kriminalistickém ústavu, je jisté, že všechny otisky budou vloženy do této databáze a pouze se omezí přístupy osob, které mají ke všem otiskům přístup. Když při domovní prohlídce zajistí láhev s otisky prstů, tyto jsou po té zaslány k vyhodnocení ke zjištění spolupachatelů a k vyloučení domácích osob. Otisky domácích osoby se zpravidla ničí, ale je nepsaná dohoda, třeba u majitelů chat, že pokud souhlasí, nechávají si je kriminalističtí technici někde ve skříni, aby osoby nemusely špinit na místě, případně další domácí osoby, které momentálně na místě nejsou, vyzývat, aby se dostavily k jejich vyhotovení. Tyto se vrací spolu vyhodnocením otisku a po té se bud ničí, nebo uchovají, podle přání a nejsou nikde v evidencích. Tak, že když budou všichni občané vyzýváni, aby poskytli kontrolní otisky, tak podle mého soudu mohou úspěšně namítat, že otisky už má k dispozici stát a že je neposkytnou... Pochybuji, že by byli nějak postiženi... Osobně jsem pro to, aby si tuto svou integritu občané bránili zuby nehty. Námitky, že co když se najde neznámá mrtvola, tak to se může řešit DNA, pokud to bude potřeba, jako se to děje i dnes.

P. Hatina 1.5.2021 9:30

Bohužel, ono není to tak dávno, co z předešlé verze občanek vypadl jako nepovinný i ten údaj o tom zda je člověk svobodný či ženatý. Což o to, zase by se mohlo říct, že to je věc lidí, ať si to mezi sebou zjistěj sami, protože úřady to přece vědí.

Jenomže ouha, jak se i potom publikovalo, jeden chudák se s takovou občankou chtěl ženit, a byl z toho docela malér. Až těsně před obřadem mu matrikářka oznámila, že nelze, protože takto na místě nejde ověřit, zda už není ženatej. Aby si to někde ověřovala sama, to pro ní bylo moc kách, takže chudák snoubenec nechal stát svou nastávající a svatebčany, a běžel někam na jiný úřady shánět písemný potvrzení s bumážkou..:))

Takže to stejné se dá očekávat i do budoucna..

R. Tichý 1.5.2021 8:36

Presne tak. Zase si nejaci chytraci na uradech vymysleji "praci".

Vse, co vymysli stat, je sikanou vetsiny kvuli mizive mensine.

K. Salajka 1.5.2021 8:02

Důvod k existenci občanky je zásadní. Kšeft pro výrobce. Proto občanka vyrobená z materiálu nezničitelného 100 let , ztrácí platnost po 5ti, nejdéle 10ti letech. Dobrý byznys bude covidpas - mohla by na něm být upravena platnost jako na dálniční známce, někomu stačí 10ti denní dovolená.

P. Hatina 1.5.2021 9:37

ale to je přece samozřejmé..Ono tedy přesněji v případě těch covid pasů, to nebude fyzicky to lejstro v deskách, ale jak furt slibujou, tak nějaká apka ve smartphonu. Ten taky každej nemá.

Ale ono jde o něco jinýho. Totiž, ta délka povolení bude skutečně pokaždé a u každého jiná, podle druhu vakcíny, provedeného testu, předpisů v tom kterém státu. Vlastně, ani se dneska ještě neví, jak dlouho bude platnost po kočkování - zatím se to bere tak, že na letošní dovolenou to bude stačit, a pak se uvidí...;-D

D. Stirsky 1.5.2021 7:42

Já s tím souhlasím. V prapaobčankách bylo i razítko s očkováním proti tetanu, i ten údaj o zaměstnavateli jsem při vyplňování různých dotazníků využil... Krevní skupina by se též hodila, "ICE" telefon také... Mělo by to být na dobrovolnosti.

V. Koreis 1.5.2021 0:22

Tady v Austrálii občanky nemáme a nikdy jsme neměli. A jde to i bez nich!

T. Kohout 1.5.2021 0:32

Ani v USA, ale ID nějak prokazovat musí. Obvykle řidičákem, nebo si sebou mohou nosit "rodný list" (to je moc pohodlný...), nebo účet ze elektriku, telefon, či jinou veřejnou službu, často pas. Tak ta občanka je dost jednodušší. Ale říkejte to někomu...

P. Dvořák 1.5.2021 7:57

To mi chcete říct, že když u popelnic najdu "účet za elektriku, (nebo) telefon", tak se mohu bez problémů vydávat za toho, co ho tam odhodil?

8-o 8-o 8-o

Co je myšleno "jiná veřejná služba"? Účet z taxíku nebo od holiče? Ze servisu? Když mi přijede na chalupu hovnocuc?

