29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

PRÁVO: Koudelka generálem?

Jaký je rozdíl v pravomocech prezidenta, co se týče povýšení do generálské hodnosti a jmenování soudce nebo profesora? Zdá se, že i v tom, že některé pravomoci jako by nahrazoval soud svým rozsudkem – a některé dosud nikoliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 23.10.2020 17:44

Podle mého názoru Ústava jasně říká, že prezident j m e n u j e a ne potvrzuje návrh vlády, ministerstva nebo univerzity své funkcionáře. Ústava jasně říká, že rozhodující o jmenování do funkce instituce ve kterých jmenovaný bude svou funkci vykonávat, má jmenovaná instituce a ne prezident protože tomu nejlépe rozumí a prezident by to měl respektovat je to jeho povinnost. Stejně tak Ústava říká jasně, že neprodleně prezident má vykonat nějakou svou povinnost bez zbytečné prodlevy. A tuto povinnost prezident také neplní. Donutit prezidenta, aby plnil své povinnosti v demokracii máme pouze jedinou možnost ve volbách a to jest příště ho nevolit.

Podle Vojtěcha Cepla spoluautora Ústavy ČR, Ústava byla navržena pro demokratickou společnost, kde se předpokládá určitá minimální kulturní úroveň. Dnes vidíme po 30 letech jak se autoři velice zmýlili. Zjišťujeme, že nemáme kulturní politiky a bohužel, nemáme ani kulturní občany, kteří si takové politiky zvolili. A to neplatí jenom o "politikovi" Zemanovi.

V době vážné zdravotní a ekonomické krize naši politici nám darovali ještě krizi ústavní.

P. Brich 23.10.2020 17:51

Pak by to nemusel dělat prezident, ale třeba závodčí Hradní stráže.

PS.: Ústava byla psaná pro ty, kdo rozumí česky.

P. Brich 23.10.2020 17:55

Anebo by ho mohla jmenovat instituce, která ho navrhla. Je to jen proto, aby se jmenovaný mohl pyšnit prezidentským podpisem?

Prezident není pošťák a prezidentská kancelář není pošta.

J. Kratochvíl 23.10.2020 18:02

Prezident v české ústavě je reprezentační funkce bez velkých pravomocí něco jako monarcha, tradice od 1. republiky. Anglická královna nemá také žádné pravomoce a přesto si ji všichni angličané váží. To je holt ta kultura národa a občanů, ale to vám pochopitelně nic neříká.

P. Brich 23.10.2020 18:26

Tak jako na návrh předsedy vlády nemusí jmenovat ministra, na návrh bůhvíkoho nemusí povýšit hodnost, tak na návrh nějakých vědecko pedagogických pracovníků nemusí jmenovat profesora. Ta povinnost nevyplývá z logiky psaného textu a s kulturou to přímo nesouvisí.:-P

J. Kratochvíl 23.10.2020 18:37

Podle Ústavy ČR z roku 1991 musí !!!

P. Han 23.10.2020 19:47

Nemusí.