19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Mnoho povyku pro nic

Šéfové státních zastupitelství podrážděně reagují na oznámenou policejní reformu a hlavním argumentem je, že bude narušena důvěra mezi nimi a vedením elitních policejních útvarů. Tím naznačují, že by se rádi vrátili do postavení prokurátora, jehož rozhodnutí bylo nezpochybnitelné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 15.6.2016 8:19

Ministr jde proti vládě!

Já to tak nevidím. Ale nejsem publicista jako autor ;-) Já si myslím, že právě část policie, která je kriminální složkou a má v povinnostech odhalování organizovaných zločinů, nutně musí být se státními zástupci spolupracující. Dosud existující dva útvary, na sobě nezávislé, mají být sloučeny do jednoho a podřízeny nejvyššímu v policii? Odloučením od vlivu státních zástupců se zmenší nezávislá snaha policistů v rozkrývání zločinů a výsledky budou více konfliktní se státními zástupci. Policista bude muset konzultovat své výsledky výhradně se svým nejvyšším velitelem, či jeho úřadem a pak teprve předávat pro stíhání prokuraturou? To nedává logiku, protože aby zvládl nejvyšší nadřízený posouzení důkazů mu předložených, musel by se aktivně na vyšetřování podílet. To mu jednak nepřísluší a jeho role je jiná v policii! Na posouzení důkazů k vyšetřování je právě celý mechanismus státních zástupců a jsou to oni, kdo dávají poslední požehnání, že důkazů je dost, aby kauza šla k soudu. Nelze přeci sbírat důkazy, pak je sbalit bez posouzení a předat je prokurátorům, kteří mají pak jen podat žalobu k soudu. To by naprostá většina případů skončila smetením se stolu pro nedostatečnost důkazů, nebo jejich znehodnocení.

Přestavbu policie si naplánoval jeden člověk, co dělá momentálně šéfa. Systém se mu nezdál pro něj dobrý, tak ho předělal a hodil ho do placu, jako hotovku, že prý má k tomu pravomoc. Všichni v systému zúčastnění protestují a politický lídr ministr se staví proti nim. A to ačkoliv byl u toho, když se schvaloval plán rozvoje policie vládou, v kterém o téhle nové reformě nebylo ani slovo. Proč máme tedy vládu vzešlou z voleb, když vlastně nemá rozhodovat ani o reformách v policii? Ona vlastně ani o nich nemá vědět! - To svými slovy říká její ministr, co policii má v gesci!

K. Frauknecht 15.6.2016 10:03

Re: Nemáte pravdu.

Jednotlivé státní složky (tedy výkonná a soudní moc) MUSÍ být na sobě nezávislé. To je základní princip ústavního pořádku. Zjednodušeně třeba zde: http://obcanska-nauka.studentske.cz/2008/03/zklad-stavy.html

J. Schwarz 15.6.2016 10:53

Re: Ministr jde proti vládě!

Tak by mne zajímalo, proč se ti úžasní státní zástupcové nepustí do policajtů, kterým nedůvěřují a nezdůvodní PROČ jim nedůvěřují! Jaký má smysl držet a platit vyšetřovatele, ke kterým nemají státní zástupci důvěru a nechtějí s nima spolupracovat? Možná by se naopak ukázalo že jde o policisty, kteří nejsou ochotni vyfabrikovat důkazy podle přání státního zástupce a jeho loutkovodiče.