28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PRÁVO: Nouze jen hmotná, nebo i legislativní?

Poslanecká sněmovna před několika dny schválila novelu zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi, která umožní, aby z příspěvku na bydlení bylo možné provádět srážky na úhradu pravomocně uložených pokut.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Miky 22.7.2021 18:17

Řešením by bylo obnovit tělesné tresty v případě, že pachatel nezaplatí pravomocně uloženou pokutu, mohlo by se to aplikovat i u méně závažných trestných činů. Tím by se vyřešila jak přeplněnost věznic a zároveň faktická nepostižitelnost některých lidí.

V. Hodorka 22.7.2021 17:52

Krecek chytraci. Krecek sedi na baliku penez v peknem dome, ma sluzebni auto se soferem a s asocialy se setkava jen na papire. At jde na pet let zit pobliz nejake vyloucene lokality. At s nimi jezdi kazdy den do prace v mhd. At to nasaje. Pak muze neco rikat. Urcite by zmenil nazor.

J. Janotová 22.7.2021 13:46

Předem hlásím-nejsem právník. Asi proto mne napadá: nebylo by řešením, jestliže hajzlík pokutu nezaplatí, dostane trest x-dní obecně prospěšných prací? Vím, OPP jsou alternativním trestem za trest odnětí svobody. Tedy trest v jiné kategorii než trest za přestupek. Přesto si myslím, že by to za úvahu právnických mozků stálo. Zabavování soc. dávek celé rodině (doplatek na bydlení) je fakt nesmysl.

J. Vorlický 22.7.2021 14:13

Také nejsem právník. Není to věc právníků, ale zákonodárců.

Problém je v tom, jak byl celý právní systém nastavený komunistickým režimem, s kterým má dnešní ČR právní kontinuitu. To, co navrhujete by šlo, ale přestupek byl musel, jako dříve, být zase trestným činem. Aby k tomuto zpětnému kroku mohlo dojít, muselo by se překopat celé české trestní právo a i způsob jak funguje česká státní správa. Toto by byl krok, kterého se tu nikdo neodváží. Zřejmě, aby to aspoň vypadalo, že se něco pro řešení problému děje, jsou pak navrhována i taková ,,řešení" jako zabavování doplatků na bydlení nebo definice řádného občana. Bez zbavení se této kontinuity není řešení. Pan Křeček si ale správně všímá, že si s problémem nevíme rady (spíš ale, celá řada lidí nechce přistoupit na změny, které by si řešení vyžadovalo).

J. Janotová 22.7.2021 16:01

Máte pravdu, že by to asi nebylo jednoduché (za nenastoupení na OOP je vězení a trestat přestupek vězením je jaxi podivné..) . Ale udělat z člověka, který nechce (nemá z čeho) zaplatit pokutu, člověka prakticky nepotrestatelného a současně ho jako majitele nesplatitelných dluhů poslat doživotně do "šedé" nebo rovnou "černé" ekonomiky je záležitost, která je pro stát zatraceně drahá, a hlavně nesmyslná.

Za 1. republiky (nebo to bylo za císaře pána?) existovaly obecní šatlavy do kterých byli zavíráni na pár dní opilci rušící noční klid...(buď zaplatíš potichu pokutu nebo půjdeš s ostudou sedět)

S. Komik 22.7.2021 17:39

Český právní systém by se asi moc překopat nemusel. Stačilo by trochu jiné pojetí: přestupek zůstává přestupkem, ale pokud pokutu za něj nezaplatíš, tak si ji formou veřejně prospěšných prací odpracuješ (+ se stanoví "ceník" těchto prací - např. zametání ulic 500-Kč/den, apod.).

J. Janotová 22.7.2021 18:10

Mně by se to taky líbilo. Bylo by to jednoduché, rychlé a snad i účinné.

( Včetně převážení hříšníka do obecní šatlavy v košatině (jakási proutěná klec, takže na něj bylo pěkně vidět- bylo to v nějakém muzeu:-))).

No jo, ale co když se hříšník na pracoviště jaxi nedostaví...? U alternativních trestů pak jde do vězení. Za přestupek -trest vězení? To je dnes asi ten problém.

V. Novák 22.7.2021 18:58

Ne za přestupek. Za to, že sabotuje rozhodnutí příslušného orgánu.

J. Janotová 22.7.2021 20:07

To vypadá schůdně (pro mne jako právního laika). Pak se ptám: proč se vymýšlejí "definice řádného občana", odebírání příspěvku na bydlení celé rodině a podobné ptákoviny???