A. Skrivanek 1.5.2021 23:27

V australii to taky tak funguje. Je nam casto pripominamo nevyhazovat ucty a uz vubec ne dopisy od banky do popelnice bez toho aby personalni udaje byly necitelne. Takhle vam hohou vzit identitu a napriklad otevrit ucet u banky na vase jmeno. Jinak pri napriklad podepsani hypoteky musi byt takzvany 100% points check. Pas plus ridicak, ci krefitni karta, karta od medicare (statni zdravotni pojisteni) rodny list atd.

P. Hatina 2.5.2021 2:59

No, když se nad tím zamyslíte, tak nějaká veřejná služba, u které jste delší dobu evidovanej pod tím jménem a adresou. Jinak řečeno, ono není tak podstatný jestli se fakt menujete Jerry Nowak, ale pokud pod tímhle jménem žijete třeba 5 let na jednom místě, odebíráte elektřinu, vodu, máte telefon a platíte na to jméno účty, tak to obvykle může stačit.

Takže účet z taxíku by asi nestačil, ale třeba ten fekální vůz ano, pokud to k Vám jezdí vybírat každej kvartál;-D

T. Kohout 2.5.2021 6:57

Příklady z praxe. ID musíte prokazovat poměrně často. Pokud jste ve státě, co nená OP našeho typu, tak kromě pověstného řidičáku např. používáte Městský průkaz, který vám vydají jen když prokážete bydlení pár účty za elektriku, Bell, že platíte nájem, Když takové účty nemáte (tj nestačí, když jednou najdete něco "u popelnice") tak vám ten Mčstský průkaz nedaj. Na něj máte slevy či jdete zadarmo do botanické zahrady, zoo, safari atd. Hodně pomáhá taky průkaz z místní knihovny. Pro starce (nyní seniory) také pomáhá průkaz o tom, že jste starcem. Invalidi mají také své průkazy. Bankovní účty jsou také docela dobré. Takže místo OP máte 100+1 možností jak také prokázat kdo jste. Nebo si sehnat svědky...nejlépe učitele, pošťáka, bankovního nebo policejního úředníka atd atd.

T. Kohout 2.5.2021 7:10

Abych nezapomněl, starci (senioři) v USA mají zdarma přístup do národních parků, a že jich je. Na to mají taky průkazku a tu vám vydají taky na základě něčeho, tj musíte doložit, že jste stařec a že jste obyvatel USA (legální) a to doložíte jak? To je vždycky psina, jak někteří se kasají, že opravdová "svoboda" je tam, kde nemají OP našeho typu, ale že nosí desítky jiných legitek, rodných listů (birth certificate), účtů za telefony/televize/plyn/vodu/elektřinu, nájemní smlouvu, madicare kartu a zástup svědků, to jim připadá normální a praktické.

J. Kouk 1.5.2021 11:26

v USA mají zákon, že nebudou doklady typu OP, ale obchází to tím, že bez ridičáku, nebo jiného dokladu, jste nahranej... Takové drbání levou rukou za pravým uchem. Zákon, je zákon :-) Nejsem si jistý, jestli to není v nějakém dodatku Ústavy, že OP je omezování osobní svobody.

R. Langer 1.5.2021 5:54

I u voleb? Tak se těšte na Bidena... ;-D

P. Dvořák 1.5.2021 8:01

No jestli to v USA vypadá, jak píše o něco výše T. Kohout 1.5.2021 0:32, tak bych se nedivil, vůbec ničemu.

V některých věcech zůstali v dobách Divokého západu. Nikdo cizí by se tehdy neodvážil prohlásit za Sedícího býka nebo Jesse Jamese, což pro ověření totožnosti stačilo.

P. Vébr 1.5.2021 9:39

Zato Vinnetouové byli poněkud přemnožení...

P. Dvořák 1.5.2021 9:45

Ne, Vinnetou byl také jenom jeden. Bez občanky a nikdo by se neodvážil se za něho vydávat.

M. Moravcová 1.5.2021 12:24

Jak dopadlo prokazování totožnosti v loňských prezidentských volbách v USA jsme viděli. ;-D;-D;-D

T. Kohout 2.5.2021 7:26

Jen tak po paměti, bez vědeckého zkoumání, srovával se podpis s podpisem na žádost o řidičský průkaz. Tedy srovnával se váš podpis s vaším podpisem, když vám bylo cca 16 let. Pravda, řidičák se prolonguje tím, že platíte roční (či jinak pravidelně termínovaný) poplatek, ale to zaplatíte, ale bez kontroly podpisu. Mě se podpis mezi mými 16 a 90 lety dost změnil. Dřív jsem psával víc "naležato". Jo, taky pomáhá mít šekovou knížku...