J. Vorlický 22.7.2021 22:30

Proč se vymýšlejí ptákoviny ve věci trestání občanů? Proto. Prosté:

Tvrdím, že dnešní ČR převzala princip českého přestupku z doby před 1989. (Netvrdím však, že režim dnešní ČR je zločinný; před 1989 byl.) Dnešní ČR má tedy dva způsoby trestání občanů: pomocí přestupků a pomocí trestných činů. (Tyto dva systémy se od sebe liší jako nebe a dudy, což bohužel není zřejmé ani na druhý nebo třetí pohled.) Do 50 let min.století to tak nebylo. Stávající český přestupek zavedl zločinný komunistický režim, za účelem rychlého, mimosoudního trestání občanů a to pomocí výborů, úřadů, komunistickou stranou, atd. Před tím byl jen trestný čin, jinak známý pod pojmem crime, krime, od toho kriminálník. Přestupky byly, ale byly to crime, byť jejich nejnižší stupně.

Trest za dnešní český přestupek většina lidí chápe jako méně bolestivý, jako milostivý dokonce. Je to klam, protože za přestupky, za nejnižší trestné činy, byly vždy méně bolestivé tresty. V zemích, kde je normální trestní právo, je to tak i nadále, konečně i v naší Ústavě je popsán tento správný způsob.

To, co navrhujete Vy, a pánové Komik a Novák, by šlo, přestupek by ale musel zase být trestným činem. Jako předpoklad k této změně by státní správa musela ztratit svoji nadřazenost nad občany ČR. Pan Křeček, se vší úctou, stejně jako celá řada jeho kolegů, je ale evidentně zastáncem přestupkového trestání občanů. To mu však na druhou neumožňuje se věnovat podstatě věci. Občan smí být trestán (třeba i vězením) ale jen za porušení crime. Závěrem, než aby se státní správa vzdala své moci nad občany, jak vyžaduje i Ústava, raději pomocí některých tzv. odborníků vymýšlí různé ptákoviny. (konečně přístup státní správy se teď v plné síle projevuje ve věci covid)

V. Šedivý 22.7.2021 18:03

A co s invalidními důchodci? V některých lokalitách se to jimi jen hemží.

F. Svoboda 22.7.2021 12:07

Pane Křečku, navrhněte tedy účinnější právní úpravu, aby konečně byli ti nepřízpusobiví včetně cikánů postaveni do latě. Já bych byl pro placené nucené práce, aby dotyční měli peníze na likvidaci svých dluhů. Možná během asi několika desetiletí společnost zaved i tělesné trest - min. 20 ran holí.

F. Navrátil 22.7.2021 11:38

Listina základních práv svobod ve svém čl. 30 odst. 2 stanoví: „Každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek.“ Mezi takové základní životní podmínky nepatří nákup alkoholu, cigaret a drog. Jakým způsobem je takový nákup, tedy zneužití sociálních dávek, trestáno? Žádným! Takový jedinec shrábne sociální dávky, peníze na kopec dětí a invalidní důchod a svůj život na několik dní promění ve velký flám.

J. Janotová 22.7.2021 14:01

Každý holt považuje za základní životní potřebu něco jiného;-). O jistou regulaci už se pokoušel J. Drábek se se svými "sociálními kartami" a ukázalo se nesmyslem býti. Jen drahé a nic neřešící, pokud vím i obchodníci se proti tomu bouřili.

F. Navrátil 22.7.2021 14:29

Nejlepším řešením by bylo zrušit všechny nepojistné sociální dávky. To znamená rozhazování peněz lidem, kteří nepracovali, nepracují a pracovat odmítají, i když by mohli. Je přece absurdní, aby někdo pobíral peníze se sociálního systému, když do něho odmítá přispívat. Takový člověk by měl mít nárok pouze na kyslík, polívku a kabát v charitě.

J. Janotová 22.7.2021 16:14

"nepracovali, nepracují a pracovat odmítají, i když by mohli."

Ještě mi najděte někoho, kdo zaměstná člověka, který nemá ani ukončenou ZŠ a delší pauzu než rok či rok a půl v pracovním životopisu...

F. Navrátil 22.7.2021 17:40

To by nebyl problém, ale problémem je, že se takový nepřihlásí a pokud se přihlásí, nevydrží v práci déle než pár dnů. Život bez práce s bohatýrskými sociálními dávkami je velkým lákadlem.

J. Janotová 22.7.2021 18:28

Zaměstnat člověka, který nemá žádné vzdělání, žádnou praxi nebo déle než rok nepracoval problém JE. Je nezaměstnatelný, ne nezaměstnaný. Čísla o volných pracovních místech na tom nic nemění. Nějaký kšeftík sežene jedině na černo, ale to už je jiná písnička

V. Novák 22.7.2021 18:42

Znám spoustu míst, kterým by slušel občasný úklid. Na zametení čurbesu nepotřebuje mít dotyčný dokončenou ZŠ - stačí když udrží koště a dokáže se s ním ohánět.

Jenže to znamená zaměstnat nějaké dohlížitele, kteří si ohlídají, že dotyční skutečně pracují a po skončení prací spočítají košťata. Lopaty snad nebude nutné, ale koště se dá spálit.

Dělat by to musel samozřejmě obecní úřad.

J. Janotová 22.7.2021 19:57

O něco podobného se pokoušel už neblahé paměti ministr Drábek. Chtěl, aby nezaměstnaní, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, odpracovali x hodin měsíčně zadarmo pro obec. Obce tedy vypověděly smlouvy s úklidovými firmami, které kromě velkých čisticích vozů zaměstnávaly i metaře s košťaty. Po čase tento "geniální" Drábkův nápad zákonitě zkrachoval....Obce znovu uzavíraly smlouvy s úklidovými firmami. jenže ty si mezitím spočítaly, že se jí víc vyplatí pořídit si "zametací"čtyřkolky, než zaměstnávat maníky s košťaty. O práci tak přišli lidé bez jakékoliv kvalifikace m.j. i hafo invalidů(mentálně postižení) .....Řidič té čtyřkolky musí mít minimálně řidičák ....

Ve výběrovém řízení vyhrává ten, kdo nabídne nejnižší cenu, že?

I. Štípek 22.7.2021 10:28

Číst pana Křečka je vždy radostR^R^R^[>-]

J. Vorlický 22.7.2021 9:03

Souhlasím, že si společnost v ČR s některými lidmi neví rady a že je to problém.

Ale, s lidmi, kteří porušují zákony a běžně přijímané společenské zvyky jsou problémy všude. Ovšem představa, že jsou způsobeny chybějící definicí řádného občana se mi jeví jako (mimořádně) absurdní. I kdyby se někomu podařilo takovou definici vytvořit, proč bychom si pak měli vědět rady?

J. Jurax 22.7.2021 8:18

No, nouze ... nemusí pršet, jen když kape. Jde o krok správným směrem.

K. Salajka 22.7.2021 8:04

Takže příspěvek na bydlení po srážce nepokryje platbu za hotel (jak říkal ten majitel domu ve Starém Bohumíně) a sociální případ se postěhuje kam ? S migrací bílých trosečníků právo EU nepočítá. Na lidi bez příjmu platí jediný trest - baštonáda - ta se ale vrátí do Čech, až EU vstoupí do Turecka.

A. Pakosta 22.7.2021 8:42

Baštonáda se do Čech nevrátí, neb tu nikdy doma nebyla, pane Salajko. Jinak ovšem s Vámi souhlasím, že za primitivní delikty by bylo vhodné dávat primitivní tresty, a to hned. Ony ty tělesné tresty - od uvázání na pranýři přes nucené práce až po veřejnou popravu - měly významný odstrašující účinek, který naprosto postrádají tresty dnešní, zejména tehdy, když se trestní řízení vleče roky a ještě je pak trest z různých psaudohumánních důvodů přerušován, odkládán nebo krácen - viz kauza Janoušek.

J. Nevrkla 22.7.2021 8:02

Snad to nedopadne tím, že v nouzi začnou loupit a rabovat.

J. Jurax 22.7.2021 8:20

V kriminále budou zbavení starosti s příspěvkem na bydlení.

J. Pokoutný 22.7.2021 7:43

Možná, kdybychom ve článku uváděné činy legalizovali, stane se rázem vše krásným a sluníčkovým? :-P

P. Dvořák 22.7.2021 7:13

Přesně.

"Ale uvědoměním si legislativní krize, které chybí definice řádného občana, v jehož prospěch a na ochranu jehož práv právní stát funguje."

Spáchá-li občan trestný čin, stává se nositelem práv, o jakých se řadovému občanovi ani nezdá. O postavení obětí téhož trestného činu je lepší nemluvit, ani nepsát.

J. Kubíček 22.7.2021 8:31

R^R^R^